Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Acı Bakla Bitkisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0 35

Doğanın insanlara sunduğu sayısız mucizeler vardır. Hastalıklara şifa, ilaçların ham maddesi olan bitkiler de bunların başında gelmektedir. Toprağın en güzel armağanı olan bitkiler insanoğlu için vazgeçilmezdir. Hayatımızda çok önemli yer tutan bitkiler alternatif tıp alanında da kullanılmaktadır.

A8710_aci_bakla_bitkisicı bakla da insan hayatına kolaylıklar sağlayan bitkilerden bir tanesidir. Bu bitki farklı isimlerle de bilinmektedir. Delice bakla, termiye, Yahudi baklası, gavur baklası, lupinus albus kullanılan diğer isimlerindendir. Bu bitki baklagillerin bir çeşididir. Otsu bitki özelliği taşıyan acı bakla 120 cm’ye kadar uzayabilmektedir. Ülkemizde Marmara ve Ege bölgelerinde yetişmektedir. Bunun yanı sıra Avrupa ve Balkanlar’da yetişmektedir.

Acı Bakla Bitkisinin Özellikleri

Kimyasal özelliklerine bakıldığı zaman sabit yağ ve spartein, lupinin bulunmaktadır. Sayısız faydaları olan acı baklanın başlıca bilinen özellikleri; kan temizleme, nefes darlığını giderme, balgam söktürme, bağırsak asalaklarını dökme, meniyi arttırma, vücuttan tuz atma şeklindedir. Ayrıca acı bakla idrar söktürerek, böbrek iltihaplarına da iyi gelmektedir. Ayrıca böcek ısırmalarında zehri dışarıya atma özelliği bulunmaktadır.

Ancak unutulmamalıdır ki; bu bitki oldukça acıdır. Bu nedenle kaynar suda belirli bir süre tutulması gerekmektedir. Bu şekilde acısı alınarak tüketilmektedir. Acı özelliğinin yanı sıra zehirli bileşikler taşımaktadır. Suda bekletilmesi sonrası kabukları soyularak yenilebilir. Tohumları ise toz haline getirilerek kullanılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak deri hastalıklarına yüzeysel uygulama yolu ile şifa sağlanmaktadır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku