Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Alfa-GPC (Alpha- GPC) Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

0 1.148

Alfa-GPC, beyin ve popüler bir nootropik takviyenin önemli bir bileşenidir. Zihinsel ve fiziksel performansı artırabilir ve sinirleri korumak için kolin sağlayabilir. Yine de, klinik araştırmalar, destekleyici takviye faydalarının sadece bir kısmını desteklemektedir. Bu yazıda Alfa-GPC ve sağlık açısından faydaları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Alfa-GPC Nedir?

Alfa-GPC (Alpha- GPC) Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Alfa-GPC (L-alfa-gliserilfosforilkolin veya kolin alfosserat) beyin sağlığı için gerekli olan bir fosfolipiddir. Hücre zarları ve miyelin üretimi için kolin sağlar ve böylece sinir sistemini beslemektedir. Alfa-GPC’den gelen kolin ayrıca bilişsel ve kas fonksiyonlarınızı koruyan bir nörotransmitter olan asetilkolin oluşturur. Doğal kaynaklar sadece eser miktarda alfa-GCP içerir, ancak vücudunuz bunu kolinden yapabilir. Kolin yönünden zengin besinler arasında [şunlar bulunmaktadır:
• Sığır karaciğeri
• Yumurtalar
• Tavuk
• Kepekli tahıllar
• Soya fasulyesi
Bazı Avrupa ülkelerinde alfa-GPC, Alzheimer hastalığı (Gliatilin, Delecit) için reçeteli bir ilaçtır. ABD’de, bellek geliştirme için bir besin takviyesi olarak satılmaktadır. Takviye ve ilaç üreticileri genellikle yumurta veya soya lesitinden alfa-GPC elde ederler.

CDP-Kolin ve Alfa-GPC Karşılaştırması

Temel bilgilerle başlayalım. CDP-kolin veya sitikolin kolin (iki fosfat grubu ile) ve sitidin’den yapılırken, alfa-GPC kolin (bir fosfat grubu ile) ve gliserolden yapılır. Bu kulağa oldukça benzer gelebilir, ancak vücutta bazı ilginç, farklı etkiler doğurur. Birincisi, alfa-GPC, kolin kan seviyelerini CDP-kolinden daha fazla artırır. Sonuç olarak, yaşa bağlı bilişsel gerileme ve fiziksel performans üzerinde daha güçlü bir etkisi vardır. İkinci olarak, alfa-GPC yağ yakımını ve büyüme hormonu üretimini uyararak vücut geliştiricileri arasında CDP-koline üstünlük sağlayabilir. Diğer taraftan CDP-kolin fosfatidilkolin üretimi için gereklidir. Daha geniş bir aktif metabolit yelpazesine ve ruh sağlığı üzerinde potansiyel faydalara sahiptir.

Çalışma Mekanizması

Alfa-GPC, asetilkolin ve kolinerjik aktiviteyi artırarak sinir sistemini destekler. Ayrıca gibi beyin koruyucu habercilerin seviyelerini de yükseltebilir:
• GABA
• Dopamin
• Serotonin
İnositol fosfat
Belirtildiği gibi, büyüme hormonu seviyelerini de artırabilir.

Alfa-GPC’nin Sağlık Açısından Faydaları

Bilişsel bozukluk ve demans
Yaşlı insanlar sıklıkla ilerleyici bilişsel gerileme ve hafıza kaybından (demans) muzdariptir. Nedenleri beyin hasarından zayıf kan akışına ve diğerlerine kadar değişir. Kapsamlı incelemeler, alfa-GPC’nin 20’den fazla klinik çalışmada ve demansı olan 4.000 yaşlı kişide bakmışlardır. Her biri alfa-GPC’nin beyni koruma ve nedenden bağımsız olarak bilişsel gerilemeyi önleme potansiyelini doğrulamıştır. Ayrıca önemli bir yan etkisi olmaksızın dikkat ve hafızayı kolin veya lesitinden daha iyi geliştirmiştir.
Bilim adamları hayvan deneylerinde beyin koruyucu ve nootropik etkilerini incelediler. Sıçanlarda, alfa-GPC zihinsel performansı arttırdı ve ‘nin neden olduğu bilişsel düşüşü azaltmıştır.:
• Beyin hasarı
• Kötü kan akışı
• Nöbetler
Alzheimer hastalığı
Alzheimer hastalığında mutasyona uğramış protein demetleri bilişsel sorunlar [dizisi neden nöronları ve dasitanî asetilkolin öldürmek ]bulunmaktadır. 260 hastanın klinik çalışmasında, alfa-GPC, Alzheimer hastalığının tüm semptomlarını iyileştirmiştir.113 hastanın bir başka denemesinde standart tedavinin (donepezil) etkilerini arttırmıştır. Genç insanlar varsayılan nootropik (biliş artırıcı) etkileri için alfa-GPC kullanır. Yukarıdaki etkiler bu tür kullanımları haklı çıkarabilir, ancak klinik çalışmalar genç yetişkinlerde alfa-GPC’nin pro-bilişsel etkilerini test etmemiştir. Alfa-GPC, Alzheimer hastalığı, zayıf beyin dolaşımı ve diğer stres faktörlerinin neden olduğu bilişsel düşüşü önleyebilir ve tersine çevirebilir. Bazı sağlıklı insanlar bunu zihinsel performansı arttırmak için kullanır, ancak nootropik etkileri henüz araştırılmamıştır.
Atletik performans
Alfa-GPC (Alpha- GPC) Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Alfa-GPC, sözde ergojenik özellikleri nedeniyle halterciler, sporcular ve vücut geliştiriciler arasında popülerlik kazanmıştır. 61 genç erkek üzerinde yapılan iki çalışmada, alfa-GPC (250-600 mg) hız, güç ve çekme kuvvetini geliştirmiştir. İlginç bir şekilde, alt vücut üzerinde daha güçlü etkileri olmuştur. Daha düşük alfa-GCP (200 mg) dozları, 22 kişide dikey atlama gücünü % 8,5 arttırmıştır. Yedi erkek gönüllüde, alfa-GPC (600 mg) ile egzersiz öncesi takviyesi, büyüme hormonunda (kısa süreli) 44 kez şaşırtıcı bir artışa neden olmuştur. Tezgah basıncının % 14 daha yüksek olmasını sağladı, ancak gücü veya toparlanmayı etkilememiştir.
İki deneme daha, alfa-GPC’nin büyüme hormonu (GH) üretimini ve yağ yakımını artırabileceğini doğruladı. Ancak GH üzerindeki etkileri geçiciydi ve yaşlılarda daha belirgindir. Alfa-GPC, sağlıklı gençlerde atletik performansı arttırıyor gibi görünüyor. Hem genç hem de yaşlılarda büyüme hormonunu artırarak kas oluşumunu uyarabilir, ancak kanıtlar sınırlıdır ve geçici bir etki göstermektedir.
İnmeyi önleme
2.500 inme mağduruyla yapılan üç klinik çalışmanın gözden geçirilmesine göre, alfa-GPC inme sonrasında zihinsel işlevlerin iyileşmesine yardımcı olabilir. Olguların % 70’inde biliş geliştirmiştir. Bununla birlikte, bu çalışmalarda kontrol grupları yoktur , bu yüzden sonuçlara geçmeden önce daha güçlü klinik kanıt kanıtlar beklenmektedir.
Görme
Oküler iskemik sendrom, plak (ateroskleroz) gözdeki küçük kan damarlarını tıkadığında ağrı ve görme kaybına neden olduğunda ortaya çıkmaktadır. Oküler iskemik sendromu olan 51 hastada standart tedaviye alfa-GPC eklenmesi şunlara yardımcı olmuştur:
• Retinanın iyileşmesine yardımcı oldu
• Gözlere daha iyi kan akışı
• Keskin görüş
Alfa-GPC’nin görme için yararlarını doğrulamak için daha güçlü klinik kanıtlara ihtiyacımız vardır.
Radyoterapi etkilerini azaltır
Alfa-GPC (Alpha- GPC) Nedir, Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Radyoterapi kanser tedavisinin tipik bir parçasıdır, ancak sağlıklı dokuya zarar vererek önemli yan etkilere neden olabilir. Beyin tümörü olan sıçanlarda, araştırmacılar alfa-GPC’nin radyasyonun neden olduğu beyin hasarını ve bilişsel bozukluğu azaltma yeteneğini gözlemlenmiştir. Alfa-GPC ayrıca zebra balığı embriyolarını radyasyona karşı korumuştur. Baş enflamatuar molekülleri (IL-1B ve NF-B) bloke etmiş, mutasyonları önlemiş ve sağ kalımı arttırmıştır. Zebra balığı insanlarla ortak birçok gen içerir ve genellikle kanser araştırmalarında kullanılır. Radyasyon terapisi ile ilgili mevcut zorluklar göz önüne alındığında, klinik çalışmalar alfa-GPC’nin potansiyel radyo-koruyucu etkilerini araştırmalıdır.

Yan Etkiler ve Güvenlik

Alfa-GPC tüm klinik çalışmalarda güvenlidir. Hastaların bir kısmında, gibi hafif yan etkilere neden olmuştur:
• Göğüste ağrılı yanma hissi
• Mide bulantısı
• Sinirlilik
• Baş ağrısı
Köpekler ve sıçanlar üzerindeki güvenlik çalışmalarında, megadolar (3.000 mg/kg’a kadar) hayvanların aktivitesini sadece hafifçe azaltmıştır. Araştırmacılar uzun süreli (26 hafta) 150 mg/kg (yetişkin erkekler için günde 10 g’dan fazla) alfa-GCP tüketiminin sağlık riski taşımadığı sonucuna varmışlardır. Güvenlik verilerinin eksikliği nedeniyle, çocuklar ve hamile kadınlar alfa-GPC’den kaçınmak isteyebilir.

Alfa-GPC Dozaj ve Takviyeler

Klinik çalışmalarda, alfa-GPC dozu 250 ila 1.200 mg/gün arasında değişmektedir. Dozlama rejimlerinin bir dökümü şekildedir:
Alzheimer hastalığı ve bunama: 400 mg, 6-12 ay boyunca günde 3X
• İnme iyileşmesi: 1 ay boyunca günde 1.000 mg (enjeksiyon olarak), 400 mg oral, 5 ay sonra günde 3kez
• Atletik performans: 1 hafta boyunca günlük 250 mg, 1-6 gün boyunca günde 600 mg
• Görme: 400 mg, 2 ay boyunca günde 2 kez
Anekdot kanıtlarına göre, nootropik etkiler için dozaj 400 ila 1.200 mg/gün arasında değişmektedir, ancak hiçbir çalışma bunu doğrulamamıştır.

Takviyeler

Çoğu alfa-GPC ürünü, 300 mg aktif bileşen içeren haplar içerir. Vegan hapları ve alfa-GPC tozu da mevcuttur. Alfa Beyin denilen bir ek , alfa-GPC ve uyarıcı bitkisel özler, amino asitler ve vitaminlerin bir karışımını içerir. Bununla birlikte, etiketteki alfa-PGC içeriğini belirtmezler

Ek İpuçları

Bazı markalar soya fasulyesinden alfa-GPC üretir. Etiketleri dikkatlice okuyun ve soya alerjiniz varsa bu tür ürünlerden kaçınılmalıdır. GDO bitkileri soya ile ilgili bir başka potansiyel sorundur, ancak birçok üründe GDO içermeyen bir etiket bulunur. Alfa-GPC bir fosfolipiddir, bu nedenle yağlı yiyeceklerle daha iyi emilebilir. Alfa-GPC dökümü nedeniyle ürününüz zamanla gücünü kaybedebilir. Nemi ortamdan çeker, bu nedenle depolama koşullarına daha fazla dikkat edilmelidir. Bazı kullanıcılar hapları daha küçük hava geçirmez torbalara bölmeyi önermektedir.
Alfa-GPC, beyindeki asetilkolini artıran ve sinirleri koruyan kolin içeren bir takviyedir. Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere yaşa bağlı bilişsel gerileme ve bunamaya yardımcı olabilir. Genç insanlar da bilişselliği arttırmak için kullanırlar, ancak nootropik etkileri iyi araştırılmamıştır. Alfa-GPC fiziksel performansı artırabilir, ancak görme faydaları ve inme iyileşmesi için yeterli kanıt yoktur. Farklı çok bileşenli formülasyonlar alfa-GPC içerir, ancak yanıtı daha iyi izlemek için önce araştırılan dozajda tek başına denemek daha iyi bir fikir olabilir. Olası yan etkiler arasında hafif baş ağrıları, sindirim sorunları ve sinirlilik bulunur. Çocuklar ve hamile kadınlar alfa-GPC’den kaçınmalı, diğerleri ise takviye etmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Kaynakça:
https://examine.com/supplements/alpha-gpc/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.