Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Afazi Nedir?

0 222

Afazi, beynin sol tarafında bulunan dil merkezinde hasar meydana gelmesi ile oluşan dil bozukluğudur. Yani kişide yazma, konuşma, okuma becerilerinde hasar oluşmasıdır.
Afazi, daha çok inme veya travmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bunların yanında enfeksiyonlar ya da beyin tümörü sebebiyle de oluşabilmektedir.
Afazi, herkeste farklı olarak görülebilmektedir. Tedavi kişiye göre ayarlanmalıdır.
Akıcı afazi ve tutuk afazi olarak iki gruba ayrılır. Akıcı afazi, anlama güçlüğüdür. Tutuk afazi, kendini ifade etmede zorluk çekmek olarak tanımlanmaktadır.

Afazi Nedir?

Akıcı Afazi Türleri

Wernicke afazi, konuşmanın akıcı olması fakat anlam olmaması durumudur. Doğru kelimelerin seçilmesinde ve dil bilgisinde yanlışlar yapılabilir. Dilin anlaşılmasında zorluk çekilir. Yazmada bozulma ya da yazıyı anlamada da zorluklar olabilir.

Kondüksiyon afazi, tekrarlama durumlarında zorluk çekilmesidir. Konuşma akıcı olur fakat tutukluk meydana gelebilmektedir.

Transkortikal afazi, wernicke durumu ile benzerlik gösterir. Tekrarlama durumunda sorunlar görülmektedir.

Tutuk Afazi Türleri

Broca afazi, dili ifade etmekte güçlüktür. Konuşma zorlaşır, ritm kaybolur. Bazı durumlarda yazı yazmak bile zorlaşabilir.

Transkortikal motor afazi, brocaya benzer. Kişi, doğal konuşma yapamaz. Kelime oluşturmaz. Söylemek istediklerini anlatamaz.

Global afazi, en yaygınıdır. Kişi, konuşamaz. Konuşulanı da anlayamaz.

Afazi Nedir?

Afazi Belirtileri Nelerdir?

-Kısa konuşma
-Eksik konuşma
-Anlamsız cümleler
-Yazmada zorlanma
-Konuşulanı zor anlama
-Kelimeleri doğru yazamama
-Kelimeleri hatırlamada zorlanma
-Okumada zorlanma

Afazinin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Afazi, beyindeki dil merkezinin hasar görmesi sonucu oluşur. Beynin bir bölümünün kansız kalması ile inme meydana gelir. Bu durum afazi oluşmasındaki temel nedenlerdendir. Beyin oksijensiz kalır ve o bölgedeki hücreler ölür. Bunların yanında kafaya alınan yüksek darbe, tümörler ve beyni etkileyen tüm hastalıklar afaziye neden olabilmektedir.

Afazi Tedavisi Nasıldır?

Afazide standart bir tedaviden bahsedilmez. Durumun şiddeti önemlidir. Afazinin şiddeti, cinsiyet ve kişinin eğitimine göre tedavi uygulanmaktadır. Hastalığın durumuna göre kısmen ya da tamamen bir iyileşme görülebilmektedir. Tıbbın ilerlemesi ile bu hastalığın tedavisi ile ilgili de önemli gelişmeler görülmektedir.
İlk 6-12 ay arası uygulanan tedavi ile daha hızlı sonuçlar alınmaktadır.

Afazi Nedir?

Afazinin Oluşturduğu Problemler Nelerdir?

-Cümle kurmada zorluk
-Yazı yazmada zorlanma
-Gramersiz konuşma yapılması
-Konuşmanın anlamsız olması
-Konuşulanları anlayamama
-Aynı kelimeyi sürekli ve gereksiz tekrarlama
-Kelimeleri doğru yazamama

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.