Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Adil Kullanım Kotası Nedir, Neden Uygulanır?

0 334

Adil Kullanım Kotası Nedir, Neden Uygulanır?Bugün internet kafe kültürü yerini insanların evlerinde oyun oynadığı sistemlere ufak ufak devrederken bu kültürü yaşatan yerler hala mevcut ve var olmaya devam edecekler. Düz internet kafeler ise daha farklı müşteri kitlelerine hitap etmeye başladıklarından dolayı oyun oynatan merkezlerden ayrışmaya devam edecekler. Madem oyunları evde tek başımıza oynuyoruz; evdeyiz ve onları internetten indiriyoruz. Oyunlarla ilgili yayınları aynı ortamı paylaştığımız diğer kişilerden, yani yan ekrandan değil de Twitch üzerinden yayın yapan kişilerden izlemek ve eğlenceli anları birbirimize anlatmak yerine YouTube’a koyduğumuz videolara bağlantı vermek şekline dönüşen bir iletişim kültürünün içindeyiz. Bunların hepsi malum tür için sıkça kullanılan “kota dostu” kavramından uzak hareketler. Bunlar internet tüketen şeyler.

İnternet tükenir mi? Olağan şartlarda musluğunuzdan gelen suyun debisi bellidir. Ama siz falanca metreküp su tükettiniz ay sonuna kadar kısıyoruz vananızı diyen yok. Sular idaresi bunu demese de internet sağlayıcıları diyebiliyor, ay sonuna kadar internet sitelerinde bile gezinirken bizi süründürecek hızlara bizi mahkum ediyorlar.

Adil kullanım adı altında bize dayatılan ve yüksek hızları sanki ekonomik fiyatlara alıyormuşuz gibi bizi gemleyen hız sınırları adil değil. Bunu bazı firmalar kendi eksik veya kullanım halinde ara sağlayıcılara para verdiği kısıtlı altyapısının ayıbını kapamak için yapıyor, bazı firmalar ise nasıl olsa rekabet kısıtlı bana mahkum diye düşünüp kullanıcıdan amiyane tabirle daha fazla para söğüşlemek için yapıyor.

Muazzam bant genişliği tüketen YouTube, Spotify, Netflix ve benzeri içerik sağlayıcı OTT (over the top) hizmetleri ülkemizde yaygınlaştıkça herkes kendi anlaştığı hizmetini “kota yemez hale” getirmeye çalışıyor. Bu tür yan hizmetlerle ARPU artırmak için müşteri sadakat programına çevrilen ama normalde yüksek hızları “koklatılan” internet tarifelerinden fenalık geldi. Az kullananın cebini korumak için üretilen kotalı adil kullanımlı tarifeler ülkemizde çok kullananı söğüşlemek için kullanılır halde.

Belki BTK konuya el atar, belki hizmet sağlayıcılar BTK ile birlikte OTT hizmet sağlayıcılarla farklı bir gelir paylaşım modeline gider; bilmiyorum. Bildiğim tek şey kümesteki kazı yolmanın kolaycılığına isyan eden insanların sayısının giderek arttığı.

Yazar:Fatih Bolelli

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.