Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Adet Düzensizliği İçin Ne Yapılmalıdır? Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

0 71

Adet Düzensizliği İçin Ne Yapılmalıdır? Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?Adet döngüsü, kadın vücudunun hamilelikte vücutta oluşan değişikliklerin periyodik olarak görülmesidir. Normalde âdet kanaması en az 21, en fazla 35 günde bir gerçekleşir. Kanama süresi 2 ile 7 gün kadardır. 21 günden kısa aralıklarla ya da 35 günden uzun aralıklarla kanama olması, iki adet dönemi ortasında lekelenme tarzı kanamalar adet düzensizliği olarak tanımlanır.
Hamilelik, emzirme, stres, şişmanlık, hızlı kilo alıp vermek, aşırı egzersiz, aşırı çay-kahve tüketimi, sigara kullanımı, depresyon, dengesiz beslenme, anoreksiya, hormonal bozukluklar, rahim içi araç kullanımı, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, guatr, bazı ilaçların yan etkisi, şeker hastalığı, rahim içi polip ve miyomlar, rahim duvarının kalınlaş-ası, polikistik yumurtalık, menopoz öncesi dönem, kanser, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi durumlarda adet düzensizliği görülür. Adetler arasında lekelenme tarzı kanamalar; endometriyozis, yumurtlama, gebelik, menopoza yakın dönem veya doğum kontrol ilaçlarının kullanımına bağlı görülebilir.
Adet kanamasının ilk günü, âdet periyodunun 1. günü kabul edilir. Adet periyodunun beklenenden kısa veya daha uzun olması adet düzensizliğidir. İki kanama arasında lekelenme görülmesi de adet düzensizliğini gösterir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Adet düzensizliğinin nedeni kan tahlilleri ve gerekirse ultrason gibi görüntüleme yöntemleri ile araştırılır.

TIBBI TEDAVİSİ

Adet düzensizliğinin tıbbi tedavisi altta yatan hastalığa göre yapılır. Hormon bozukluğu varsa hekim tarafından hormonal tedavi uygulanır. Rahimde miyom olması halinde miyom büyüklüğüne göre cerrahi yolla alınabilir. Yapılan tetkiklerde herhangi bir anormalliğe rastlanmaması halinde stres ve depresyon irdelenmelidir. Depresyon varlığında antidepresanlar kullanılır. Stresle başa çıkma yöntemleri kullanılabilir.

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ

Kilo alımından kaçınmak için beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz yapılmalıdır. Haftada en az 5 gün 20-30’ar dakikalık yürüme, yüzme, bisiklete binme gibi basit egzersizler hormonal dengenin sağlanmasında ve kilo alımının engellenmesinde yararlıdır. Aşırı egzersiz yapılıyorsa azaltılmalı ve daha hafif egzersizler seçilmelidir.

Yazar:Fatih Bolelli

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku