Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Alışveriş Yapmak Sağlık İçin Faydalı Mıdır?

0 140

4796_shopping-636_0Eminim ki “alışveriş yapmak sağlık için faydalı mıdır?” başlığını gördüğünüzde bayanların yüzünde bir gülümseme oluşurken, erkeklerin yüzü asılacak. Evet bayanlar iyi haber! Araştırmacılar alışverişin sağlık için iyi olduğunu söylüyorlar. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Alışveriş farklı zamanlarda farklı kişiler için farklı şeyler ifade edebilir; ama kesin olan bir şey var ki çoğu kadın vesile ne olursa olsun alışverişi sever! Alışverişi sevmeyen bir bayanla karşılaşmak oldukça nadirdir. Çoğu kadın ister çocukları, arkadaşları, sevgilisi, eşi için olsun, ister kendisi için olsun alışveriş yapmaktan çok büyük zevk alır. Bazı kişiler sadece gerekli şeyler için alışverişe çıkarken, bazıları vitrinlere bakmak için çıkıp elleri kolları dolu bir şekilde dönerler. Bazı kişiler için ise alışveriş bir bağımlılık hatta bir alışkanlıktır. Eğer siz de bu kişilerden biriyseniz size iyi haberlerimiz var! Aşağıdakileri okuduktan sonra bana teşekkür edeceksiniz!

Alışverişin Sağlık İçin Faydalı Olduğu Onaylandı!

4796_shop

Evet, doğru! Bazı erkekler için tam bir işkence olmasının ve banka hesabınızın boşalmasının haricinde zihinsel ve fiziksel sağlığınız için oldukça faydalıdır. Hatta ilişkinizi de destekler. Örneğin kız arkadaşınızdan sizinle alışverişe çıkmasını isteyin! hem bunu hemen kabul edecek hemde bu jestiniz için sizi daha çok sevecektir. Şaka bir yana, bu konuda yapılan sayısız çalışmanın sonucunda uzmanlar alışverişin sağlık için oldukça faydalı olduğu daha da önemlisi psikolojik olarak olumlu duygular yarattığı konusunda hemfikir.

Bir daha alışverişe gittiğinizde oradaki bayanları gözlemleyin hepsi iyi bir ruh halindedir. Yapılan çalışmalar bunun bir terapi şekli olduğunu kabul etmiştir. Hepimiz kendi deneyimlerimizi düşünürsek alışverişe gittiğimizde kendimizi daha iyi hissetmişizdir. Bu bizim öz-değerimizi yükseltmek yapabileceğimiz için en basit yollardan biridir. Pek çok kişi için stres atıcı bir aktivitedir. Alışveriş yapmak endorfinler denilen hormonların salgılanmasını sağlar bu hormonlar zihinsel sağlığınız için önemlidir ve mutluluk verir. Araştırma sırasında alışveriş merkezindeki yaşlı bir bayan çocuklarına ve torunlarına bir şeyler almaktan çok hoşlandığını, bunun aynı zamanda onu meşgul ettiğini ve yalnızlığına iyi geldiğini ve sosyalleşmesi için fırsat sağladığını söylemiştir. Bu sanıyorum ki bu araştırma için en güzel örneklerden biridir. Alışveriş sadece psikolojik olarak değil aynı zamanda harika bir fiziksel egzersizidir.

4796_shopping-holidays

Bilim adamları kadınların ortalama hızda haftada 3-4 saat alışveriş yaptıklarında haftada 70 milden fazla yürüdüklerini, yolculuk başına yaklaşık 200 kalori harcadıklarını tespit ettiler.Pek çok kişi egzersizi resmi bir sportif aktivite olarak görmez ancak kesinlikle egzersiz yapmanızı sağlar ve daha az motivasyon gerektirir. Arkadaşlarınızla yada eşinizle alışveriş yapmak araştırmaya göre çok daha fazla faydalıdır. Peki neden? Çünkü birbiriniz için bir şeyler bakmak, denemek alışveriş için daha fazla vakit harcamanızı, daha çok yürümenizi ve kalori harcamanızı sağlar aynı zamanda sosyalleşmek için de iyi bir yoldur. Bazı çalışmalar alışverişin depresyonu yenmede etkili olabileceğini düşünmektedir. Bir kadın hiç bir şey yemeden yada hiç yorulmadan kendini alışverişe kaptırıp burada saatler geçirebilir. Bir ayrılık sonrası yada yaşadığınız kötü bir olay sonrası kendinizi alışveriş merkezlerine atmanızın nedeni budur. Çünkü bu sizi mutlu eder ve yaşadığınız problemlerden, endişelerden uzaklaşmanızı, kafanızı dağıtmanızı sağlar. Bu nedenle depresyon için iyi bir çözüm olabilir. Dahası kendinizi ödüllendirmeniz için de bir yöntem olabilir. Başarmak istediğiniz şeyler için kendinize bazı ödüller belirleyebilir ve bu şekilde motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.Yani bir daha kendinizi depresif hissettiğinizde ne yapacağınızı biliyorsunuz!

Beyler! Bu yazıyı eşlerinizden saklamak isteyebilirsiniz. Neyse ki alışveriş merkezleri eşinizi beklerken oturup güzel bir kahve içebileceğiniz yerler ile dolu. Mutlu alışverişler bayanlar!

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/is-shopping-good-for-health.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku