Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ada Soğanı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

0 1.305

ada-rootetoAda Soğanı, Güney Asya ve Balkanlar bölgesinin güney kısımlarında yetişen, genellikle 50-150 cm arası boyutlara ulaşabilen Zambakgiller familyasından bir bitki çeşididir. Ada Çayı bitkisinin uzun ve sivri gibi gözüken yaprakları mevcuttur. Yeşil ve beyaz damarlı çiçeklere sahiptir. Bitkinin soğan yaprakların en alt kısmında bulunur ve zehirlidir.

Ada çayı bitkisinin içerisinde organik asitlerin büyük çoğunluğu, saponin, tanen, müsilaj ve çok sayıda glikozit maddesi bulunur. Bulunan bu maddelerin bazıları insan vücuduna yararlı olabilir ama diğer maddeler ise çok zararlıdır.

– Ada soğanı bitkisinin soğan kısımları Sonbahar mevsiminde toplanır. Soğanların orta kısımları ince ince dilimlenir ve nemden uzak bir mekan da kurutulur. Kurutulmuş soğanlar iyice dövülerek toz haline getirilir ve genellikle bal, sirke, zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılır.

Ada Soğanı Faydaları

– İltihaplı bölgelere iyi gelir, iltihabın azalmasında etkilidir.

– Bağırsakları daha çok çalıştırır ve yumuşatır, idrar sökücü etkisi vardır.

– Tek başına kullanıldığı zaman ağrısı olan bölgelere iyi gelir.

ada-sogani1– Saçkıran tedavisinde etkilidir, hatta saç çıkartıcı etkisi olduğuna inanılır.

Kalp güçlendirici etkisi mevcuttur. Hatta kalp ilaçlarında da kullanılır.

– Nefes darlığını azaltır.

– Böbrek hastaları kesinlikle kullanmamalıdır. Böbrek taşlarını tetikleyebilir ve sancıların artmasına sebep olabilir.

– Ada soğanı zehirli bir bitki olduğundan dolayı dikkatli kullanılmalıdır hatta mümkünse bir uzman yardımı ile kullanılmalıdır yoksa zehirlenme gibi sonuçlarla karşılaşılabilir.

Kaynakça:
doğalhekim.com, şifaverenbitkiler.net

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku