Bu efsane hapishanenin dillere destan uygulamalarını duymayanınız kalmamıştır.Sizlere Alcatraz’ınöyküsünü anlatmaya çalışacağım.

San Francisco’yu koruma amaçlı bir karargah. Silahlarla donatılan bu karargah aynı zamandabir askeri üs sularla çevrili,taa ki 1934 senesine kadar… Bu dönemden sonra federal bir hapishane haline getirilen Alcatraz en azılı mahkumları biraraya getirmiş ve adeta bir ölüm makinesine dönüşmüştür. Kaçış mı? Sanırım bu pek de mümkün değil güvenlik önlemlerinin yanı sıra bu hapishaneyi çevreleyen suların soğukluğu dillere destan. Bunu göze alabilmek zor iş. 1576 mahkum kapasiteli bu hapishane seri katiller,sniperlar ve azılı katillerinbuluşma noktasıdır.

Burada kalan mahkumlar,hükümlülerin birçok ayrıcalığı(!) vardır. Yemek,barınma,Yatak ve sağlık kontolleri. Bunlardan bahsedeceğim sizlere fakat düşündüğünüz kadar samimi ve gerçek olmadığını belirtmek isterim sizlere.Hemen aklınıza gelecektir,iyi hal durumu ya da hastalık sonrası başkabir hapishaneye transfer,bunlar sadece haya ürünü bu asla mümkün değil. Kütüphane,müzik bu tarz etkinliklere ancak 5 yıl sonra ve iyi hal durumunuz göz önünde bulundurulursaulaşabiliyorsunuz.Mahkumlar numaralandırılıyor ve yedikleri,yazdıkları mektuplar bile kontrollüyazacağınız cümleler, kelimeler bile hapishane tarafından belirleniyor.

Şu isimler sizlere tanıdık gelebilir:Al Capone, George Kelly, Alvin Kapris… En ünlü mafya babaları,azılı katiller bu hapishanedemisafir(!) edilmiştir zamanında. Kuşadam Stroud’u duymuşsunuzdur belki aslında benim için en ilgi çekici mahkum bu adamdır. Kansas’taki hapishanede bulunan kuşadam burada bir gardiyanla tartışarakonu öldürür ve başka bir hapishaneye taşınır.Kuşlara olan ilgisi ve merakı dikkat çeker ve iyi hal durumu gözönünde bulundurulur ilginçtir bir kitap yazar ve araştırma yapar bu çalışmalar dikkat çeker ve yönetimbu konuda ona destek verir fakat akıllı mahkum kuşadam bu desteği bira yapımında kullanırve ürettiği biraları kafeslerde muhafaza eder bu yıllar sonra fark edilir ve kuşadam içinyolun sonu görünmüştür Alcatraz…

Al Capone…Federal bir hapishanede bulunan ünlü Capone rahattır.Gardiyanlar ona hizmet eder, telefon masrafları cezaevi tarafından karşılanır fakat adamları tarafından kaçırılmak isteyince yolunsonu yine bellidir Alcatraz… Burada her şey çok farklıdır bu isim Al Capone olsa bile banyo saatinizbile hapishane tarafından belirlenir,Al Capone uzun süre sonra Frengi olduğunu öğrenir fakat buna inanmaz tedaviyi kabul etmez bir zaman sonra hayatını Alcatrazdasonlandırır.

Birçok kaçma girişimine sahne olan bu efsane hapishanede 5 mahkum bunubaşarabildi ve henüz onlarla ilgili bir haber yok diğer kaçma girişimleriise yakalanma,boğularak ölme ya da öldürülme ile sonuçlandı. Plan yapmak bile yıllar sürmektedir burada kaçma girişimi ise hayaldir. 1937 ve 1946 yılında gerçekleşen kaça girişimleri de efsane niteliğindedir. Pencereye tırmanarak korkulukları aşan iki mahkum denize ulaşır fakat onlardan bir daha haber alınamazöldükleri varsayılmaktadır.

Bir diğer efsane ise;anahtarları ele geçiren mahkumların 2 gün süren çatışmaya sahne olmasıdır. Tünel kazarak kaçma planı bile yapılmıştır hatta Alcatraz’dan Kaçış adlı film gösterime bile girmiştir ki bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu şekilde kaçan mahkumların akıbeti bilinmiyor yönetim ise öldüklerinden eminçünkü bu hapishanenin çevresi köpekbalıklarıyla sarılı ve yüzerek kaçmak imkansız. Bu cehennem 1963 yılında giderlerin çok fazla olması nedeniyle kapanıyor ve şimdilerdefilm sahnelerine ve turistlere konuk oluyor. Sizlere öerdiğim filmi ve aşağıda verdiğim belgeseli izlemenizikesinlikle ve kesinlikle tavsiye ediyorum.

Yazar: Ali ERSOY

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here