Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kart Kopyalama (Skimming)

0 2.655

Kart Kopyalama (Skimming)Finans dünyasının en önemli ekonomisini kapsayan kartlar hayatımızda öylesine yer etmiş durumda ki, 18 yaş üzeri hemen hemen her bireyin bir bankaya ait kartı bulunmaktadır. Öyle ki Türkiye’de güncel kart toplamı 187 Milyon adettir. Banka kartları plastik üzerine manyetik şerit ve çip konularak basılırlar. Türkiye ‘de bankalar, dünyanın önde gelen ödeme sistemi sağlayıcıları ile anlaşarak kendi kartlarını piyasaya sürerler. Bu sistem sağlayıcıları VISA, MASTERCARD ve Amerikan Express gibi ülkemizde de hizmet veren firmalardır. Banka kart numaraları 16 haneli olup, VISA kartlar 4, Mastercard olanlar ise 5 veya 6 ile başlar. Yapılan her işlem neticesinde bankalar yapısını kullandığı firmalara komisyon ödemektedirler. Kartların ilk 6 rakamı ait olduğu bankayı gösterir. Bu 6 rakama BIN(Bank Identification Number) numarası denir. Ayrıca kartın arka kısmında bulunan 3 haneli CVV (Card Validation Code) doğrulama kodu da internet işlemi gibi kartın fiziki olarak işlem yapmadığı ödeme durumlarında kullanılır.

DİPNOT: TROY (Türkiye’nin Ödeme Yöntemi)

Türkiye’de kartlar ile yapılan tüm işlemler Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) sunucularıyla sağlanır. Bu işlemler BKM tarafından kayıt altına alınarak, bankalar arasındaki alışveriş düzenlenir. BKM son atılımı ile bankaların yabancı firmalara bağlılığını ortadan kaldırmak için yerli ödeme sistemi olan TROY’u tanıtmıştır. Bu ödeme sistemi ile bankalar, VISA,MC ve Amerikan Express gibi firmalara bağlı kalmadan BKM ödeme sistemi ile kart basıp hizmet vermeye başlamıştır.

Kart Kopyalama (Skimming)SKIMMING

Kart datasının aparat yardımı ile kopyalanması ve bilgilerinin çalınmasıdır. Türkçe anlamı, sonuçlarıdan da anlaşılacağı gibi; “Kaymağını Alma” anlamına gelmektedir. Datalar çalındıktan sonra yurt içi kullanımı ile birlikte, yurtdışına satışı da söz konusudur. Amerika ve Uzakdoğu ülkeleri hack ve bilgisayar yazılımcılığında tehlikeli ülkelerin bölgelerin başında gelmektedir. Kartların üzerinde bulunan çipler manyetik şeride göre çok daha güvenlidir. Çip sistemi dataları şifreliyerek sakladığındani çipin kopyalanması aşırı zordur. Çip teknolojisinin kullanımı, ülkemizde dünyanın çok önündedir. Amerika ve Uzakdoğu ülkeleri çip sistemine tam anlamıyla geçmemiştir. Bunun sebebi ise çok sayıda kartın değişmesi gerektiği, bunun da yüksek maliyet ve zaman almasıdır. Dolandırıcılar için bu ülkelerde sahte kullanımlar yapmak çok kolaydır. Yurt içinde kopyalanan kart dataları bu sebeple yurt dışına aktarılıp, oralarda işlemler yapıldığı sıkça görülmüştür.

-ATM’de Kopyalama İşlemi;

Kart kopyalama işlemi genellikle; ATM cihazlarına takılan “PAPAĞAN” denilen kopyalama aparatı ile yapılmaktadır. Kartların arka yüzlerinde bulunan manyetin şeritteki veriler, bu aparat yardımı ile kopyalanarak çalınır. Bu bilgiler çalındıktan sonra boş plastik kartlara aktarılır ve kart hamilinden bağımsız olarak istenilen zamanda çekim yapılabilir. Atm cihazlarına kart titretme özelliğinin getirilmesi de kopyalama cihazı takılması durumunda verilerin sağlıklı alınmasını engellemek içindir. Kartın şifresi ise klavyeye yerleştirilen sanal klavye veya hoparlör kapağının içerisine gizlenen kamerelar sayesinde elde edilmektedir. ATM’de işlem yaparken şifrenin gizlenmesi yüksek önem taşır. İşlem yapılmadan önce ATM üzerinde klavye, hoparlör kapağı ve kart yuvası gibi alanların el-göz yardımı ile taranması gerekmektedir. Kart kopyalama cihazları internet üzerinden kolayca temin edilebildiğinden kartsız para çekim yöntemleri tercih edilmesi risk seviyesini minimize edecektir.

Kart Kopyalama (Skimming)-POS Cihazında Kopyalama İşlemi;

Pos ile ödeme yapılırken, işlemlerin yanınızda ve gözünüzün önünde yapılmasına özen gösteriniz. Kartınızın kötü niyetli çalışanlar tarafından, POS cihazından önce kopyalama aparatından geçirilmesi el çabukluğu veya tezgah arkasında yapılan çekimler sırasında gerçekleşebilmektedir. Ödeme almaya gelen çalışanın kartınızı alarak ödeme için sizden uzaklaşmasına izin vermeyiniz. POS cihazınızın ayağınıza getirilmesi veya kasa gideren ödeme yapmanız maddi kaybınızın önüne geçecektir.

Yazar: Recep Şişman

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku