Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dragon Meyvesi ve Sağlığa Faydaları

0 503

Dragon ya da ejder meyvesi, son yıllarda giderek daha popüler hale gelen tropik bir meyvedir. Her ne kadar kişiler benzersiz görünümü ve verdiği zevk için tüketseler de araştırmalara göre oldukça sağlıklı bir meyvedir.

Dragon Meyvesi Nedir?

Dragon meyvesi, çiçekleri sadece geceleri açan Honolulu kraliçesi olarak da bilinen Hylocereus kaktüsünde yetişir. Bitki güney Meksika ve Orta Amerika’ya özgüdür. Şimdiler de ise, tüm dünya da yetiştirilmektedir. Pitaya, pitahaya ve çilek armut dâhil olmak üzere birçok ismi vardır. En yaygın iki tür, ejderhaya benzeyen yeşil pullu parlak kırmızı bir kabuğa sahiptir bu nedenle adını kabuğundan almaktadır. En yaygın şekilde temin edilebilen çeşitlilik, siyah tohumlarla beyaz posa içermektedir, ancak kırmızı posa ve siyah tohumlarla daha az yaygın bir tip de bulunmaktadır.
Sarı ejderha meyvesi olarak adlandırılan bir başka çeşitteki sarı kabuğu, siyah tohumu ve beyaz posası vardır. Dragon meyvesi egzotik görünebilir, ancak lezzetleri diğer meyvelerle benzerdir.

Tadı kivi ile armut arasında hafif tatlı bir karışım olarak tanımlanmıştır. Özet olarak, dragon meyvesi Meksika ve Orta Amerika’ya özgü tropik bir meyvedir. Kivi ve armut karışımı tadı vardır.

Besin Değerleri

Dragon meyvesi küçük miktarlarda birkaç besin içerir. Aynı zamanda iyi bir demir, magnezyum ve lif kaynağıdır. 3.5 gram veya 100 gramlık bir porsiyonun besin değerleri:
Kalori: 60
Protein: 1,2 gram
Yağ: 0 gram
Karbonhidrat: 13 gram
Elyaf: 3 gram
C Vitamini: RDI’nı n% 3’ü
Demir: RDI’nin % 4’ü
Magnezyum: RDI’nin % 10’u
Yüksek miktarda lif ve magnezyumun yanı sıra son derece düşük kalorili içerik dikkate alındığında, ejderha meyvesi yüksek oranda besin maddesi içeren yoğun bir meyve olarak kabul edilebilir. Özet olarak, Dragon meyvesi, lif oranı yüksek ve iyi miktarda vitamin ve mineral sağlayan düşük kalorili bir meyvedir. Dragon meyvesinin sağlığa faydaları aşağıdaki gibidir:

Birkaç Antioksidan Sağlar

Dragon Meyvesi ve Sağlığa FaydalarıDragon meyvesi birkaç çeşit antioksidan içerir. Bunlar, hücreleri kronik hastalıklara ve yaşlanmaya bağlı serbest radikal denilen kararsız moleküllerden koruyan bileşiklerdir. Bunlar dragon meyve küspesinde bulunan ana antioksidanlardan bazılarıdır:
Betalainler: Kızıl ejder meyvesinin içeriğinde bulunan bu koyu kırmızı pigmentlerin kötü LDL kolesterolü oksitlenmekten veya hasar görmekten koruduğu belirlenmiştir.
Hidroksisinamatlar: Bu bileşik grubu tüp ve hayvan çalışmalarında antikanser aktivitesi göstermiştir.
Flavonoidler: Antioksidan Bu geniş ve karma grup daha iyi beyin sağlığı ve kalp hastalığı riskinin azalması bağlantılıdır.
Yapılan bir çalışmaya göre, 17 tropikal meyve antioksidan özellikleri açısından kıyaslandığında Ejder meyvesinin antioksidan kapasitesi özellikle yüksek olmasa da, bazı yağ asitlerinin serbest radikal hasarlarından korunmasında en iyi olduğu bulunmuştur. Kısacası dragon meyvesi, hücreleri hasarlardan koruyan çeşitli antioksidanlar içerir. Bunlara betalainler, hidroksisinamatlar ve flavonoidler dâhildir.

Potansiyel Sağlık Faydaları

Hayvan çalışmaları, dragon meyvesinin çeşitli sağlık yararları sağlayabileceğini göstermektedir. Bunların çoğu lif ve antioksidan içeriğinden dolayı muhtemeldir Ejderha meyvesi, İnsülin direnci ve yağlı karaciğer, obez gibi rahatsızlıklarda hem kırmızı hem beyaz yağ çeşitleri azaltmada fayda sağladığı gözlemlenmiştir. Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, meyve özü alan yüksek yağ diyetine sahip fareler daha az kilo almış ve kısmen karaciğer bağırsaklarındaki bakterilerdeki faydalı değişikliklere atfedilen karaciğer yağında, insülin direncinde ve enflamasyonda azalma sağlamıştır.
Dragon meyvesi, bağırsaklardaki faydalı bakterilerin büyümesini destekleyen ve potansiyel olarak metabolik sağlığı iyileştiren prebiyotik lif içerir. Her ne kadar bu meyve metabolik sendromun bazı özelliklerini geliştirebilse de tip 2 diyabetle ilişkili bir durum tüm etkiler uygun olmayabilir. Yağ seviyesi karbonhidrat seviyesi yüksek bir diyetle ile ilgili fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, ejderha meyve suyunu alan grup, bazı karaciğer enzim belirteçlerinde daha iyi kan şekeri tepkilerine ve azalışlarına sahipken, bir başka karaciğer enzimi markeri anlamlı şekilde artmıştır.
Başka bir çalışmada, meyve özü ile tedavi edilen diyabetli fareler, serbest radikal hasarının bir belirteci olan malondialdehitte % 35 azalma göstermiştir. Ayrıca kontrol grubuna göre daha az arteriyel sertliği vardır. Ejderha meyvesinin insanlarda tip 2 diyabet üzerindeki etkileriyle ilgili çalışma sonuçları tutarsızdır ve bu faydalı etkilerin doğrulanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Hayvan çalışmaları, ejderha meyvesinin insülin direncini, karaciğer yağını ve kalp sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir, ancak, insan çalışmalarının sonuçları tutarsızdır.

Yan Etkileri

Dragon Meyvesi ve Sağlığa FaydalarıGenel olarak, ejderha meyvesi güvenli olarak nitelendirile bilinir. Bununla birlikte, bazı nadir durumlarda insanlar alerjik reaksiyon geliştirebilirler. İki vakada, gıda alerjisi öyküsü olmayan kadınlar, ejderha meyvesi içeren bir meyve karışımı tükettikten sonra anafilaktik reaksiyonlar geliştirmiştir. Testler kanlarında ejderha meyvesine karşı antikorları olduğunu doğrulamıştır. Bunlar bu noktada bildirilen sadece iki alerjik reaksiyondur, ancak başkaları bunu bilmeden kullandıklarında bu meyveye alerjisi olabilir. Özet olarak bugüne kadar, ejderha meyvesine karşı ciddi alerjik reaksiyon sadece iki vaka bildirilmiştir.

Nasıl Yenir?

Korkutucu görünmesine rağmen, dragon meyve yemek çok kolaydır.

• Meyve hafifçe sıkıldığında yumuşak, parlak kırmızı, eşit renkli kabuğu olgun bir meyve seçilmelidir.
• Keskin bir bıçak kullanılmalı ve meyve düz olarak ikiye bölünmelidir.
• Meyveyi deriden kabuğundan çıkarmak için bir kaşık kullanabilir ya da kabuğu soyularak ve için küçük parçalar halinde dilimlenerek yenilebilir.
Dragon meyve servisi için fikirler:
• Basitçe dilimlenmeli ve olduğu gibi yenilebilir
• Küçük parçalara doğranıp üzerine Yunan yoğurt döküldükten sonra doğranmış fındıklar serpilerek yenilebilir.
• Salataya eklenerek yenilebilir.
Dragon Meyvesi ve Sağlığa FaydalarıDragon meyvenin hazırlanması kolaydır ve tek başına veya sağlıklı yemek tariflerinde diğer yiyeceklerle eşleştirilebilir. Diğer tropik meyvelerden daha az şeker ve daha az karbonhidrat içeren düşük kalorili bir meyvedir ve bazı sağlık faydaları bilinmekle birlikte doğrulamak için daha çok araştırma yapma gereksinimi vardır. Genel olarak, ejderha meyvesi benzersizdir, inanılmaz lezzetlidir ve beslenmeye çeşitlilik katabilir.

Kaynakça:
anaphylaxis.org.uk
scielo.br
heart.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku