Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Âdem Elması Nedir?

0 1.163

Âdem elması, aynı zamanda ‘’larinks tümseği (prominentia laryngea)’’ olarak da bilinen gırtlak çıkıntısıdır. Larinks, adem elmasının arkasında büyürken kıkırdak yumruğunu dışa doğru iter. Bu kıkırdak güçlüdür, ancak kemikten daha yumuşaktır ve esnektir. Bu esnek yapı boynun diğer birkaç bölgesini oluşturur. Bu yapı genellikle kadınlardan daha büyük gırtlak geliştirme eğiliminde olan erkeklerde daha belirgindir ve spesifik bir fonksiyona sahip değildir. Ayrıca bir birey istediği takdirde, operasyonla adem elmasının boyutunu değiştirebilir fakat tamamen yok edilme şansı yoktur.

Âdem Elması Neden Gelişir?

Gırtlak veya ses kutusu, ses telleri içeren boynun ön kısmında bulunan alandır ve ses üretmek için titreyen doku kıvrımlarıdır. Ağız ve burun geçişleri gibi diğer vücut parçaları ile birlikte, gırtlak sesi üretir ve yutma sırasında solunum yollarını korur. Çocukların ergenliğe geçiş dönmelerinde, bedenleri ve zihinleri tonlarca değişime uğrar. Her çocuğun birbirine benzeyen yaşadığı fizyolojik değişikliklerin yanında artan ve büyüyen vücut parçaları vardır. Ergenliğe geçiş döneminde gırtlak da dâhil olmak üzere hemen hemen her uzvu, büyüme eylemine girer. Larinks ergenlik döneminde yoğun olarak Âdem Elması Nedir?büyür ve bu nedenle büyüyen ve gelişen gırtlak adem elmasını dışa doğru iter. Büyük bir gırtlakta, titreşimlerin rezonansa girmesi için daha çok alan olduğundan daha derin sesler üretir. Larinks, etrafındaki kıkırdak, yaralanmaya karşı korumak için bir kalkan oluşturur ve adem elması gırtlak büyüdükçe çıkıntı yapar, ancak bireysel işlev görmez.

Erkek ve Kadınlarda Arasındaki Fark Nedir?

Hem erkekler hem de kadınlar benzer büyüklükteki tiroit kıkırdak ile doğar, ancak ergenliğe girdiklerinde bu değişiklik gösterir. Erkeklerdeki larinks, kadınlardan daha fazla çıkıntı eğilimindedir. Bunun nedeni, erkek larenksinin ergenlik döneminde genellikle daha büyük ve daha hızlı Âdem Elması Nedir?büyümesinden kaynaklanır. Daha büyük bir gırtlak erkeklerin neden kadınlardan daha derin ve daha yüksek seslere sahip olduklarını açıklar. Ancak bunun her zaman böyle olmadığını bilmek önemlidir. Hormonal farklılıklar gırtlak ve adem elmasının gelişimini etkiler. Bu farklılıkların bir sonucu olarak, bir erkek daha küçük gırtlağa ve daha yüksek perdeli bir sese sahip olabilir. Aynı sebepten ötürü bir dişinin de daha büyük bir gırtlak, daha belirgin bir adem elması ve daha düşük perdeli bir sesi olabilir.

Âdem Elması Ameliyatı

Larins’in büyüklüğü herhangi bir şekilde fizyolojik sağlığı etkilemez. Bununla birlikte, eğer bir birey beden tipine veya cinsiyet kimliğine uymadığını düşünürse, onun için bu problem olabilir. Örneğin, belirgin bir adem elması olan bir kadın, bu yapı erkeksi bir özellik olarak algılandığından dolayı rahatsız olabilir ve küçülttürmek isteyebilir. Ya da Âdem Elması Nedir?bir erkek aynı sebepten dolayı daha büyük bir adem elması olmasını isteyebilir. Âdem elmasını büyütmek, vücudun herhangi bir yerinden kıkırdak alınarak adem elmasına nakledilmesiyle gerçekleşir. Bunun yanında büyük adem elması olduğundan şikâyet eden birinin bu kıkırdağı, tiroidin etrafındaki alandan uzaklaştırılarak boyutunun küçültülmesi de mümkündür.

Büyük Bir Adem Elması Başka Bir Sağlık Probleminin İşareti Olabilir mi?

Âdem elması, tıbbi bir işlev görmez ve büyüklüğü herhangi bir sağlık durumuyla ilişkili değildir. Bununla birlikte, bazı durumlar gırtlakta şişkinliğe veya çevresindeki alanlarda büyümeye neden olabilir. Bu, adem elmasının normalden daha büyük görünmesinin sebebi olabilir. Bu durumlara örnek olarak aşağıdakileri gösterebiliriz;
•Larenks iltihabı olan larenjit
•Boğaz sırtının iltihabı olan farenjit
•Laringeal kanser
•Tiroid kanseri
Şikayetin tedavisi büyük bir adem elması için, nedene bağlı olarak değişir ve tedavi antibiyotik veya kortikosteroid gibi ilaçlar içeren bir tedavi olabilir. Bir bireyde kanser hastalığı varsa, tedavi cerrahi, radyasyon tedavisi veya kemoterapi içerebilir.
Özet olarak, adem elması, tiroit kıkırdaktan çıkıntılı bir büyümedir. Boyutu larinksin ne kadar büyüdüğüne bağlıdır, ancak erkeklerde genellikle daha büyüktür. Çevreleyen alanın büyüklüğündeki bir değişiklik adem elmasının daha büyük görünmesini sağlayabilir ve bu da daha ciddi bir altta yatan durumu gösterebilir. Âdem elması sağlığı etkilemez, ancak bazı bireyler ameliyatla boyutu değiştirmeyi seçebilir.

Kaynakça:
• my.clevelandclinic.org
• uiowa.edu
• dartmouth.edu
• uwhealth.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku