Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın Lanetli Yerleri ve Bu Mekanların Gizemi

1 121

Dünyanın Lanetli Yerleri ve Bu Mekanların GizemiDoğa üstü olaylar her zaman ilgi konusu olmuştur. Dünyada birçok efsaneye ve gizeme ortak olan birçok şehirden ve bölgelerden bahsediliyor. Kimileri hiçbir ziyaretçi kabul etmiyor, kimileri ise araştırmalara izin veriyor peki ya araştırmalar sonrası? Sizlere lanetli olduğu düşünülen ve hikayeleriyle ilgi çeken bu yerlerden bahsetmek istiyorum.

1) Bran Şatosu:
Filmlere konu olan ve efsanevi Kont Dracula’nın yaşadığı yer olarak bilinir. 14. yy’da inşaa edilmiştir ve gizemi hala çözülememiştir.Esrarengiz mimarisi ve özellikle içerisinde yer alan el izleri henüz bir kayda tabi tutulamamıştır. Ortada birçok kanıtın ve delilin olduğu söyleniyor ancak az önce de belirttiğim gibi kesin bir bilgiye ulaşmak söz konusu değil. Kont Dracula’nın esirlerini mahzenlere topladığı ve burada işkence ettiği söylenir ve gece yarıları bu şatodan gizemli seslerin yükseldiği de efsaneler arasında.

2) Alcatraz Hapishanesi:
Dünyanın en büyük hapishanesi ve aşılmaz duvarlar olarak nam salmıştır. Ünlü mafya babaları ve seri katilleri konuk eden Alcatraz,disiplini ve mahkumlara yapılan işkencelerle adından uzun süre söz ettirmeyi başarmıştır.Alcatraz hakkındaki en büyük hikaye gece yarıları koğuş kapılarının sessizce kapanması ve yükselen çığıklardır.Bunu ortaya atan Alcatraz’ın bekçiliğini yapmış bir isimdir. Çoğu araştırmacı bu kişinin pskolojisinin bozulduğunu ve söylediklerinin doğru olduğunu ortaya koymuştur.

Dünyanın Lanetli Yerleri ve Bu Mekanların Gizemi

3) Pfister Oteli:
1893 yılında inşaa edilen bu otel adından intiharlar ve odalarında bulunan kan izleriyle adından söz ettirmiştir. Dönemin ABD başkanı;William McKinley ve ondan sonraki tüm başkanları ağırlayan bu otel adına ilginç senaryolar yazılmıştır. En bilinen bir tanesi otelin kurucusu Charles Pfister’in otele gece yarısı kayıt yaptırdığıdır şu ana kadar garip olan bir şey yok ancak kayıt yaptıran otelin kurucusu hayatta değildir. Müşterilerin oteli terk etme ve tercih etmeme sebebi ise; kapıların gıcırtısı ve çığlık sesleridir.

4) Edinburgh Kalesi:
İskoçya’nın bir dönem savunma ve saldırı amaçlı inşaa edilen büyük kalelerinden bir tanesi… Bu kale görselliği ve harika mimarisi ile her yıl çok fazla turist çekmekte ve hikayeleriyle birçok insanı konuk etmektedir. Doğruluğu bilinmez ancak bu kalede savaş zamanları ortaya çıkan hayalet davulcunun ve onun çocuklarının efsanesi dilden dile dolaşmaktadır. Gece yarıları nöbet için bekleyen bekçilerin ardı arkası kesilmeyen istifaları da ilginç olan bir diğer nokta.

5) Beyaz Saray:
Amerika’nın en ünlü yapısı da bu efsaneler arasında. Saray’ın resmi sitesinde ilginçtir hayalet hikayelerinin bazıları mevcut ve çok fazla ilgi toplamaktadır. 2. Başkan John Adams’ın karısı Doğu odasında çamaşır yıkamaya devam ederken, 4. Başkan’ın eşi Dolley Madison’ın ise sürekli gül bahçelerini izlediği söylenir. Çoğu araştırmacı bu hikayelerin Beyaz Saray’ı gündemde tutmak ve ilgi çekmek amaçlı anlatıldığını söylemektedir.

Dünyanın Lanetli Yerleri ve Bu Mekanların Gizemi6) Coronado Oteli:
Harika bir mimariye ve coğrafiye sahip bir otel ve her yıl birçok turist ve tatilseveri konuk ediyor. 1982 yılında bir kadın kaydını yaptırıyor ve kocasını beklemek üzere otelde yerini alıyor. Kocasını uzun süre bekleyen kadın bir gün merdivenlerde ölü bulunuyor ve kocası hala ortada yok.O günden sonra otel çalışanları ve müşteriler siyah giyimli ve soluk benizli bir kadının o merdivenlerden sürekli yukarı çıktığını gördüklerini anlatıyor.

Çoğu araştırmacı bu lanet hikayelerinin ilgi çekmek ve buna bağlı olarak müşteri toplamak olduğunu öne sürüyor fakat birçok yazar ve şair bu alanlarda konaklayarak korku hikayelerini anlatıyor. Filmlere ve kitaplara konu olan bu lanetli bölgeler müşterilerin de ilgisini bir hayli çekmektedir.

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku