Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Torosların İnatçı İlçesi; Akseki

0 195

Ülkemizin tarihi geçmişinin oldukça zengin olduğu ve günümüzde de birçok tarihi özelliklerini halen koruyabildiği birçok il ve ilçeleri bulunmaktadır. Makalemizde Torosların inatçı ilçesi olarak da bilinen ve oldukça zengin bir tarihi geçmişe sahip olan Akseki ilçesi hakkında detaylı olarak bilgiler sunacağız.

8840_220Bilindiği üzere Torosların en gözde ilçelerinden biri de hiç kuşkusuz ki Akseki ilçesidir. Özellikleri sayesinde yılın belirli dönemlerinde birçok yabancı turistler tarafından ziyaret edilen bu harika ilçemiz aynı zamanda mütevazi görünümüyle görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Akseki İlçesinin Tarihi

Akseki ilçesi tarihi bir ilçe olma niteliğine sahip olan ilçelerimizden biridir. Dolaysıyla bu harika ilçemiz tarihten günümüze kadar çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Tarihteki adının Marladin olan Akseki ilçemiz 1286 tarihinde Toroslar üzerinde kurulan en eski ilçelerimizden biridir.

Tarihten Osmanlı İmparatorluğu ve Selçuklu Devleti tarafından yönetilmiş olan bu harika ilçemiz 182 tarihinde Alanya’dan ayrılarak 1901 tarihinde Antalya ve Konya vilayetleri dahilinde bağımsızlığını ilan etmiştir. Dolaysıyla bu yönüyle de bağımsızlığını en hızlı ilan etmiş olan ilçelerimizden biridir.

Coğrafi Konumu

8840_221Akseki ilçemizin tarihi hakkında bilgiler sunduktan sonra dilerseniz şimdi de bu şirin ilçemizin coğrafi konumu hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunalım. Akseki ilçemizin en belirgin niteliklerinden biri de harika bir coğrafi konuma sahip olmasıdır.

Akseki ilçemiz Antalya ilimize bağlı olmakla birlikte Batı Torosları güney kısmında yer almaktadır.
Bu harika ilçemizin doğu kısmında Bozkır, Gündoğmuş batı kısmında İbradi, Manavgat kuzey kısmında Seydişehir ve Beyşehir ve güney kısmında ise Gündoğmuş ve Manavgat ilçeleri yer almaktadır.

Toplamda 2390 kilometrelik büyük bir alana sahip olan Akseki ilçemiz sahip olduğu geniş alanı sayesinde de ülkemizin en büyük alanlı ilçeleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte toplamda 1500 metrekarelik bir rakıma sahip olan bu şirin ilçemiz aynı zamanda oldukça engebelli ve dağlık bir arazi yapısına da sahip olmaktadır.

Akseki İlçemizin En Önemli Merkezleri

Akseki ilçemizin coğrafi konumu hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika ilçemizin en önemli merkezlerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım.

8840_222Akseki ilçemizin en belirgin niteliklerinden biri de önemli merkezlere ev sahipliği yapmasıdır. Akseki ilçemizin en önemli merkezleri ve dolaysıyla da yabancı turistler tarafından ziyaret edilen en önemli merkezleri ise Göktepe Yaylası, Bucakalan Mağarası, Çimi Yaylası ve son olarak Irmak Vadisi Akseki ilçemizin en önemli ve en fazla ilgi gören yerleridir.

Akseki ilçemizin sıcaklık değeri 13.1 olup en yüksek sıcaklık değeri ise 36.7 derecedir.
Bu harika ilçemizin kış aylarında ise sıcaklık değerleri doğal olarak düşmektedir. Akseki ilçemizin kış aylarındaki sıcaklık değerleri -14 dereceye kadar düşebilmektedir.

Akseki ilçemizin en önemli özelliklerinden biri de sıcaklık değerleri bakımından dengeli olmasıdır. Dolaysıyla bu harika ilçemizde sıcaklık değerleri yazın normalken kışın biraz daha düşebilmektedir.

Yani özetle Akseki ilçemizin sıcaklık değerleri yaz aylarında çok yüksek olmamakla birlikte çok düşük de olmamaktadır.

Ekonomisi

8840_223Akseki ilçemizin başlıca önemli yerleri hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika ilçemizin ekonomisi hakkında detaylı olarak bilgiler sunalım.

Akseki ilçemizin ekonomisinin büyük bir bölümü hayvancılığa dayanmaktadır. Bununla birlikte ormancılık, bağcılık, sebze ve meyve yetiştiriciliği ve badem yetiştiriciliği de Akseki ilçemizin başlıca geçim kaynaklarıdır. Bu harika ilçemiz geçmiş dönemlere göre daha güçlü bir ekonomik yapıya sahip olmaktadır.

Özellikle de hayvancılık ve sebze meyve yetiştiriciliği konusunda önemli ilerlemeler kaydeden Akseki ilçemiz bu niteliği sayesinde de ülkemizin en zengin ilçeleri arasında yer almaktadır. Zengin ekonomisi sayesinde ayrıca Antalya ilimizin ekonomik bütçesine de katkılar sunabilen Akseki ilçemiz bu niteliği sayesinde de önemli bir konuma sahiptir.

Yönetimi

Akseki ilçemizin ekonomisi hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunduktan sonra dilerseniz şimdi de bu harika ilçemizin yönetim hakkında detaylı olarak bilgiler sunalım.

Akseki ilçemiz kaymakamlık tarafından yönetilmektedir. İlçe yönetiminin de kusursuz işlediği gibi ayrıca yönetim tarafından bu harika ilçemize birçok hizmetler sunulmaktadır.

İlçe kaymakamlığı sayesinde gün geçtikçe daha da görkemli bir görünüme sahip olan Akseki ilçemiz belirli alt yapı çalışmaları sayesinde inanılmaz derecede gelişmektedir.

İlçenin Görünümü

Akseki ilçemizin ekonomisi hakkında detaylı olarak bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika ilçemizin genel görünümü hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunalım.

Akseki ilçemiz tek kelimeyle harika bir görünüme sahiptir. Bu harika ilçemiz harika görünümü sayesinde Antalya ilimizin en görkemli ilçeleri arasında yer almaktadır.

Akseki ilçemizde bulunan evler tamamen yeşillik bir alan üzerinde kurulmuş olup hemen hemen tümü aynı renk tonuna sahip olup ve çatılarının ise kırmızı renk tonuna sahip olmaktadır.

Harika bir deniz manzarasına da sahip olan Akseki ilçemiz küçük bir tepe üzerinde yer almaktadır. Evlerin birbirlerine oldukça yakın mesafede bulunduğu bu harika ilçemiz aynı zamanda oldukça temiz bir havaya sahip olmaktadır.

Maksimum oksijen seviyesi sayesinde burada yaşayan insanların huzurlu ve stressiz bir yaşama sahip olmasına öncülük eden Akseki ilçemiz ayrıca bu niteliği sayesinde yabancı turistler tarafından yoğun olarak ilgi görmektedir.Harika renk tonlarının masmavi deniz manzarasıyla buluştuğu Akseki ilçemiz bu niteliği sayesinde insanları kendine adeta hayran bırakmaktadır.

Yolunuz Düştüğünde Akseki İlçemizi Ziyaret Etmenizi Tavsiye Ederiz

Yolunuz Antalya tarafına düştüğünde Akseki ilçemizi ziyaret etmenizi ve fırsat bulduğunuz takdirde harika yerlerini yakından görmenizi tavsiye ederiz. Bu harika ve oldukça şirin olan ilçemizi yakından gördüğünüzde hayran kalacaksınız.

Halkının oldukça sıcak kanlı ve misafirperver olduğu Akseki ilçemizde aynı zamanda her bütçeye uygun fiyat tarifelerine sahip olan oldukça huzurlu ve güvenilir oteller de hizmet sunmaktadır. İlçe merkezinde hizmet sunan bu harika otellerde fırsat bulduğunuz takdirde konaklayabilir ve bu sayede Akseki ilçemizi daha yakından inceleyebilirsiniz.

Makalemizde Torosların en gözde ilçelerinden biri olan Akseki ilçemiz hakkında detaylı olarak bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı bilgiler sunabilmişizdir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku