Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Adli Sicil Kaydı Nedir, Ne İşe Yarar?

1 460

Günümüzde en fazla merak edilen konulardan biri de adli sicil kaydı konusudur. Halk arasında sabıka kaydı olarak da bilinen adli sicil kaydı hakkında genel bilgiler sunarken aynı zamanda başlıca özellikleri hakkında da sizlere bilgiler sunacağız. Dilerseniz makalemizin ana konusu olan adli sicil kaydının özellikleri nelerdir hakkında bilgiler sunmadan önce adli sicil kaydının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Adli Sicil Kaydı Nedir?

Adli Sicil Kaydı Nedir, Ne İşe Yarar?Adli sicil kaydı; Vatandaşın devlet nezdinde tutulan suç kaydına adli sicil kaydı adı verilmektedir. Sabıka kaydı olarak da bilinen adli sicil belgesinde bireyin 18 yaştan sonraki süreçlerde işlemiş olduğu suç ve fiiler yer almaktadır.

Adli Sicil Kaydı Kimlere Verilmektedir?

Adli sicil kaydı herkese verilmemektedir. Adli sicil kaydının verildiği kimseler ise şu kimselerdir;

 • Bireyin kendisine
 • Vekalet verdiği kanuni temsilcisine
 • 18 yaşından küçük ise anne veya babasına

Adli Sicil Kaydı Nerelerden Temin Edilmektedir?

Adli sicil kaydı şu devlet kurumlarından temin edilmektedir;

 • Adli sicil müdürlüklerinden
 • Kaymakamlıklardan
 • Yurtdışından büyükelçiliklerden temin edilmektedir.
 • Bununla birlikte son dönemlerde hizmete sunulan e-devlet uygulaması sayesinde de internet dünyası üzerinden temin edilebilmektedir.

Adli Sicil Kaydına Tüm Suçlar İşlenir Mi?

Birçok insanlar adli sicil kaydına tüm suçların işlendiğini sanmaktadırlar. Oysa ki adli sicil kaydına bazı fiiler kesinlikle işlenmemektedir. Adli sicil kaydına işlenmeyen fiiller ise şunlardır;

 • Hukuk davaları işlenmemektedir. Örneğin boşanma davaları gibi hukuk davaları kesinlikle adli sicil kaydına işlenmemektedir.
 • İcra dosyaları ve haciz durumları da adli sicil kaydına işlememektedir.
 • 18 yaşından küçük çocuklar ise yalnızca savcılık kurumunun istem görmesi durumunda adli sicil kaydına işlemektedir.

Hangi Durumlarda Adli Sicil Kaydına İhtiyaç Duyulmaktadır?

Günümüzde gerek özel kurumlar ve gerekse de kamu kurumları olsun bireyleri işe almadan önce adli sicil kayıtlarını istemektedirler. Uygun görülmesi durumunda bireyler işe alınmaktadır. Dolaysıyla adli sicil kaydına şu gibi durumlarda ihtiyaç duyulmaktadır;

 • Bireylerin işe alınması durumunda
 • Askerlik gibi yapılması zorunlu olan kamu görevlerine başlandığı durumlarda adli sicil kaydına ihtiyaç duyulmaktadır.

Makalemizde de görüldüğü üzere adli sicil kaydının birçok nitelikleri bulunmaktadır. Sizler de adli sicil kaydına ihtiyaç duyduğunuzda yapmanız gereken tek şey ptt şubenizden e-devlet şifrenizi almak ve internet dünyası üzerinden adli sicil kaydınıza ulaşmaktır. Artık adli sicil kaydınızı alabilmek için ilgili kurumlara şahsen başvurmanıza gerek bulunmamaktadır. Adli sicil belgesi hakkında sizlere bu bilgileri de sunduktan sonra adli sicil kaydının özellikleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Umarız bu anlamda faydalı bilgiler sunabilmişizdir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

1 yorum
 1. Fahri kadir diyor

  Dolandırıldım.
  Bugün dolandırıcı olduğundan emin olduğum (beni işe alacağı bahanesi ile) ikametgahımı ve adli sicil kaydı kagıdımı aşdı. İmza, parmak izi veya kimlik fotokobimi almadı. Beni dolandırması mümkün mü? Mümkün se nasıl?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.