Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Akıllı Telefonlar İçin Mesajlaşma Uygulamaları

0 706

5503_[whatsapp_basliginin_yanina]Merhabalar, bildiğiniz gibi akıllı telefonların yaygınlaşması ve internet bağlantılı iletişim şeklinin her geçen gün geliştiği günümüzde artık, MMS gibi media mesajlarının yerini, çeşitli mesajlaşma uygulamaları almaya başlamıştır. �Bu yazımızda bu uygulamaları inceleyip en çok kullanılanları tanıtacağız.

Öncelikle, bu uygulamaların çalışma şekillerinden biraz bahsedelim. Akıllı telefonların kullanmış oldukları: android, İOS, Windows mobile vs. gibi işletim sistemleri vardır ve bu işletim sistemlerinin her birine uygun çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Mesela İOS işletim sistemi için üretilen bir uygulamayı Android için kullanamazsınız. Ancak bir uygulama birden fazla işletim sistemi için ayrı ayrı üretilebilir. Bugün inceleyeceğimiz uygulamalar genellikle tüm işletim sistemleri için üretilen uygulamalardır. Tanıtacağımız uygulamaların tümü internet bağlantısı ile çalışmakta oldukları için mobil inernet kotalarına sürpriz faturalarla karşılaşmamak için, dikkat etmekte fayda var diyerek tanıtıma geçelim.

WhatsApp

Mesajlaşma uygulamaları arasında en fazla kullanıcıya sahip olan whatsapp, bu işin adeta marka ismidir diyebiliriz. Bu yıl itibariyle 500 milyondan fazla aktif kullanıcıya ulaşmıştır. Mesaj göndermek istediğiniz hedef telefonda da bu uygulamanın yüklü olması gerekir.Telefonunuzun rehberini otomatik olarak program içinde sizlere sunan uygulama sayesinde, anlık yazılı ve sesli mesaj, media içerikleri (görüntü video vs.) ve konum paylaşımı gibi mesajlar gönderip alabilirsiniz. Bir den fazla kişiyle aynı anda grup sohbetleri gerçekleştirebilirsiniz. Sadece hattınızın bulunduğu telefondan kullanabileceğiniz için güvenlikli bir uygulamadır ve birden fazla cihazda kullanıma izin vermemektedir. İlk iki yıl ücretsiz kullanılabiliyor.
Uygulama internet bağlantınızı fazla kota tüketmeden kullanır; ama yine de dikkat etmek gerekir.

http://www.whatsapp.com/?l=tr sitesine girip telefonunuza ve işletim sisteminize uygun olarak indirebilirsiniz

Viber

2013 yılı itibariyle 200 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Sesli telefon görüşmesi yapmanıza da imkan sağlayan bu uygulama sayesinde internet bağlantınız ve görüşme yapmak istediğiniz karşı cihazda da (telefon,tablet ya da bilgisayar) viber var ise ve uygulama çalışıyor ise ücretsiz olarak şebeke hattınızdan arıyormuş gibi arama yapabiliyorsunuz. Telefon numaranızla üye olduğunuz program ayrıca anlık yazışma, media uygulamaları (ses,görüntü,video) ve konum paylaşma gibi mesaj gönderim özelliklerine sahip. Farklı cihazlarda çalışma seçeneğiyle birlikte tabletler için kullanımı da mevcuttur.
Uygulama internet bağlatısı ile çalışmaktadır ve dikkat edilmez ise kota aşımlarına müsait bir yapısı vardır.

http://www.viber.com/ sitesine girip cihazınıza ya da bilgisayarınıza uygun olan viber versiyonunu ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Line5503_[line_basliginin_yanina]

Asya ve Amerika da en çok kullanılan uygulamaların başında gelen line, 2013 itibariyle 230 milyonu aşkın kullanıcıya sahip olmuştur. Uygulama tıpkı whatsapp gibi anlık mesajlaşma ve tıpkı Viber gibi internet üzerinden konuşma seçenekleri sunmakta. Ücretsiz sesli arama için tıpkı viber de olduğu gibi internet bağlantınız olmalı ve hedef cihazda da açık bir line uygulaması olmalıdır. Line diğer uygulamalardan farklı olarak, bilgisayara da kurulup akıllı telefonunuzda ki kişilere erişip bilgisayar ortamından da uygulamayı kullanmanızı sağlayan bir özelliğe sahip. Bunun yanında whatsapp da olduğu gibi sizi eklemek isteyen insanlara telefon numaranızı vermek zorunda kalmadan uygulamanın size özel verdiği bir ID ile insanların sizi eklemelerini sağlayabilirsiniz. Hatta eklemesini istemediğiniz telefon numaranızın bulunduğu kişileri engelleyebilirsiniz. Bunun yanında daha bir çok güvenlik ve gizlilik seçenekleri de mevcut. Uygulama mobil bağlantıdan fazla bir internet kotası doldurmuyor. Yine de sesli aramalarda dikkat etmekte fayda var.

http://line.me/tr/ sitesinden inceleyebilir, cihazınıza uygun sürümü ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Wechat5503_[wechat_basliginin_yanina]

Milyonlarca kullanıcısı bulunan ve Çin pazarında çok hızlı büyüyen bir uygulama: Wechat de tıpkı whatsapp gibi bir anlık mesajlaşma uygulaması yazılı, sesli mesaj ve media içeriklerini internet bağlantısı ile Whechat uygulaması bulunan hedef bir cihaza gönderebilir ya da alabilirsiniz. Grup sohbetleri yapabilirsiniz. Bunun yanında telefon numaranızla ya da facebbok hesabınızla üye olabileceğiniz uygulamaya gelen yeni güncellemelerle bu uygulama üzerinden oyun oynayabilir. Videolu arama yapabilir ve telsiz özelliği sayesinde telsiz olarak kullanabilirsiniz. Oyunlar ve videolu arama gibi özellikler fazlaca internet kotası tüketmektedir. Dikkatli olmakta fayda var.

http://www.wechat.com/tr/ sitesinden cihazınıza uygun wechat sürümünü ücretsiz indirebilirsiniz.

eBuddy XMS

5503_[ebuddy_xms_basliginin_yanina]Whatsapp uygulamasına tabiri caiz ise rakip olarak çıkan XMS, tıpkı whatsapp gibi bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Metin ve sesli mesaj ya da media içerikleri (görüntü,video vs.) gönderebilir ve alabilirsiniz. Yine diğer uygulamalar gibi karşı tarafta da uygulamanın yüklü ve aktif olması gerekiyor. XMS’in de tıpkı line gibi ID özelliği ve facebook ile kayıt olma ve facebook arkadaşlarınızdan XMS kullananları otomatik telefona kayıt etme seçenekleri mevcut. Facebook üzerinden girişlerde bilgisayar ortamından da telefon yanınızda olmasa bile XMS kullanabiliyorsunuz. İnternet kotasını çok fazla tüketmiyor; ancak whatsapp kadar tasarruflu olduğu söylenemez.

http://www.ebuddy.com/ sitesinden ücretsiz olarak uygun sürümü indirebilirsiniz.

Akıllı telefonlarda, yukarıda anlatılandan çok daha fazla türde ve değişik özelliklere sahip bir çok uygulama bulunmakta ve bugün en sık kullanılan mesajlaşma uygulamalarını kısaca tanıtmaya çalıştım.
SMS’in tarihe karıştığı şu günlerde bu uygulamalardan hangisini kullanacağınıza karar vermek, beklentinizle ilgili bir durum. Arkadaş, aile, iş vs. ortamınızın genelde hangi uygulamayı kullandığı ve uygulamadan beklentinizin ne olduğuna göre tercih yapabilirsiniz.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/WhatsApp
http://tr.wikipedia.org/wiki/Viber
http://tr.wikipedia.org/wiki/Line
http://tr.wikipedia.org/wiki/WeChat

Yazar:OĞuz Erkan Toplu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku