Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Almanların En Büyük İşçi Şehri; Gelsenkirchen

0 1.486

Almanların En Büyük İşçi Şehri; GelsenkirchenGelsenkirchen,

Orta Avrupa ülkelerinden Almanya‘nın sınırları dahilinde yer bulunan bir kent olup, ülkenin North Rhine-Westphalia’ya bağlıdır. North Rhine-Westphalia Almanya’nın 16 eyaletinden biri olup, en büyük yerleşim bölgeleri arasındadır. Gelsenkirchen, Almanya’nın en büyük yerleşim yerleri arasında yer almasa da bağlı olduğu eyalet için oldukça önemli bir kenttir. Federal Almanya Cumhuriyeti’nin batısında yer alan bu şehir, ülkenin en önemli sınır komşuları arasında yer alan Hollanda‘ya son derece yakındır. Bu anlamda stratejik olarak son derece önemli olan Gelsenkirchen, Almanya’nın en önemli bölgesi Ruhr’da yer alır. Şehir, bu coğrafyanın en eski yerleşim yerleri arasında bulunur. İlk olarak 12. yüzyılda 1150’de resmi olarak kayıtlara Gelsenkirchen adıyla geçen bu yerleşim yeri, Almanya İmparatorluğu ve de onu oluşturan Alman Prensliklerinin en önemli kentlerinden biri haline gelmiştir. Çok uzun yıllar boyunca Almanya’nın ve de bir Alman devleti olan Prusya’nın topraklarında yer almış olan Gelsenkirchen, 19. yüzyıla gelindiğinde Alman Endüstriyel Devrimi’nin merkezlerinden olmuştur. Bu dönemin izleri günümüz Gelsenkirchen’inde de halen açıkça görülmektedir.

Söz konusu bölge çok zengin yer altı kaynaklarına da sahiptir. Özellikle de kömür rezervleri ile dikkat çeken bölge, bu yüzden sanayileşmenin çok yoğun olarak yaşandığı bir kenttir. İlk kurulduğunda çok az bir yerleşime ev sahipliği yapan bu kent, günümüzde 300 bin civarında bir nüfusa sahiptir. Bu nüfusun çok büyük bir bölümünü de Türkler ve de Türk kökenli Alman vatandaşları oluşturur. Gelsenkirchen, Almanya’nın en önemli işçi şehirlerinin başını çeker, bir işçi şehri olması sebebiyle kimi zaman ciddi problemlere de gebe kalan bu yerleşim yeri, günümüz Almanya’sında sahip olunan nüfusa nazaran en yoğun işsizlik oranına sahiptir. Yerel altı zenginlikleri ile dikkat çeken Gelsenkirchen, II. Dünya Savaşı’nda Nazilerin yönettiği Almanya’nın en önemli stratejik noktalarından biri olan Gelsenkirchen, petrol çıkarılan bir Alman kenti olarak diğer birçok Alman kentinden ayrışmıştır. Halen Almanya’nın yüzölçümü olarak en yoğun fabrikalaşmış şehirleri arasında en başlarda olan Gelsenkirchen, son derece ayrışmıştır.

Almanların En Büyük İşçi Şehri; GelsenkirchenŞehir özellikle spor alanında çok ciddi bir güçtür. Bu şehirden çok sayıda ünlü Alman sporcu yetişmiş ve de Almanya’nın yüzü olmuştur. Bunlar arasında bir dönem Real Madrid forması da giymiş olan Türk asıllı Mesut Özil de bulunur. Mesut Türk kökenli olup, Alman pasaportu taşımaktadır. Şehirde ayrıca çok sayıda katedral ve de müze bulunur. Bunlar haricinde şehrin mimarisi de görülmeye değerdir. Gelsenkirchen ile birçok şehir kardeş şehirdir. Bunlar arasında Büyükçekmece de bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.