Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Doğal Bir Yaşam Alanı; Uluabat Gölü

0 400

84500_uluabat-480x268Uluabat Gölü Bursa ilimizde yer almakta olması ile beraber Türkiye’deki göller incelendiğinde orta büyüklükte bir göl olduğu kolaylıkla anlaşılabiliyor. Uluabat Gölü ülkemizde korumalı yerler arasında yer alıyor. Uluabat Gölü birçok kuşun göç yolunda bulunması sebebi ile bünyesinde çok fazla kuş türü barındırıyor. Buna ek olarak doğal güzellikler bakımından çok fazla ön planda bulunan göl günümüzde insanların uğrak yeri haline gelmiş olmayı başarıyor. Birçok doğal güzelliği bünyesinde barındıran göl yetkililer tarafından 1998 senesinden günümüze kadar Ramsar Sözleşmesi ile koruma altında olmaya devam ediyor.

Göldeki Hayvan Popülasyonu

Bursa ilimizde yer almakta olan uluabat gölünde yapılan araştırmalar sonucunda birbirinden farklı balık türlerinin yer aldığı bilgisine ulaşılıyor. Yirmi bir farklı türde balığın yaşamını sürdürdüğü bu gölde başlıca turna ve sazan türündeki balıklar ticari amaçlı avlanmakta olan balıkların başında geldiği bilgisine yapılan araştırmaların sonucunda ulaşılabiliyor. Tepeli pelikan, leylek, küçük kartal, kızıl şahin, çamur çulluğu ve bunlara ek olacak birçok kuş türü bu gölde kendine yaşam alanı bulmaktadır. Hayvan sever kişiler tarafından Uluabat Gölü sıkça ziyaret ediliyor ve günden güne ziyaretçi sayısı artarak ziyaretçiler gelmeye devam ediyorlar.

Doğal Güzellikler

Uluabat1Uluabat Gölü’nü ziyaret edenler ülkemizdeki en geniş nilüfer yatakları ile karşılaşıyorlar. Şehrin beton yapısından sıkılmış ve iş hayatından bezmiş kişiler kısa süreliğine de olsa doğal güzellikleri olan bir yerlere kaçmak istiyorlar böyle durumlarda özellikle İstanbulda ve civarında yaşayanlar tarafından uluabat gölü tercih ediliyor. Birbirinden değişik kuş türleri, balıklar ve nilüferler ile ruhunu dinlendirmek isteyen insanların uğrak yeri olan Uluabat Gölü doğal güzellikleri ile her zaman göz önünde olmayı başarıyor.

Nasıl Gidilir?

Doğal güzellikler teknolojinin ilerlemesi ve her yerin endüstriyelleşmesi sebebi ile daha değerli bir hal almaya devam ediyor. Uluabat Gölü’ne ulaşmak için eğer otobüs ile gidilecek ise özel turlar ya da Bursaya kadar gelip göle otobüs ile gitmek gerekiyor. Eğer kişisel araba ile gidilecek ise navigasyon cihazı var ise göle ulaşmak çok kolaylaşıyor. Göle ulaşan insanlar doğal güzelliklerin tadına doyasıya varmanın ayrıcalığını yaşıyorlar.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku