Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Alcatraz Hapishanesi ve Aşılmaz Duvarları Ardında Yaşananlar

0 667

Alcatraz Hapishanesi ve Aşılmaz Duvarları Ardında YaşananlarBu efsane hapishanenin dillere destan uygulamalarını duymayanınız kalmamıştır.Sizlere Alcatraz’ın öyküsünü anlatmaya çalışacağım.

San Francisco’yu koruma amaçlı bir karargah. Silahlarla donatılan bu karargah aynı zamanda bir askeri üs sularla çevrili,taa ki 1934 senesine kadar… Bu dönemden sonra federal bir hapishane haline getirilen Alcatraz en azılı mahkumları biraraya getirmiş ve adeta bir ölüm makinesine dönüşmüştür. Kaçış mı? Sanırım bu pek de mümkün değil güvenlik önlemlerinin yanı sıra bu hapishaneyi çevreleyen suların soğukluğu dillere destan. Bunu göze alabilmek zor iş. 1576 mahkum kapasiteli bu hapishane seri katiller,sniperlar ve azılı katillerin buluşma noktasıdır.

Alcatraz Hapishanesi ve Aşılmaz Duvarları Ardında YaşananlarBurada kalan mahkumlar,hükümlülerin birçok ayrıcalığı(!) vardır. Yemek,barınma,Yatak ve sağlık kontolleri. Bunlardan bahsedeceğim sizlere fakat düşündüğünüz kadar samimi ve gerçek olmadığını belirtmek isterim sizlere.Hemen aklınıza gelecektir,iyi hal durumu ya da hastalık sonrası başka bir hapishaneye transfer,bunlar sadece haya ürünü bu asla mümkün değil. Kütüphane,müzik bu tarz etkinliklere ancak 5 yıl sonra ve iyi hal durumunuz göz önünde bulundurulursa ulaşabiliyorsunuz.Mahkumlar numaralandırılıyor ve yedikleri,yazdıkları mektuplar bile kontrollü yazacağınız cümleler, kelimeler bile hapishane tarafından belirleniyor.

Alcatraz Hapishanesi ve Aşılmaz Duvarları Ardında YaşananlarŞu isimler sizlere tanıdık gelebilir: Al Capone, George Kelly, Alvin Kapris… En ünlü mafya babaları,azılı katiller bu hapishanede misafir(!) edilmiştir zamanında. Kuşadam Stroud’u duymuşsunuzdur belki aslında benim için en ilgi çekici mahkum bu adamdır. Kansas’taki hapishanede bulunan kuşadam burada bir gardiyanla tartışarak onu öldürür ve başka bir hapishaneye taşınır.Kuşlara olan ilgisi ve merakı dikkat çeker ve iyi hal durumu göz önünde bulundurulur ilginçtir bir kitap yazar ve araştırma yapar bu çalışmalar dikkat çeker ve yönetim bu konuda ona destek verir fakat akıllı mahkum kuşadam bu desteği bira yapımında kullanır ve ürettiği biraları kafeslerde muhafaza eder bu yıllar sonra fark edilir ve kuşadam için yolun sonu görünmüştür Alcatraz…

Alcatraz Hapishanesi ve Aşılmaz Duvarları Ardında YaşananlarAl Capone…Federal bir hapishanede bulunan ünlü Capone rahattır.Gardiyanlar ona hizmet eder, telefon masrafları cezaevi tarafından karşılanır fakat adamları tarafından kaçırılmak isteyince yolun sonu yine bellidir Alcatraz… Burada her şey çok farklıdır bu isim Al Capone olsa bile banyo saatiniz bile hapishane tarafından belirlenir,Al Capone uzun süre sonra Frengi olduğunu öğrenir fakat buna inanmaz tedaviyi kabul etmez bir zaman sonra hayatını Alcatraz’da sonlandırır.

Birçok kaçma girişimine sahne olan bu efsane hapishanede 5 mahkum bunu başarabildi ve henüz onlarla ilgili bir haber yok diğer kaçma girişimleri ise yakalanma,boğularak ölme ya da öldürülme ile sonuçlandı. Plan yapmak bile yıllar sürmektedir burada kaçma girişimi ise hayaldir. 1937 ve 1946 yılında gerçekleşen kaça girişimleri de efsane niteliğindedir. Pencereye tırmanarak korkulukları aşan iki mahkum denize ulaşır fakat onlardan bir daha haber alınamaz öldükleri varsayılmaktadır.

Alcatraz Hapishanesi ve Aşılmaz Duvarları Ardında Yaşananlar

Bir diğer efsane ise; anahtarları ele geçiren mahkumların 2 gün süren çatışmaya sahne olmasıdır. Tünel kazarak kaçma planı bile yapılmıştır hatta Alcatraz’dan Kaçış adlı film gösterime bile girmiştir ki bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu şekilde kaçan mahkumların akıbeti bilinmiyor yönetim ise öldüklerinden emin çünkü bu hapishanenin çevresi köpekbalıklarıyla sarılı ve yüzerek kaçmak imkansız. Bu cehennem 1963 yılında giderlerin çok fazla olması nedeniyle kapanıyor ve şimdilerde film sahnelerine ve turistlere konuk oluyor. Sizlere öerdiğim filmi ve aşağıda verdiğim belgeseli izlemenizi kesinlikle ve kesinlikle tavsiye ediyorum.

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku