Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kedi Alerjileri ile Yaşamak

0 669

Oldukça fazla insanın köpek alerjisinden daha çok kedi alerjisi vardır. Bir hayvanla aynı evde yaşadığınızda alerjilerinizin nedenini belirlemek zor olabilir. Bunun nedeni, evlerin benzer belirtilere neden olabilecek toz akarları gibi diğer alerjenleri içermesidir. Bir evcil hayvan alerjisini doğrulamak için bir alerji testi şarttır. Sevdiğin kedinin sağlık sorunlarına neden olduğunu itiraf etmek zor olabilir. Birçok insan evcil hayvanlarından kurtulmak yerine semptomlara katlanmak ister. Fluffy (kedi alerjisi) ile yaşamaya karar verirseniz, alerjinizin semptomlarını en aza indirmek için adımlar atabilirsiniz. Kedi alerjisi belirtilerini ve bunları önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.Kedi Alerjileri ile Yaşamak

Nedenleri

Genetiğin, alerjilerin gelişiminde bir rolü olduğu görünmektedir, yani alerjisi olan aile üyeleriniz varsa bunları yaşama olasılığınız daha yüksektir. Bağışıklık sisteminiz, vücudunuza zarar verebilecek olan bakteriler ve virüsler gibi antikorlarla mücadele etmenizi sağlar. Alerjisi olan bir kişide, bağışıklık sistemi zararlı bir şey için bir alerjenle savaşmak için antikor üretmeye başlar. Kaşıntı, burun akıntısı, deri döküntüleri ve astım gibi alerji belirtilerine neden olan budur. Kedi alerjileri durumunda, alerjenler kedinizin kılıcın ölü deri, kürk, tükürük ve hatta idrarlarından gelebilir. Nefes almak veya bu alerjenlerle temasa geçmek, alerjik reaksiyona neden olabilir. Pet alerjen partikülleri giysi üzerinde taşınabilir, havada dolaşabilir, mobilya ve yataklara yerleşebilir ve toz partiküllerinde taşınan ortamda kalabilir. Kedi Alerjileri ile Yaşamak
Belirtileri
Alerjene maruz kalmak için bir kediye sahip olmak zorunda değilsiniz. Çünkü insanların kıyafetlerinde gezebilir. Hassasiyetiniz veya alerjen düzeyiniz düşükse, kedi alerjileri birkaç gün görünmeyebilir. Bir kedi alerjisinin ortak belirtileri genellikle, tükürük veya idrar ile temas ettikten sonra kısa bir süre sonra gelir. Kedi alerjisi olan kişilerin yüzde 90’ından fazlasının kedi alerjisine tepki göstermesi, kedi tükürüğünden ve cildinden gelir. Erkek kedilerde daha yüksek seviyelerde bulunur ve tımar sırasında bir kedinin kürküne transfer edilir. Alerjen, göz ve burnunuzun etrafındaki zarların şişmesine ve kaşınmasına neden olabilir, bu da genellikle göz iltihabı ve tıkalı bir burun oluşturur. Bazı insanlar alerjene tepki olarak yüzlerinde, boynunda veya üst göğsünde bir döküntü geliştirebilirler.
Yorgunluk, tedavi sonrası alerjilerde yaygındır. Ancak ateş, titreme, mide bulantısı veya kusma gibi belirtiler, alerjilerden ziyade bir hastalık ile ilgili olarak düşünülmelidir. Eğer kedi alerjisi ve kedi alerjenleri akciğerlerinize girerse, alerjenler antikorlarla birleşebilir ve semptomlara neden olabilir. Bunlar nefes alma, öksürme ve hırıltılı zorlukları içerebilir. Kedi alerjileri, akut astım atağına neden olabilir ve kronik astım için tetikleyici olabilir. Astım hastalarının yüzde 30’una varan bir kediyle temas ettiğinde ciddi bir saldırı olabilir. Semptomlarınız yıkıcı veya rahatsız edici hale gelirse, bir tedavi planı hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

Kedi Alerjileri Nasıl Teşhis Edilir

Kediler dahil herhangi bir alerjiyi test etmenin iki yolu vardır: deri testi ve kan testleri. İki tip cilt alerjisi testi vardır. Deri prick testi ve deri içi testi. Her iki test de hızlı sonuç verir ve kan testlerinden daha düşük maliyete sahiptir. Bazı ilaçlar cilt testini etkileyebilir, bu nedenle doktorunuza hangi testin sizin için en uygun olduğu konusunda konuşun. Deri testi genellikle test sırasında şiddetli reaksiyonlar olasılığı nedeniyle bir alerji uzmanı tarafından yapılır.

Alerji Cilt Prick Testi

Bu test doktorunuzun ofisinde gerçekleştirilir, böylece herhangi bir reaksiyon gözlemlenebilir. Temiz bir iğne kullanarak, doktorunuz cildinizin yüzeyini (genellikle ön kolda veya sırtta) delecek ve az miktarda alerjen bırakacaktır. Aynı anda birkaç alerjen için de test edileceksiniz. Doktorunuz alerjeni tanımlamak için her bir dikeni sayabilir. Yaklaşık 15 ila 20 dakika içinde, cilt diken bölgesi kırmızılaşabilir veya şişebilir. Bu reaksiyon bu maddeye karşı bir alerjiyi doğrular. Bir pozitif kedi alerjisi genellikle kedi alerjeni için kırmızı, kaşıntılı bir şişliğe neden olur. Bu hoş olmayan etkiler genellikle testten 30 dakika sonra geçer.Kedi Alerjileri ile Yaşamak

İntradermal cilt testi

Bu test doktorunuzun ofisinde de gerçekleştirilir, böylece herhangi bir reaksiyon gözlemleyebilir. Olası alerjenler ön kolun veya kolun cildi altında enjekte edilebilir. Kırmızı, kaşıntılı şişlikler pozitif bir reaksiyonla görünecektir. İntradermal bir test, bir alerji tespitinden daha hassas bir cilt testi olarak kabul edilir, yani bir alerjinin varlığında pozitif bir sonuç göstermede daha iyi olabilir. Ancak cilt prick testinden daha yanlış pozitiflere de sahip olabilir. Bu, alerjisi olmadığı zaman cilt reaksiyonu yarattığı anlamına gelir. Her iki cilt testi de alerji testinde rol oynar. Hangi test yönteminin sizin için en uygun olduğunu doktorunuz açıklar.

Kan testi

Bazı kişiler genellikle mevcut bir cilt rahatsızlığı veya yaşları nedeniyle cilt testleri yapamazlar. Küçük çocuklar genellikle cilt testi ile daha zor bir zaman geçirirler. Bu durumlarda doktor bir kan testi isteyecektir. Kan, doktorun ofisinde veya laboratuarında çizilecek ve test için gönderilecektir. Kan, kedi gibi yaygın alerjenlere karşı antikorlar için incelenir. Sonuçlar daha uzun sürer, ancak bir kan testi sırasında alerjik reaksiyon riski yoktur.

Kedi Alerjileri Nasıl Tedavi Edilir

Alerjenden kaçınmak en iyisidir, ancak bu mümkün olmadığında, aşağıdaki tedaviler yardımcı olabilir:

– difenhidramin (Benadryl), loratadin (Claritin) veya setirizin (Zyrtec) gibi antihistaminikler
– flutikazon (Flonaz) ya da mometazon (Nasonex) gibi kortikosteroid burun spreyleri kullanabilirsiniz.
– over-the-counter dekonjestan spreyler
– bağışıklık sistemi kimyasallarının salınmasını önleyen ve semptomları azaltabilen kromolin sodyum
– montelukast (Singulair) gibi lökotrien inhibitörleri
– immünoterapi

Evde Yapılan İlaçlar

Tuzlu su burun tıkanıklarınızı durulamak, tıkanıklığı azaltmak, postnazal damlama ve hapşırma için kullanılır. Birçok tezgah üstü marka mevcuttur. 1/8 çay kaşığı sofra tuzu ile 8 kaşık su damıtılır. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, butterbur (bitkisel takviye), akupunktur ve probiyotikler mevsimsel alerjilerin semptomlarını iyileştirebilir. Ancak araştırmalar sınırlıdır. Bu ürünlerin özellikle evcil hayvan alerjileri için ne kadar etkili olacağı açık değildir. Potansiyel faydalar gösteren bitkisel ilaçlar, geleneksel ilaçlarla karşılaştırıldığında vücutta benzer bir eylemi paylaşanlardır.

Kedi Alerjileri için En İyi Hava Temizleyicileri

Yüksek verimli parçacıklı hava (HEPA) filtreleri, kedi alerjilerine karşı en iyi savunmalardan biridir. Polen, toz akarları ve diğer alerjenlerin yanı sıra evcil hayvanı yakalayan özel bir filtreden hava geçirerek havadaki evcil hayvan alerjenlerini azaltırlar.

Bebeklerde Kedi Alerjileri

Bilim adamları arasında, çok küçük yaşta hayvanlara maruz kalan bebeklerin, alerji geliştirmeye mi yoksa tam tersi mi olduğuna dair tartışmalar sürmektedir. Son çalışmalar çelişkili sonuçlara varmıştır. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, bebeklerin evde kedilere ve köpeklere maruz bırakılmasının çocuğun hayatının ilk dört yılında alerji geliştirme riskiyle ilişkili olduğu bulunmuştur. Öte yandan 2011 yılında yapılan bir çalışmada kedilerle yaşayan bebeklerin, özellikle yaşamın ilk yılında, evcil hayvana karşı antikor geliştirdiği ve daha sonra alerjiye sahip olma ihtimallerinin daha düşük olduğu bulunmuştur. 2017 yılında yapılan bir araştırmada, kedilerin ve köpeklerin, bebeklerin hayatlarının erken dönemlerinde belirli sağlıklı bakterilere maruz bırakılarak fayda sağlayabileceği bulunmuştur. Çalışma, hamilelik sırasında evde bir kedi veya köpeğe maruz kalan bebeklerin, maruz kalmayan bebeklerden daha az alerjiyle ilgili sorun yaşayabileceği sonucuna varmışlardır. Doktorunuz, bebeğiniz ve kediniz hakkında sahip olabileceğiniz soruları cevaplayabilecektir. Alerjik olan çocuklar için, oyuncak ve doldurulmuş hayvanları çıkarmak ve bunları plastik veya yıkanabilir olanlarla değiştirmek semptomları hafifletebilir.

Kedi Alerjilerinin Azaltılması

Öncelikle alerjileri önlemek için kaçınma en iyisidir. Fakat eğer kedinize alerjiniz olduğunu fark ederseniz, evcil hayvanınızdan kurtulmaktan başka seçenekler de vardır. Semptomlarınızı azaltmak için bu stratejileri düşünün.
– Kediye dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.
– Duvardan duvara halı ve döşemeli mobilyaları çıkarın. Ahşap ya da karo tarzı döşeme ve temiz duvarlar alerjenleri azaltmaya yardımcı olur.
– Sıcak suda yıkanabilecek atma kilim veya mobilya kapaklarını seçin ve sık sık yıkayın.
– Tülbent gibi yoğun filtreleme malzemesi olan kapak ısıtma ve havalandırma deliklerine bir hava filtresi takın.
– Klima üniteleri ve fırınlardaki filtreleri sık sık değiştirin.
– Nem seviyesini evinizde yaklaşık yüzde 40 oranında tutun.
– Bir HEPA filtre vakumu ile haftalık olarak vakumlayın.
– Toz alırken veya temizlik yaparken bir yüz maskesi kullanın.
– Ciddi bir kedi alerjiniz varsa, uzun süreli bir tedavi çözümü için doktorunuzla immünoterapi hakkında konuşun.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/health/allergies/cats#prevention

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku