Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir? Nasıl Kullanılır?

0 602

Ağızdan ağıza pazarlama tüketicinin sesidir ve geleneksel pazarlama yönteminden çok daha güçlüdür. İnsanlar genellikle başkalarının fikirlerine daha fazla önem verdiği için bu pazarlama yöntemi diğer pazarlama tekniklerinden çok daha etkilidir. Ağızdan ağıza pazarlamanın temel mantığı hizmeti ya da ürünü kullanan kişinin bu ürünü veya hizmeti çevresine önermesidir. Genel anlamda kendi kendine gelişme gösteren bu süreci kontrol etmek de mümkündür. Oldukça samimi, doğal ve dürüst bir pazarlama yöntemidir. Dijital tarafta bu alanı kontrol edebiliyor olmak da bunu bir hizmet durumuna getiriyor.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir? Nasıl Kullanılır?Ağızdan Ağıza Pazarlama Nasıl Yapılır?

Ağızdan ağıza pazarlama uygulamasında kullanılan birden fazla teknik vardır. Bu teknikler ise şunlardır:

• Fısıltı pazarlaması: İnsanların markanızla alakalı konuşacağı heyecan verici ve şaşırtıcı bir etkinlik ya da yüksek kalitede bir eğlence düzenlerseniz markanız iyice gözükür, insanlar bunu yazar, dağıtır, yayar, paylaşır ve dilediğiniz fısıltı gerçekleşir.
• Viral pazarlama: Dijital ortamda yayılması adına hazırlanmış olan marka bilgisi ve eğlence içeren mesajlardır. Bu mesajın en önemli özelliği ise reklamı yapılmadan insanların kendiliğinden yaymasıdır. Daha çok e-mail ile gelen videolar bilindik örneklerdir. Yapay ya da samimiyetsiz değildir.
• Topluluk pazarlama: Markayla ilgilenen insanların ilgilerini paylaşmak ve onları bir araya toplamak adına niş ortamlar kurulur. Kullanıcı grupları, forum, fan klüpleri gibi alanlar oluşturup gereksinimlerini belirleyerek içerik, bilgi ve araç sağlayarak bu toplulukları destekleyebilirsiniz.
• Gönüllü pazarlama: Marka savunucuları, gönüllü kimseleri ve evangelistleri bularak ürün fikrini yaymak adına liderlik verebilirsiniz.Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir? Nasıl Kullanılır?
• Tabandan pazarlama: Gerilla pazarlama olarak da bilinir. Tabandan başlar ve yukarı doğru çalışır. Tabandan pazarlama, çok fazla insana ulaşacak mesaj paylaşmak yerine az kişiye ulaşıp onların etkili bir şekilde bu mesajı yaymasını ummaktır. Bazı işletmeler, ürün hakkında bilgi yayması amacıyla ekip kurar ve karşılığında da parasal olmayan destekler verirler. Ekipler sokakta kupon dağıtır, sosyal medyada yorum yazarlar. Bu kişilerin amacı mümkün olabildiğince çok kişiye ürünün bilgisini ve fikrini ulaştırmaktır. Web siteler, youtube videoları ve yarışmalar da tabandan pazarlama için kullanılan araçlardır.
• Ürün tohumlama: Doğru ürünü, doğru mekana, doğru zaman içinde ulaştırarak çevreyi etkileyen kişilere ürünle alakalı bilgi ve numune vermektir.
• Nüfuzlu kişilerle pazarlama: Ürünle alakalı çevresine konuşmaya hevesli olabilecek fikir liderlerini ve ana toplulukları tanımlamak ve onlarla birlikte mesajı yaymaktır. Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir? Nasıl Kullanılır?
• Sebep pazarlama: Sosyal nedenleri savunarak saygı kazanmak ve bu nedenlere inanan insanlardan destek almaktır.
• Sohbet oluşturma: Ağızdan ağıza pazarlama yaratabilmek adına ilginç sloganlar, eğlenceli e-mailler, eğlenceler ya da promosyon tasarlamak ve yaymaktır.
• Referans programları: Tatmin sağlayan müşterilerin arkadaşlarına referans olması adına gerekli olan araçları oluşturarak ağızdan ağıza iletişim etkisini kazanabilirsiniz.
• Marka blogu: Blog hazırlayarak blog dünyasına adım atmaktır. Bu sizin cesur ve açık bilgi paylaşım ruhunuzu gösterir.

Kimler Ağızdan Ağıza Pazarlama Kullanır?

İnsanları bir hizmet, ürün veya kuruluş hakkında bilgi yaymaya ikna edebilecek her işletme ağızdan ağıza pazarlama tekniğini kullanabilir. Bu yöntem yalnızca kar amacı güden firma ya da kuruluşlar için değil siyasi partilerin kampanyalarında da geçerlidir. Ağızdan ağıza pazarlamaya birçok kişi ya da kuruluş başvurabilir. Bu kişiler; doktorlar, emlak sektöründekiler, eğitim alanında yer alan kişiler olabilir

Ağızdan Ağıza Pazarlama Neden Önemlidir?

Çevrimiçi medya ile iletişim kurmak artık çok daha kolay bir hale gelmiştir. Bir müşterinin yaşamış olduğu deneyim olumlu ya da olumsuz olsun hiç Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir? Nasıl Kullanılır?fark etmez çok kısa zamanda milyonlara ulaşma olanağı vardır. Bu durum da markanın itibarı, satış yapabilme ve sadık müşteri açısından büyük önem taşır. İnsanlar aldıkları ürün ya da hizmet hakkında yaptıkları yorumlarla milyonlarca kitleyi etkileyebilirler. Yapmış oldukları yorum ya da değerlendirme olumluysa da bu durum markanız adına oldukça sevindirici olacaktır. Ancak tam tersi bir durum varsa işler istediğiniz gibi gitmeyebilir.

Ağızdan ağıza pazarlama güvene dayalı bir pazarlama yöntemidir. İnsanlar diğer insanlara ve onların deneyimlerine güven duyar. Bu durum da bir arkadaşından ya da tüketiciden bir marka veya ürün hakkında bilgi aldıklarında insanların satın alma olasılıklarının çok daha yüksek olması demektir.

Tüketiciler satın alma konusunda sevdiklerine, arkadaşlarına hatta tanımadığı kişilerin yaptıklarına dahi güvenir. Bu nedenle ağızdan ağıza pazarlama en değerli pazarlama tekniğidir. Ayrıca, bir işletmenin bir hizmet veya ürün hakkındaki sözünü yayması adına başvurabileceği en uygun yoldur. Yapılan araştırmalarda da insanların arkadaşlarına ve ailelerine yapılan reklamlardan çok daha güvendikleri ortadadır.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ağızdan ağıza pazarlamada dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylar ise şunlardan oluşmaktadır:
• Satışın gerçekleşmesini sağlayan şey, sizin sağladığınız hizmet ve ürünün kitleler üzerinde bıraktığı etkiye bağlıdır. Siz ne söylerseniz söyleyin son sözü her şekilde onlar söyleyecektir.
• Bir uzman onayı doğru biçimde doğru zamanda ve doğru insan tarafından verildiğinde istediğiniz ilgiden çok daha fazlasını elde edebilirsiniz.
Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir? Nasıl Kullanılır?• Ağızdan ağıza pazarlama, bir hizmet veya ürün hakkındaki doğru deneyimlerin ve fikirlerin paylaşımıdır. En önemli etmenleri dürüstlük, karşılıklı iletişim ve şeffaflıktır.
• Ürün ya da hizmeti deneyimleyen kişiler, deneyimlerini direkt olarak paylaşması sebebiyle diğer potansiyel tüketicilere de fikir edinme konusunda zaman kazandırır ve yol gösterir.
• İnsanlar arkadaşlarından ya da sevdikleri ve güvendikleri arkadaşlarından aldıkları tavsiyelerin çoğunu dikkate alır. Böylelikle hedeflenen kitleye kişisel şekilde yaklaşma imkanı yakalanır.

Kaynakça:
https://omeryoluk.com/agizdan-agiza-pazarlama-nedir/
https://www.clicksus.com/nedir-womm-agizdan-agiza-pazarlama
https://markamuduru.com/agizdan-agiza-pazarlama-nedir/

Yazar: Sevinç Urgenç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku