Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?

0 280

Sarımsak yağı, kulak enfeksiyonlarında kullanılır. Özellikle orta kulak iltihabında çok etkili bir tedavi yöntemidir. 2 damla sarımsak yağı ile 2 yemek kaşığı zeytin yağı karıştırıldıktan sonra bu karışım ısıtılıp soğutularak kulak enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılır. Pamuk ile iki üç damla kulağa damlatılması yeterlidir.
Akneleri kurutmaya yarar. Ancak cilde direkt olarak uygulanırsa tahriş ve kızarıklığa sebep olabilir. Bu sebeple zeytin yağı ile birlikte karıştırılıp kullanılması önerilmektedir.
Saç, sakal ve kaşlara uygulandığı takdirde tüyleri güçlendirir ve gürleştirir. Daha sağlıklı görünmesine ve hızlı uzamasına sebep olur.
Cilt mantarına iyi gelmektedir. Sarımsak yağı inceltilerek pamuk ile mantarlı bölgeye sürülür. Günde 2-3 defa uygulanabilir. Bu karışıma E vitamini eklenirse iyileşme süreci hızlanır.

Sarımsak Yağının Faydaları Nelerdir?

 

Kan şekeri düzenlenir.
Pamuğa damlatılan sarımsak yağı ağrıyan dişe koyulup biraz bekletilirse diş ağrısı kesilmiş olur.
Kötü huylu tümörleri %35 oranında yok etmektedir.
Sarımsak yağı doğal antibiyotiktir. Bu sebeple soğuk algınlığını önler.
Vücuttaki toksinleri atar. Bağışıklık sistemini düzenler.
Bağırsaklardaki parazitleri yok eder.
Kas ağrısına iyi gelir. Kemik sağlığını olumlu etkiler.

Sarımsak Yağının Yan Etkileri

Nefesin kötü kokacağı düşünülse bile son zamanlarda bu yağın kapsülleri üretilmiştir. Cilde direkt uygulanırsa cildi tahriş edebileceği için ya başka yağlarla karıştırılmalıdır ya da inceltilerek kullanılmalıdır.
Kan inceltici özelliği vardır. Bu sebeple hamile kadınların kullanması ve ameliyat öncesinde kullanılması önerilmez. Ağır ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Aşırı tüketiminde mide yanması ve ishal olabilir.

Sarımsak Yağının Saça Etkisi

Sarımsak yağı saç dökülmesini önler ve düzenli kullanımda durdurur. Mantar sorununu giderir. Sebum dengesini koruyarak kökleri canlandırır. Yeni çıkan saçların gelişmesinde faydalıdır. Yıpranmış saçları onarır ve canlandırır.
1 yemek kaşığı sarımsak yağı ile bir yemek kaşığı çam yağı karıştırılır. Masaj yaparak saç derisine iyice uygulanır. Bu şekilde saçta yarım saat bekletilir. İyice durulanır. Bu yöntem haftada 2 kere uygulanabilir.

 

Yazar: Katibe Melis Dinçer

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.