Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Açıköğretim Fakültesi Nedir? İşleyişi Nasıldır?

6 1.143

Açıköğretim Fakültesi Nedir? İşleyişi Nasıldır?Açıköğretim Fakültesi,1982 yılında kurulmuş olan ve Uzaktan eğitim metoduyla öğrencilerine hizmet veren, Anadolu üniversitesinin bir fakültesidir. Kendi ikamet ettiği ilde üniversite kazanamayıp farklı illerde okuma imkanı olmayan, hatta örgün olarak üniversite okumaya fırsatı olmayan Türk vatandaşlarının imdadına koşan bir sistemdir Açıköğretim. Tüm Türkiye’de hizmet veren açıköğretim fakültesi, bunun yanı sıra KKTC, Türki Cumhuriyetler ve Batı Avrupa’da da Türk vatandaşlarımıza hizmet sunmaktadır.

Açıköğretim sistemi nasıl işler?
Dersler kitle iletişim araçları yollarıyla işlenir, TRT Okul kanalında, her gün 12 saat açıköğretim dersleri ile ilgili yayınlar yapılmaktadır. Ayrıca Anadolu üniversitesi bünyesindeki “aof e-ogrenme ” sitesinde ve diğer onlarca forum sitelerinde dersler ve sınavlarla ilgili destek verilmektedir. Anadolu üniversitesinin her ilde bürosu bulunmaktadır, bu bürolarda öğrencilere her konuyla ilgili destek verilmekte, gerekli olan tüm ders kitapları ücretsiz olarak temin edilmektedir.

Açıköğretim Fakültesi Nedir? İşleyişi Nasıldır?Açıköğretim sisteminin bilinmeyen bir yanı da, Aöf öğrencileri için her ilde, Anadolu üniversitesince belirlenmiş üniversitelerde dersler verilmektedir. Aöf öğrencileri her yıl 3 kez ( vize, final ve bütünleme ) sınava girmekte ve bu sınavlar sonucunda bir üst sınıflara geçmekte yada geçememektedir. Fakat açıköğretim fakültesi son yıllarda kredili sisteme geçmektedir, kredili sistemde ise yıl bahar ve güz olarak iki döneme ayrılır, her dönemde de vize ve final olarak iki sınav yapılmaktadır, bütünleme sınavı kredili sistemde bulunmaz.

Açıköğretim fakültesinin diğer üniversitelerden bir farkı yada eksiği var mıdır?
Açıköğretim fakültesinde okutulan bütün bölümler diğer üniversitelerdeki örgün bölümler ile denktir, ayrıca açıköğretim öğrencileri, diğer üniversite öğrencilerinin yararlanabildiği tüm sosyal haklardan faydalanabilmektedir.

Açıköğretim fakültesine nasıl girilir?
Açıköğretim fakültesine girmek için üniversite sınavlarına girmek gerekmektedir. Açıköğretim fakültesindeki bazı bölümler kontenjansız bölümler olup, isteyen herkez tercih yapabilirken, bazı bölümlerde kontenjan sınırı vardır ve yalnızca belirli bir puan barının üzerine çıkabilen öğrenciler girebilir. Ayrıca herhangi bir üniversitenin örgün bölümlerinde okuyan tüm öğrenciler, açıköğretim fakültesinin kontenjansız bölümlerinden istedikleri birine, üniversite sınavına girmeden kayıt olabilir.

Ayrıca daha detaylı bilgi almak için; www.anadolu.edu.tr adresinden faydalanabilirsiniz.

Yazar: Enes ERMİŞ

Bunları da beğenebilirsin
6 Yorumlar
 1. İbrahim Halil CAYMAK diyor

  Büt var mı Eskişehir AÖF te bilginiz var mı acaba.?

 2. Açıköğretim fakültesi diyor

  Açıköğretim fakültesi mezunu birisi olarak bu makaleyi çok faydalı buldum. Ellerinize sağlık hocam.

 3. ümit diyor

  merhaba ben kıbrıs odtüde makine muhendisliği kazandım hazırlık okuyorum suan istanbula geri dönmek istiyorum açıktan okumak için ne yapabilirim yardımcı olur musununuz???

 4. Pofhi diyor

  Harç ve benzeri ücretli mi

 5. FARUK diyor

  ben ilk ve acil yardım okumak istiyorum ve haftaya tercih yapacağım .Kısa dönem askerlik yapabilmek için sonrasında 4 yıla tamamlamak istiyorum . Başvuru vs. işlemlerini mezun olduktan sonra mı yapmam gerekiyor? Yoksa ikisini birlikte bitirebilirmiyim .Birlikte bitirmekten kastım tekrar sınava girmek yerine ilk ve acil yardımı mevcut bir üniversitede okurken 4 yıllık olan seçtiğim bölümün açık öğretim sınavlarına girebilir miyim? LÜTFEN YARDIMCI OLUN !!!

 6. abdülkadir özçelik diyor

  allah razı olsun valla çok güzel açıklamışsınız teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.