Kız Kulesi Efsanesi ve Tarihçesi

İstanbul’un simgelerinden harika bir görsel şölene sahip bu muhteşem tarihi yapı hakkındasizlere bilgi vermeye çalışacağım.İstanbul Boğazı girişinde inaş edilmiş gözetleme kulesi,denizfeneri amaçlı kullanılmıştır. Elbette günümüze kadar gelebilmesi için birtakım bakım,onarım ve restorasyonişlemlerine maruz kalmıştır. Lokanta ve balkonuyla İstanbulda da halka arz edilmektedir. Aşkların, sevdanın bir sembolü olarak belirtilen Kız Kulesi filmlere ve birçok hikayeye edebiyatın birçok alanına adını yazdırmayıbaşarmıştır.

Tarihte birçok efsaneye de yer vermiştir bu tarihi yapı, en çok bilineni ile başlamak istiyorum. Kehanete göre krala kızının 18’ine bastığında bir yılan tarafından sokularak öleceği söylenir. Bunun üzerine kral denizin orta yerine bu kuleyi inşa ederek çaresizcekızını buraya kapatır. Hatta ve hatta yılan tehlikesine karşı birçok önlem alınır. Bir günKral’ın kızı hastalanır, ateşlenir ve yataklara düşer bunun üzerine tüm hekimlerseferber olur ancak çare bulunamaz en sonunda bir hekim Kral’ın kızını iyilerştirirve Kral o günü bayram ilan eder kutlamalar, törenler ardı arkası kesilmez.

Kuleye gönderilen üzüm sepeti hesaba katılmamıştır bu sepetin içindeküçük bir yılan vardır ve Kral’ın kızını sokar ve söylenenler çıkmış Kral’ın kızı ölmüştür. Kral kızına ayasofya’nın üzerinde bir tabut yaptırmıştır ve rivayete göre yılanın kızı hala rahatsız ettiği söylenmektedir.

M.Ö 341 yılına dayanmaktadır bu mimari yapılanmanın başlangıcı ilk olarakgümrük kontrol noktası olarak kullanılmıştır daha sonraları birçok kişiye ev sahipliğiyapan bu yapılanma Osmanlı döneminde savunma kalesi olarak kullanılırken1453’ten sonra birçok gösteri ve şölenlere de eşlik etmiştir. Osmanlı döneminin çöküş döneminde savunma rahata kavuştuğudönemlerde ise eğlence ve gösteri amaçlı kullanılan bu kulenin bir efsanesi ise kaybeden aşıklardır.

Hero ile Leandros adlı iki gencin hüzünlü aşkı anlatılır bu efsanede,Hero Afrodit’in rahibelerindendir ve aşka tövbelidir.Uzun zaman sonra Afrodit’in tapınağında yapılan bir törene katılmak için kuleyi terk ederve orada Leandros ile karşılaşır. Bu iki genç birbirine aşık olur ve gizli gizli buluşurlar ve görüşürler. Yağmurlu bir kış gününde yüzerek sevdiğine ulaşmaya çalışan Leandros serin sularagömülerek hayatını kaybeder bunun üzerine Hero’da Kızkulesinden atlayarakacısını sona erdirir. Bu hikaye ile birlikte Kız Kulesi kavuşamayanların uğrak yeri olarak bilinir.

[videojs mp4=”https://www.bilgiustam.com/video/kizkulesi.flv.MP4″]

Yazar: Ali ERSOY

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :