Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Karaciğeri Rahatsız Eden 7 Besin

0 3.091

Karaciğeri Rahatsız Eden 7 BesinKaraciğer, karnın sol üst kısmında ve akciğerlerin altında bulunan vücudun en ağır organıdır. Karaciğer, sindirim sisteminin önemli bir organıdır. Karaciğer sağlığı için sağlıklı beslenmek önemli ve gereklidir. Yetersiz beslenme karaciğeri olumsuz etkiler. Karaciğerde görülen rahatsızlıklar ciddi boyutta olabilir. Karaciğerde görülen hastalıkları sıralamak gerekirse karaciğer yağlanması, siroz, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri, karaciğer büyümesidir. Hayati öneme sahip bu organı korumak için bazı besinlerden uzak durmak gerekir.

 

Karaciğeri rahatsız eden besinler şu şekildedir:

1- Yağlı yiyecekler: Yağlı yiyecekler karaciğer için oldukça sakıncalıdır. Özellikle kızartmalar, doymuş yağlar, trans yağlar sık tüketilirse karaciğer yorulur.
2- Şekerli yiyecekler ve içecekler: Şekerli gıdalar herkesin ilgisini çeker ama aşırı şeker tüm organlar için zararlıdır. Zaten birçok sebze ve meyvenin içinde şeker vardır. Şeker ihtiyacı meyvelerden alınabileceği gibi hafif sütlü tatlılar da tercih edilebilir. Çaya, kahveye eklenen şekerler, bol şekerli gazlı içecekler, pastalar, şerbetli tatlılar karaciğeri yorar.
3- Yüksek kolesterollü yiyecekler: Özellikle hayvansal gıdalar aşırı tüketilirse karaciğer bundan olumsuz etkilenir.
4- Mercimek: Karaciğerin çalışmasını yavaşlatır.
5- Patlıcan: Karaciğeri yorar. Bir de kızartma ya da yağlı etle yapılırsa karaciğer bundan oldukça zarar görür.
6- İşlenmiş etler: Salam, sosis, pastırma gibi et çeşitleri karaciğeri rahatsız eder.
7- Hazır gıdalar: Hazır olarak alınmış paketli ve konserve ürünler karaciğeri olumsuz etkiler. Bu gıdalar koruyucu ve katkı maddeli olabilir. Bu ürünler sık sık tüketilmemelidir. Doğal ürünlerle ve ev yemekleriyle beslenmek daha sağlıklıdır.

 

Karaciğeri Rahatsız Eden 7 BesinKaraciğeri en çok etkileyen alkoldür. Alkol tüm organlar için zararlıdır ama karaciğerde siroz gibi ciddi hastalıkların oluşmasına sebebiyet verir. Küflü ve hormonlu yiyeceklerden de uzak durmak gerekir.
Karaciğeri olumsuz etkileyen tüm besinler vücuttaki diğer organları da olumsuz etkiler. Bu yüzden mümkün olduğunca faydalı besinler tüketilmeye özen gösterilmelidir. Beslenme şekli sağlığı çok ciddi anlamda etkiler.

 

Karaciğer, besinler ve ilaçlar vücuda alındıktan sonra onları parçalar, safra yollarının açılmasını sağlar. Eğer karaciğeri rahatsız eden ve yoran besinler alınırsa karaciğerin çalışma düzeni bozulur.
Vücudun sağlıklı olması için karaciğerinde mutlaka düzenli çalışması gerekir. Karaciğeri yormamak gerekir. Karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlayacak besinler tüketmek gereklidir.

 

Karaciğeri Rahatsız Eden 7 BesinFazla ilaç tüketimi de karaciğeri rahatsız eder. Bu yüzden sürekli içilen ağrı kesiciler, doktor gerekli görmeden içilen ilaçlar yarar değil zarar getirir. Kulaktan dolma bitkisel çözümlerden de uzak durmak gerekir.
Karaciğer rahatsızlıkları sinsice ilerleyebilir. Karaciğerlerde bir rahatsızlık var ise bulantı, kusma, bacaklarda ve karında şişme, ödem, gözlerde sararma, tırnaklarda matlaşma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler görülmeye başladığında mutlaka doktora gitmek gerekir. Karaciğerdeki hastalık hemen teşhis edilmelidir.
Karaciğerin iyi çalışması için yulaf ezmesi, brokoli, yağsız yiyecekler, yeşil çay, badem, su tüketilebilir.

Kaynakça:
https://www.karaciger.gen.tr/karacigeri-yoran-yiyecekler.html
www.onikibilgi.com/karacigeri-yoran-yiyecekler/
karacigeri.com/karacigerin-gorevleri.html

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku