Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Akut ve Kronik Dermatozlar Nedir?

0 225

Akut ve kronik dermatozların zamanında ve bir uzman gözetiminde tedavi edilmesi önemlidir. Patoloji her yaşta ortaya çıkabilir ve bağışıklıkta bir azalma ile ilişkilidir. Pürüzsüzlüğü ve ışıltısı ile sadece sağlıklı bir cilt göze hoş gelebilir. Deride lekeler, hiperemi odakları, soyulma ve döküntü şeklinde herhangi bir değişiklik, herhangi bir patolojik sürecin varlığını gösterir. Özellikle, zamanında yani erken tıbbi yardım almak son derece önemlidir.

Dermatozlar, çeşitli etiyoloji ve patogenezdeki bir grup cilt hastalığıdır. Cilt patolojisi herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve tek bir vaka olabilir veya sürekli tekrarlayan bir kişiye tüm hayatı boyunca eşlik edebilir. Bu tür hastalıkların tedavisi, nedeni doğrudan ortadan kaldırmayı ve semptomları azaltmayı veya tamamen ortadan kaldırmayı amaçlar. Ayrıca, en yaygın cilt hastalıkları dermatit veya egzama olarak da adlandırılır. Herhangi bir dermatitin etyopatogenezinin temeli, cildin veya vücudun bağışıklık sisteminin, çoğu zaman alerjen olan belirli endojen ve eksojen faktörlerin etkilerine karşı artan duyarlılığıdır. Egzama, ağırlıklı olarak nöro-alerjik bir etiyolojiye sahip olan cildin en üst katmanlarının iltihaplanmasının varlığı ile karakterize edilen patolojik bir süreçtir.

Dermatit nedenleriAkut ve Kronik Dermatozlar Nedir?

Dermatit ve dermatomikoz görünümünü tetikleyen ana nedenler şunlardır;

Psiko ve duygusal ve stres bozuklukları,
Endokrin sistemden patolojik durumlar,
İmmün yetmezlik durumları,
Sindirim sistemi hastalıkları.

Ayrıca dış etkenler de cilt üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Düşük kaliteli kozmetik ürünler, uygulandığı ciltte oldukça güçlü alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bazı kozmetikler, ciltte, veziküllerde ve ayrıca uzun süreli iyileşmeyen ülserlerde hiperemi ve soyulma odaklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle satın alınan kozmetiklerin bileşimini dikkatlice izlemeniz önerilir. İçerdikleri daha fazla koku ve boya, cilt üzerinde daha zararlı olabilir. Yüz, boyun, göğüs, dirsek ve dizlerdeki deri bütünlükleri dermatit oluşumuna en yatkındır.

Dermatit nedenleri sadece kalifiye bir uzman tarafından yapılmalıdır. Hiçbir durumda bir doktora danışmayı ertelememeli ve ilk belirtiler tespit edildiğinde kendi kendine ilaç vermemelisiniz. Ek olarak, dermatit görünümünün nedenini belirlemek son derece önemlidir, çünkü benzer klinik semptomlarla bile, farklı insanlardaki hastalıklar, tedavinin bağlı olduğu farklı etiyolojilere sahip olabilir.

Tüm egzama türlerinin terapötik tedavisinin temeli, immünostimülanlar ve vitamin komplekslerinin kullanılması, alerjenle temasın tamamen ortadan kaldırılması, fizyoterapi prosedürleri ve su prosedürlerinin sayısında maksimum azalmadır. Bu nedenle, dermatit tedavisinin nasıl tamamlanacağını bilmek için, bu hastalığın hangi ana türlerinin ortaya çıkabileceğini bilmeniz gerekir.

Egzama türleri

En yaygın egzama türleri şunları içerir. Bunlar;

1. Atopik egzama (nörodermatit): Genellikle akrabaları bir tür alerjiden muzdarip olan kişilerde, yani belirli bir bağışıklık kusurunun varlığı nedeniyle hastalığa doğrudan yatkınlığı olan kişilerde görülür. Bu egzama türü, yaşamda uzun yıllar ortaya çıkmayabilir ve belirli bir zamanda agresif faktörlerin etkisi altında “kendini tüm ihtişamıyla gösterebilir”. Atopik dermatit, herhangi bir lokalizasyonun vücudundaki kronik bir enfeksiyon süreci tarafından tetiklenebilir. Bu durumda tedavi, kronik enfeksiyon odağının ortadan kaldırılmasına dayanacaktır. Ayrıca stres faktörlerinin rolünü unutmamalıyız, bu nedenle vücut üzerinde agresif stres etkilerini önlemek son derece önemlidir.Akut ve Kronik Dermatozlar Nedir?

2. Seboreik dermatit (sebore): Seboreik dermatitin patogenezi, yağ bezlerinin hiperfonksiyonuna ve bunların ürettiği sırrın kimyasal bileşimindeki bir değişikliğin eşlik etmesine dayanır. Bu durumda, provoke edici faktör, sebum ve metabolik ürünlerin kimyasal bileşimi ile ilgili olarak cilt hassasiyetinin ortaya çıkmasıdır. Sürece en çok dahil olan, cildin yağ bezlerinde en zengin olduğu alanlardır. Bunlar; kafa derisi, nazolabial üçgen alanı, torasik ve interskapular alanlar ve ayrıca göz kapakları vs. Ayrıca, çoğu zaman, sebore, aşağıdaki gibi hastalıklara eşlik eder; immün yetmezlik durumları, sindirim sistemi patolojileri, sinir ve endokrin sistem hastalıkları. Bu tip dermatitin tedavisi, altta yatan hastalığın ortadan kaldırılmasının yanı sıra, etki mekanizması yağ bezlerinin işleyişini normalleştirmeyi amaçlayan antiandrojenik ilaçların kullanımına dayanır. Ayrıca tedaviye vitamin tedavisi ve topikal preparatlarla tedavi eklenmesi önerilir.

Yazar: Bekir Bulut

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku