Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Allahuekber Dağları

0 647

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi‘nde bulunan Allahuekber Dağları, Kars’ın kuzey bölümünde bulunur ve 3120 metre yüksekliğinde olan bir dağ sırasıdır.

Kura Nehri havzası ile Kars Çayı havzasını birbirinden ayıran Allahuekber Dağları’nı da kapsayan Sarıkamış ormanları ve bölgesi, milli park olarak koruma kapsamına alınmıştır.

6588_allahuekber_daglari_neredeAllahuekber Dağlarının Doğal Yapısı

Bu dağların temeli 65 milyon yıl öncesine ait yeşil kayaçlardan oluşmaktadır, çevresinde tuzlu tortul kütleler bulunan dağların, üst yüzeyi lavların oluşturduğu bazalt bir yapıya sahiptir. Dağlar batıdan Bardız Çayı, kuzeyde Oltu Çayı ve güneyde Kars Çayı’nın etkileri ile yarılarak, ilginç bir görüntü sergilemektedir. V şeklinde oluşan derin vadiler, dik yamaçlar şeklinde yükselirler.

Allahuekber Dağlarının Bitki Örtüsü

Genellikle otsu bitkiler ile kaplı olan dağların 2000 m yüksekliğindeki bölgelerinde, sarı çam ormanları bulunmaktadır. Bu sarı çam ormanları, bazalt zemin üzerinde oluşmuş ve araştırmacıların oldukça ilgisini çekmektedir. 2700 m üzerinde ise alp tipi zengin çiçek türleri ile çayırlarının güzelliği hayranlık uyandırır. 39 yaylası olan dağlarda, halk genellikle hayvancılıkla uğraşmaktadır ve mandıralar vardır.

Kaynakça:
Wikipedia.org

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.