Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Akdeniz Oyunları Nedir?

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2013-06-30 19:09:56Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com
1 436

Akdeniz Oyunları Nedir?

Akdeniz Oyunları dört yılda bir düzenlenir. Akdenize kıyısı olan ülkeler katılım gösterirler. Bu ülkelere İsrail ve Filistin dâhil değildir. Çeşitli spor branşlarında oyunlar oynanır. Amaç; Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde hem kültürel hem de toplumsal kaynaşmayı gerçekleştirmektir.

Akdeniz Oyunları’nda olimpiyat kuralları geçerlidir. Oyunlar 15 gün sürmektedir.

Düzenlenme fikri 1948 Londra Olimpiyatları’nda dönemin Uluslar Arası Olimpiyat Asbaşkanı Mısırlı Muhammed Tahir Paşa tarafından ortaya atılmıştır. İlk Akdeniz Oyunları Mısır’ın İskenderiye Şehri’nde 5-12 Ekim 1951 tarihlerinde düzenlenmiştir. Türkiye’de ise 1971’de İzmir’de, 2013’de ise Mersin’de düzenlenmiştir. Oyunlara ev sahipliği yapan şehirlerden sadece Kazablanka’nın Akdeniz’e kıyısı yoktur. Ev sahipliği yapan diğer bütün şehirlerin Akdenize kıyısı vardır.

Akdeniz Oyunları’nda madalya sıralamasında en başarılı ülke İtalya’dır. Ülkemiz bu sıralamada Fransa’nın ardından 3. sıradadır. 26. yani son sırada ise hiç madalya kazanamayan Andorra bulunmaktadır.

Üyeler:

6607_akdeniz_oyunlariAkdeniz Oyunları, Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi tarafından düzenlenir. Komite başkanı Cezayir’den Amar Addadi’dir. Komite, 24 üyeden oluşmaktadır ve bunlar; Andorra, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Cezayir, Fas, Fransa, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Karadağ, Kıbrıs Cumhuriyeti, Lübnan, Libya, Makedonya, Malta, Mısır, Monako, San Marino, Sırbistan, Slovenya, Suriye, Tunus, Türkiye, Yunanistan‘dır.

Bayrak:

Akdeniz Oyunları’nın bayrağı yan yana birbirine kenetlenmiş üç halkadan oluşmaktadır. Halkaların alt kısımları dalgalıdır. Halkalar Akdeniz’e kıyısı olan üç kıtayı, yani Asya, Afrika ve Avrupa’yı temsil eder. Ev sahibi ülke kendi Akdeniz Oyunları logosunda bu sembolü kullanmak zorundadırlar.

Spor Dalları:

Atletizm, yüzme, basketbol, boks, futbol, güreş, jimnastik, sutopu ve eskrim bütün Akdeniz Oyunları’nda yer alan spor branşlarıdır.

Oyunlardaki en önemli spor branşlarından futbolda en çok madalyayı Türkiye kazanmıştır. Türkiye futbolda 1 altın, 7 gümüş, 2 bronz madalya ile toplamda 10 madalya kazanmıştır

Yazar:Ensar Türkoğlu

1 yorum
  1. Mehmet sirin savga diyor

    Halter bransida akdeniz oyunlarinda bulunmaktadır sitede yazili degildir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.