Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İstanbul Üniversitesi

0 1.157

İstanbul Üniversitesi“Tarihten Geleceğe Bilim Köprüsü” sloganıyla; öğrencilerine, Türk bilimine ve tüm Türkiye ye hizmet veren İstanbul Üniversitesi, sloganından da anlaşılacağı üzere, köklü geçmişiyle modern bilim anlayışını harmanlayan Dünyanın sayılı üniversitelerinden birisidir.

Üniversite hem Osmanlı Devleti’nin hem de Türkiye Cumhuriyetinin İlk üniversitesi özelliğini taşımaktadır. 30 mayıs 1453 tarihinde, yani Fethin ertesi günü, Fatih’in emriyle kurulan, Sahn-ı Seman Medreseleri’nin devamı niteliğindedir İstanbul Üniversitesi. Bugünkü Modern halini ise 18 kasım 1833’te almıştır. Uzun yıllar Türkiye’nin ilk ve tek üniversitesi olarak kalmıştır. Üniversite dünyanın ilk 500 üniversitesi sıralamasına 2005 yılından beri girmektedir.

İstanbul Üniversitesi

Rakamlarla İstanbul Üniversitesi

– Üniversitenin kuruluş tarihi 1453 yılıdır.
– 9000 Ön lisans, 67000 lisans 15000 lisans üstü olmak üzere, toplam öğrenci sayısı yaklaşık olarak 90000 civarındadır.
– Üniversite bünyesinde 20 fakülte, 3 yüksek okul, 6 meslek yüksek okulu ve 3 enstitü bulunmaktadır.
– Akademik kadrosunda 6000 akademisyen bulunur.
– Okulun 12 adet kampüsü vardır, bunların en büyükleri Beyazıt ve Avcılar kampüsleridir.

Sırasıyla Kampüsler;
Avcılar, Bahçeköy, Beyazıt, Vezneciler, Cerrahpaşa, Çapa, Bakırköy, Şişli (Mecidiyeköy), Kadıköy, Büyükçekmece, Silivri

İstanbul ÜniversitesiÜniversitenin Rektörlüğü Beyazıtta bulunmaktadır. Rektörlük Beyazıt meydanındaki büyük tarihi kapıdan girilen bahçenin içindedir. Üniversite rektörü Yunus söylettir.

İstanbul Üniversitesinin artıları nelerdir diye soracak olursak;
Başta Türkiye’nin en köklü ve en modern üniversitelerinden biri olması çok büyük bir avantajdır. Türkiye’nin hatta dünyanın sayılı akademisyenleri İstanbul Üniversitesinde görev yapmaktadır. Sadece İstanbul Üniversitesi ismi bile, birçok yerde öğrencilerine öncelik kazandırmaktadır. Öğrencilerine hem üniversite bünyesinde hem de üniversiteden bağımsız olarak bir çok sosyal imkanlar sunulur. Bu imkanlar özellikle Anadolu’daki üniversitelere nispeten çok çok daha fazladır.

İstanbul üniversitesi öğrencileri, üniversitenin konumu itibariyle staj, çalışma ve deneyim kazanma gibi konularda çok büyük avantajlara sahiptir.

İstanbul ÜniversitesiPeki İstanbul Üniversitesinin eksileri var mıdır diye soracak olursak;
İlk olarak İstanbul’da imkanlar çok olduğu gibi, hayat şartları da daha ağırdır. İstanbul’da okuyan bir öğrencinin maddi anlamda diğer illerde okuyan öğrencilerden daha fazla sıkıntı yaşaması muhtemeldir.

Bu madde bazı öğrenciler için sorun olmazken bazı öğrenciler için bir dezavantaj olarak görülebilir, İstanbul Üniversitesi çok fazla öğrenciye sahiptir, bu yüzden bölümler daha kalabalıktır, bir bölümün yalnızca tek bir döneminde 100, 250, hatta 800 öğrenci bile bulunabilir (hukuk fakültesi 1. Öğretimleri her yıl 800 küsur yeni öğrenci kabul etmektedir.) bu yüzden öğretim görevlilerinin öğrenci başına ayırabildiği zaman diğer üniversitelere göre daha az olabilir, ve bu tür kalabalık sınıflarda derse girmek bazı öğrencilerin motivasyonunu olumsuz etkileyebilir.

Yazar: Enes ERMİŞ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku