Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Evlilik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1 407

Evlilik Hakkında Bilinmesi GerekenlerHerkes mutlu bir aile kurabilmek içİn evlenir. Ama bazıları bu mutluluğu yakalayamaz. Evlenirken sevgi çok önemli olsa da bazen yeterli olmayabilir. Bu yüzden evlenirken bilinmesi gerekenler vardır. Bunları sıralarsak;

1- Ekonomik eşitlik: Her ne kadar evlenmeden önce ekonomi çok önemli gibi görünmese de belli bir zaman sonra bu durum sıkıntı yaratmaya başlayabilir. Evlenecek bireylerin ve ailelerinin ekonomik düzeyleri birbirine yakın olmalıdır. Eğer arada büyük farklar varsa zengin olan taraf üstünlük kurmaya çalışabilir. Fakir olan taraf da kendini kötü hisseder. Tabii bu durum iki aile için de söz konusu edilmese de aileler bunu psikolojik olarak hisseder. Daha sağlıklı evlilikler için ekonomik eşitlik önemlidir. Yaşamı sürdürmek için para şarttır.

2- Eğitim Durumu; Bireylerin birbirlerini anlaması, paylaşımları açısından eğitim düzeylerinin birbirlerine yakın ya da eşit olması çok önemlidir. Üniversite mezunu ile ilkokul mezunu iki birey evlilik kurumunu devam ettirir ama daha fazla paylaşım için eğitim durumunun yakınlığı daha sağlıklı olabilir. Zamanla ilgi alanlarının farklılığı bireyleri birbirinden uzaklaştırabilir. Eşler, ilgi alanlarına göre farklı kişilerle vakit geçirmek, farklı ortamlara gitmek isteyebilirler. Bu da eşlerin birbirinden uzaklaşmasına sebep olabilir.

Evlilik Hakkında Bilinmesi Gerekenler3- Aşk; Bir evlilikte aşk olursa o evlilik daha heyecanlı olur. Hatta evliliklere aşk evliliği, mantık evliliği gibi isimler verilir. Aşk olmadan evlilik olur ve uzun yıllar da devam eder ama bu evlilik de mutluluk eksik kalabilir. Evlilikte hem sevgi hem mantık olmalıdır. Aşkın yanında bir çok problem de varsa aşk zamanla sona erer.

4- Evliliğe Hazır Olmak; Evlilik önemli bir karardır. Alışılan düzenden farklı bir düzene geçilir. Sorumlulukları olan bir kurumdur. Bu yüzden kişi psikolojik olarak kendini evliliğe hazır hissetmelidir. Toplum baskısı değil kişinin kendini nasıl hissettiği önemlidir. Yaşım geldi evlenmeliyim, askerliğimi yaptım evlenmeliyim, kardeşim evlendi ben de evlenmeliyim, iş sahibi oldum evlenmeliyim mantığı yanlış bir mantıktır. Evlenmek için evlenilirse bu evlilik uzun sürmeyebilir. Kişi kendi kadar karşısındaki kişinin de evliliğe hazır olup olmadığını bilmeli ve önemsemelidir.

5- Eş Adayı Tanınmalı; İki kişi arasında ilk etapta fiziksel özellikler dikkat çeker. Ama fiziksel cazibe bir zamandan sonra önemini yitirebilir. Karşıdaki kişinin kişilik özellikleri daha önemlidir.

6- Siyasi Görüş Farkı; Eşler arasındaki siyasi görüş farkı olabilir. Ama bu görüş farkını eşler hoşgörü ile karşılarsa sorun oluşmaz. Özellikle erkeklerin kadınlar üzerinde siyasi baskısı kurmaması gerekir. Bu anlamda yakın görüşlerin paylaşıldığı evlilikler daha huzurlu olabilir.

Evlilik Hakkında Bilinmesi GerekenlerEvlilik kararı çok önemli bir karardır. Bunun için evlenecek bireyler birbirlerini iyi tanımalıdır. Özellikle son yıllarda artan boşanmalardan anlaşılacağı gibi evliliklere gereken önem verilmediği görülmektedir. Evlilik kolay kurulan ve kolay vazgeçilen bir kurum olmamalıdır. En büyük problem evliliğin basite alınmasıdır. Eşler birbirini yeterince tanımadan evlenmektedir. İki kişi birbirini görsel olarak beğenebilir, aşık olabilir, evlenmeye karar verir. Ama evlilik kurumu kurulurken uzun vadede düşünmek gerekir. İlk zamanlarda her şey toz pembe gözükse de zamanla bir çok şey göze batmaya başlayacaktır. Sevgi, saygı ve mantık çerçevesinde kurulan evlilikler hem sağlıklı hem de uzun ömürlüdür.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. elo diyor

    Evet haklısınız bunlarda tabiki de doğru yalnız evlenince hiç aklınızın ucuna gelmeyen nedenler bile zamanla sorun haline dönüşebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.