Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kardiyotokografi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

0 61

Kardiyotokografi (CTG), gebeliğin üçüncü trimesterinde yapılan fetüsün ultrason muayenesidir. Kardiyotokografi aşağıdaki göstergeleri ortaya çıkarır. Bunlar; kardiyak aktivite ve fetal motor aktivite, uterus kontraktilitesidir.

CTG’nin yapılması, çocuğun genel refahını değerlendirmeye, fetüsün kardiyak aktivitesini etkileyen oksijen açlığı gibi intrauterin bozuklukları tanımlamaya yardımcı olur. Kardiyotokografi, uteroplasental kan akışını ihlal eden gebelik seyrinin komplikasyonları için gereklidir. Kardiyotokografi , hamileliğin 28. haftasından itibaren yapılabilir. Ancak, otomatik analizli modern kardiyotokograflarla, işlemin 26. haftadan itibaren yapılmasına izin verilir. Kardiyotokografi, hamileliğin 32. haftasından sonraki tarihlerde daha etkilidir. Kardiyotokografi endikasyonları maternal diabetes mellitus, Rh negatif gebelik, hamile bir kadının vücudunda antifosfolipid antikorlarının varlığı ve fetal büyüme geriliğidir.

Hamilelik yönetimi programı kardiyotokografi sonuçlarından sonra tamamen değişebilir, çünkü CTG şu soruyu yanıtlar. Oligohidramnios veya polihidramnios gibi bazı bozukluklar, fetusa yetersiz kan temini, erken evrelerde sadece kardiyotokografi kullanılarak tespit edilebilir. Böyle bir çalışmanın sonuçları, doğumun bu şekilde (doğal olarak mı yoksa sezaryen ile mi) yapılacağına karar vermeye yardımcı olur. Normal doğum sırasında bebek, uterus kasılmalarından kaynaklanan oksijen eksikliği ve stres yaşayacaktır.

Not: Tanı bir CTG normu gösteriyorsa, çocuk bu testlere dayanabilir.

Kardiyotokografi anormallikleri ortaya çıkarırsa, doktor ek tedavi önerir veya sezaryen için hazırlık yapmaya başlar. Fetal kardiyotokografi ayrı bir prosedür olarak veya rutin bir ultrasonun parçası olarak yapılabilir. Kardiyotokografi ayrı ayrı yapıldığında, çalışmanın sonuçları özel bir teybe kaydedilerek değerlendirilir, planlı bir ultrason ile veriler monitör ekranından çözülür. CTG sensörünü sabitlemenin iki yolu vardır; dolaylı ve doğrudan.

Direkt (invaziv) yöntem ile vajinal giriş ile çalışma gerçekleştirilir. Bu tür kardiyotokografi daha doğru veriler sağlasa da, modern cihazlar sensörlerin harici olarak yerleştirilmesiyle iyi sonuçlar elde edebilir. Bu nedenle, son zamanlarda çalışmanın kalitesini koruyan invaziv olmayan bir CTG yöntemine geçiş olmuştur. Kardiyotokografi yapılırken fetüsün fonksiyonel durumu ve duygusal ve motor aktivitesi dikkate alınır. Muayene 1 saat içinde gerçekleştirilir. Bir CTG normu kaydederken, bir sonraki prosedür 2 hafta sonra planlanır. Tanı normdan sapmalar ortaya çıkarsa, kontrol 2-3 günde bir yapılabilir.Kardiyotokografi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Muayene sıklığı, çocuğun durumundaki en ufak değişiklikleri izlemenize izin veren hamilelik seyrinin özelliklerine bağlıdır. Önemli bir konu intranatal kardiyotokografinin atanmasıdır. Ayrıca, doktorlar doğum sırasında CTG için aşağıdaki endikasyonları ayırt ediyor. Yani; gecikmiş veya erken doğum, anenin uyarılması, fetal hipoksi semptomlarının ortaya çıkması, fetüsün makat sunumu, çoğul gebelik, dar pelvisli doğum, uterusta yara izleri, mekonyum amniyotik sıvının boyanması, plasental yetmezlik vb.

Fetal kardiyotokografi, Diamed’in dört multidisipliner kliniğinin tümünde en yeni ekipmanlar kullanılarak yapılmaktadır. Muayene, çalışmanın sonuçlarını doğru bir şekilde deşifre edecek ve çocuğun durumunu değerlendirecek, böylece hamileliğin sağlıklı bir bebeğin doğumuyla sona ermesi için deneyimli doktorlar tarafından gerçekleştirilir.

Yazar: Bekir Bulut

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.