Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yoğurt Kaç Farklı Şekilde Mayalanır?

0 739

Her ne kadar marketlerde her şeyi hazır bulmak mümkünse de hala evinde yoğurt mayalayan birçok kadının olduğu bilinmektedir. Çömlekte yoğurt mayalamak eski bir gelenek olmasının yanı sıra bu geleneği devam ettiren kişiler az olsa da günümüzde bulunmaktadır. Çömlekte yoğurt mayalayan kişiler, bu yoğurdun tadının tencerede mayalanan ya da kavanozda mayalanan yoğurttan daha güzel olduğunu söylemektedir.

Çömlekte Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır?

Çömlekte yoğurt mayalama işlemi şu şekilde gerçekleşmektedir:

Yoğurt Kaç Farklı Şekilde Mayalanır?Kaç litre sütten mayalayacağınız önemsiz olmaksızın sütçüden alınan doğal sütle mayalama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Aldığınız sütü tencerede kaynattıktan sonra ocaktan alıp el yakmayacak seviyeye gelene kadar soğumasını beklemelisiniz. Sütün sıcaklığı ne el yakacak derecede ne de ılık olmalıdır. Bu dengeyi ayarlamak yoğurt mayalamak için oldukça önem arz etmektedir. Sütün sıcaklığı elinizin dayanabileceği dereceye geldiğinde evde mayalanmış yoğurt mayasından bir kaşık alarak bir kâse ya da çay tabağında süt ile iyice özemeniz sonraki aşamayı oluşturmaktadır. Bu arada mayalanacak kıvama gelen sütü çömleğinizin içine boşaltınız.

Sonrasında süt ile özenmiş yoğurdu da çömleğin içindeki süte karıştırarak ilave etmelisiniz. Daha sonra çömleğinizin kapağını kapatarak sıcak kalması için bir sofra bezi, eski bir havlu ya da battaniye ile güzelce sarmalısınız.
Bu şekilde en az 4 saat bekleyen çömleğinizin sonrasında kapağını açıp 5 ila 10 dakika arasında dinlendirmeli, ardından kapağı açık vaziyette buzdolabında 6 saat kadar tutmalısınız. Sonra kapağını kapatmayı unutmamanız gerekmektedir. Yoğurt dolapta bekleme süresini tamamladıktan sonra yenilecek kıvama gelmektedir.

Çömlekte mayalanmasının dışında yoğurdun tencerede mayalanması en sık kullanılan mayalama yöntemidir. Bunun yanı sıra kavanozda mayalama işlemi de bazı ev hanımlarının tercih ettiği bir mayalama yöntemi olmaktadır. Yoğurt mayalamak için kavanoz ve tencere gibi değişik kaplar kullanılabilmekte ancak hepsinde aynı işlem uygulanmaktadır. Yani yine sıcak süt bu kaplara boşaltılmakta ve bir ya da iki yemek kaşığı ev yoğurdu bir kâsede özenerek sütün içine karıştırılmakta ve 4 saat beklenmektedir. Diğer işlemler de aynı şekilde tekrarlanmaktadır. Bunların dışında bir de tereyağından yoğurt mayalayan kişiler bulunmaktadır.

“Tereyağından Yoğurt Mayalanır mı?” Diyenler İçin…

Yoğurt Kaç Farklı Şekilde Mayalanır?Tereyağından yoğurt mayalama işlemini de şu şekilde anlatabiliriz:
Yoğurt mayalama işlemi için kullanılan ölçü 1 litreye 2 tatlı kaşığı doğal tereyağı olarak verilmektedir. Yine ya kaynamış sütün el yakmayacak kadar sıcak kıvama gelmesini beklemeniz ya da soğuk sütü bu dereceye gelene kadar ısıtmanız gerekmektedir. Ardından tereyağını küçük bir kâsede ezerek mayalanacak süte karıştırmalısınız.

Mayalayacağınız kabın kapağını kapatarak sıcak bir yerde üstüne bir bez sererek 5-6 saat bekletiniz. Ardından sardığınız bezi açarak yoğurdun kapağını açıp 5-10 dakika dinlendirdikten sonra kapağını tekrar kapatarak dolaba kaldırınız. Böylece yoğurdunuz yemeye hazır halde dolapta bekliyor olacaktır. Bunların dışında nohut mayasından da yoğurt yapıldığı bilinmektedir.

Kaynakça:
yemekmutfak.com/yemek-tarifleri/1/657/cam-kavanozda-yogurt-mayalama
1organik.com/yogurt-tarifi-sert-yogurt-nasil-yapilir.html
eliflivakitler.blogspot.ru/2016/03/tereyagindan-yogurt-mayalamak.html

Yazar:Merve Özkan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.