Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hamilelikte İdeal Kilo Alımı Nedir?

0 159

Neredeyse gebelik yaşayan kadınların tamamında hamilelik boyunca alınan kilolar bir sorun olarak görülmektedir. Bir müddet öncesine kadar anne adaylarının hamilelikte kilo alımı konusunda önlem almaya çalışan doktorlar, bu kilo artışının sebeplerini araştırarak bayanlara özel diyet programları önermişlerdir. Özellikle gebelik yaşayan kadınlara kalorisi düşük yiyecekler tavsiye etmişler ve 7 8 kiloluk bir artışın, doğumda kadınların kolaylık yaşayacağını düşünmüşlerdir. Fakat yapılan araştırmalar durumun böyle olmadığını ortaya koymaktadır.

Uzmanlar Ne Diyor?

8078_33Uzman doktorlara göre hamilelikte ideal kilo alımı konusunda kilo miktarının önemi yoktur. Esas olan bebeğin anne karnında gösterdiği gelişme ve annenin tansiyon ölçülerinin normal değerlerde olmasıdır. Hamileliklerini sağlıklı bir bebek doğurmayla neticelendiren kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar ortaya koymaktadır ki hamileliği boyunca hiç kilo artışı yaşamayan anne adayı yok denecek kadar azdır. Hatta tam tersine 30 kiloyu bulan kilo artışı yaşanan hamilelikler bulunmaktadır. Ortalama olarak kadınlar gebelikleri boyunca 12 13 kilo artışı yaşamaktadırlar. Hamilelikte alınan ideal kilo ilgili değerler kadınlara göre değişmektedir.

Kilo Alımı Ne İle İgilidir?

Hamilelik boyunca alınan kilolar tamamen gebelik yaşayan kadınların kişisel özellikleriyle ilgili bir konudur. Bunda kadının hamilelikten önceki kilosu, hamilelik esnasında bebeğin bulacağı kilo, plasentanın hamilelikte erişeceği boyutlar, genetik etkenler ve hamilelik boyunca kadının beslenme düzeni belirleyici olmaktadır.

8078_35Hamilelik yaşan kadınlar, kilolarını takip ederken bazı noktalara dikkat etmelidirler. Kadın, gebeliği boyunca kilo alımını takip altında tutmak istiyorsa, bunu gebeliğini kontrol eden doğum uzmanının yapması daha sağlıklı olacaktır. Hamile bayanlar yine de evlerindeki bir tartı ile her hafta belli bir günde sabah kalkınca ve mümkünse ince kıyafetlerle kilosunu tartarak kaydedebilir.

Uzmanların hamilelikte alınan ideal kilo ile ilgili ölçüm yaparken önerileri arasında şunlar da yer almaktadır:

Gebelik yaşayan kadınlar, kilo ölçümlerini sürekli olarak sabah uyandıklarında ve üzerlerinde hafif kıyafetler varken yapmalıdırlar. Bu, doğru bir kilo ölçümü için uygun bir uygulama sayılmaktadır. Yemeklerden sonra ve akşam yapılan ölçümler çoğunlukla yanıltıcı olmaktadır. Hamilelikte kilo ölçümünde dikkat edilmesi gereken bir konu da her zaman aynı tartı ile kilo tartılmalıdır. Farklı tartıların birbirinden farklı sonuçlar muhtemel olduğu için bu sağlıklı bir sonuç vermeyebilir. Ayrıca kadının orantılı kilo ölçüsü, gebelikten önceki boy ve kilo orantısı ile de yakından ilgilidir. Uzmanların bu ölçüm için önerdikleri formül, hamilelikten önceki kilo ve boy ölçülerinin gebelik esnasındaki ölçüleriyle kıyaslanmasıdır. 20-26 kg/m2 arasında çıkacak sonuçlar uzmanlar tarafından normal bir kilo artışı olarak kabul edilmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku