Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Bilinen 10 Markası

0 427

Dünyanın En Bilinen 10 MarkasıTarımsal hayattan modern hayata geçişle birlikte artık çevremizdeki her şeyin bir markası var. Daha önceleri inekten süt sağıp kümesten yumurta alıp tüketirken şimdi en ufaktan en kocaman ürünlere kadar her şeyi satın alıyoruz. Piyasada aynı sektörde onlarca hatta belki yüzlerce marka olabiliyor. Kullanım deneyimlerimiz ve fiyatlarına göre o markalar arasından tercihler yaparak hayatımızı geçiriyoruz. Peki bu kadar markalara bağlı yaşamaya alıştığımız hayatta dünyada en fazla bilinen markalar neler biliyor muyuz? Tabii ki sayılamayacak kadar çok marka hayatımızı şekillendiriyor ama dünyada bilinen markalar denilince insanların ilk akıllarına gelenlerin sıralandığı bir liste oluşturulmuş. Bu listedeki bir çok marka ülkemizde de var ve her gün o kadar çok kullanıyoruz ki kaç kere kullanıyoruz diye saymaya kalksak kafayı üşütürüz. Haydi dünyanın en bilinen markalarının listesine bir göz atalım!

Dünyanın En Bilinen 10 Markası10. Coca Cola

Eğer Mars’ta büyümediysen Coca Cola markasının ne olduğunu kesinlikle biliyorsundur. Hemen hemen hepimizin hayatına giren bazı sofraların vazgeçilmezi olan bu içecek markası tahmin edildiği üzere dünyanın en bilinen 10 markasından biri. Dünya genelinde binlerce içecek markası varken Coca Cola’nın bu kadar bilinmesi çok iyi bir pazarlama taktiğinin sonucu olsa gerek. Adını söylediğimizde bol şekerli ve gazlı içecek olan kola gelmesi çok doğal olan bu markanın ürünleri sadece kola değil. Başka aromalı içecekleri de olan Coca Cola içilebilir su sektöründe de varlığını sürdürmektedir.

9. Disney

Büyük filmlerin ve eğlence merkezlerinin birlikte anıldığı bu şirket 7’den 70’e her yaştan ve görüşten insana hitap ediyor. Özellikle büyük bütçeli ve mükemmel görselli filmleriyle anılan Disney dev oyun parklarıyla da adından çokça söz ettiriyor. Çocukken çizgi filmleri izlerken görmeye başladık bir çoğumuz Disney logosunu ama şuan yetişkinlere hitap eden bir sürü filminde arkasında imza olarak varlığını sürdürüyor. Dünyadaki film sektörüne yön veren en büyük şirketlerden biri demek pek de yalan olmaz Disney için.

8. Whole Foods Market

Listeye ülkemizde pek duymadığımız bir markayla devam ediyoruz. Ülkemizde hala semt pazarlarının yaygınlığını korumasından dondurulmuş meyve ve sebzelere yurt dışındaki ülkeler gibi rağbet gösterilmiyor olması bu markanın ülkemizde çok isim yapamamasına neden olmuş olabilir. Amerika başta olmak üzere bir çok ülkede paketli meyve ve sebze satışında ilk akla gelen Whole Foods Market markası market sektöründe dünya devi sayılabilir. İlerleyen zamanlarda ülkemizde var olur mu bilinmez ama dünyada çok sağlam bir yeri olduğu yadsınamaz bir gerçek olarak kalacak gibi.

7. Nintendo

Nintendo Wii çılgınlığının dünyada ulaşmadığı ülke sayısı çok az sanırım. Bu şirket son 10 yılda güzel bir yükseliş gösterdi ve oyun konsollarıyla adından bolca söz ettiren bir marka haline geldi. Özellikle sosyal bir oyun olması ve hareketlerimizi algılayarak oynanması Nintendo’nun piyasada farklılık göstermesine yardımcı oldu. Oyun konsolları genelde çocuklara hitap ederken Nintendo bunu tüm aileyi eğlendirebilecek kadar kapsayıcı hale getirdi ve bunun sonucu olarak dünyanın en çok duyulan markaları sıralamasında kendine yer edinmeyi başardı.

6. BMW

Söz konusu BMW olunca bu listede gözlerimiz tabii ki onu arayacaktı. Yaptığı üst düzey arabalarla uzun zamandır adından çokça bahsettiren marka farklı pazarlama ve reklamalrıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bu markanın bu kadar meşhur olması sadece BMW marka arabası olanların ya da satın almak isteyenlerin değil arabalara az çok ilgi duyan herkesin dillerinde dolanmasıyla gerçek oldu. Dikkat ettiyseniz çevrenizde arabası olsun olmasın herkesin adından sıkça bahsettiği ve kalitesinden şüphesi olmadığı markalar arasında sıralanabilecek bir konuma geldi. Bunun yanında tasarımının da daha keskin olmasıyla kendine has bir görünüşü olması rakiplerinden ayıran yanlarından biri oldu.

5. Starbucks

Bir kahve içip zaman geçireceğiniz ve hatta ders ya da işle ilgili çalışmalarınızı yapabileceğiniz bir ortam sunan dünyaca ünlü kahveci Starbucks’da bu listede. Ülkemizde kahveleri biraz pahalı sayılabilse de dünya genelinde uygun fiyatlı ve güzel aromalı kahveleriyle hızlı bir başarı yakalayan bu markanın listede olmasına şaşmamamız gerekiyor. Arkadaşlarımızla buluşma mekanımız olan bu kahvecinin kokusunun bile büyüleyici bir etkisi var. Sadece kahveleri değil self servis olduğundan getirdiği farklılıkla da özellikle ülkemizde çok hızlı bir takipçi kitlesine ulaşan bu marka daha şimdiden dünyada ve ülkemizde adından sıkça söz ettirmeye başladı.

4. Target

Ülkemizde pek bilinmese de dünyada özellikle de Amerika’da çok bilinen bir diğer marka ise Target markası. Perakandecilik sektörüne çok hızlı giren bu marka o hızını kesmeden hızla yükseldi ve şaşırtıcı bir şekilde adını en çok bilinen markalar arasına yazdırmayı başardı. Logosu bir dart tahtasını andıran bu markanın kırmızı rengi seçmesinin nedeni ise insanların logosuna dikkatlerini çekebilmektir.

Dünyanın En Bilinen 10 Markası3. Nike

Listenin ilk üçüne geldiğimizde ise dünyanın özellikle spor giyimde bir devi haline gelmiş olan markası Nike bizi karşılıyor. Gerek ürettiği ürünlerin ergonomisine gösterdiği özen, gerek moda yaratan çizgi ve renkleri gerekse farklılığıyla adını ön plana çıkaran reklamları sayesinde Nike bir dünya markası haline gelmiş durumda. Spor malzemeleri denilince ilk akla gelen marka olma özelliğini hemen hemen dünyanın bütün ülkelerinde elinde tutuyor. Her sene çıkardığı farklılıklarla da zaten halk arasında çok bilinen adını sürekli pekiştiriyor ve güncel tutuyor. Bünyesinde farklı dallardan bir çok çalışan barındıran bu markanın başarısının tesadüf olduğunu düşünmek markaya biraz haksızlık olur.

2. Apple

Adından en çok söz ettiren markaları sıraladığımızda Apple’sız bir liste olabileceğini düşünmemiştiniz değil mi? Iphone çılgınlığını başlatan bu marka bir çok rakibine göre çok daha yeni olmasına rağmen ard arda getirdiği yeniliklerle üst üste başarılar alıp sektöre çok iyi tutunmayı başarmıştır. Genel müşteri hedef kitlesi çok kazanan insanlar olsa da insanların bütçelerini zorlayıp ürünlerini almaya çalışması marka değerinin ne kadar da yukarıda olduğunun bir kanıtı sayılabilir bence. Ard arda çıkardığı telefon ve bilgisayarlarıyla güzel bir seri yakalayan marka her defasında ”Acaba bu sefer nasıl bir yenilik getirecek?” diye insanları düşündürtmeden duramıyor.

Dünyanın En Bilinen 10 Markası1. Google

Tabii ki listenin bir numarasında adını her an her saniye duyduğumuz yazılım devi Google var. Sektöre erken girmesi ve aldığı doğru kararlar vasıtasıyla o kadar güzel tutundu ki artık tüm sektörlere el atabilecek hale geldi. Google denilince insanın aklına bir arama motorundan çok daha fazlası gelmeli. Risk şirketi olarak sektöre yeni girmeye çalışan bir sürü ufak şirkete verdiği desteklerle büyüme hızına hız katan Google durdurulamaz bir yükselişe geçmiş gibi. Şimdilik ucunu göremediğimiz bir hızda yükselen bu marka dünyanın adından en çok konuşulan markası olması özelliğini son derece hak ediyor. Telefon ya da bilgisayarsız yaşayamadığımız bu zamanlarda elimizi ne zaman telefon ya da bilgisayara atsak hemen karşımıza çıkmasıyla da adından çokça söz ettirmeye uzun yıllarca devam edecek gibi.

Kaynakça:
www.toptenz.net

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.