Washington’a Ulaşım : Dulles Havalimanı

Washington Dulles Uluslararası Havalimanı, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin sınırları dahilinde yer alan ve de uluslararası hava trafiğine açık bir hava meydanıdır. Washington D.C.’ye de hizmet veren en önemli hava meydanlarından biri olarak bilinen Washington Dulles Uluslararası Havalimanı, lokasyon olarak ülkenin 50 eyaleti arasında yer alan Virginia’ya bağlı Fairfax şehrinde bulunur. Bu anlamda özellikle de Virginia eyaletine ve de Washington’a hizmet eden Washington Dulles Uluslararası Havalimanı, son derece önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra Baltimore şehrine de hizmet verdiğinden çok yönlü bir hava meydanı haline gelmiştir. Konum olarak her ne kadar Fairfax, Virginia’da yer alsa da sadece buraya hizmet etmez. Bölgede yer alan diğer eyaletlerde ikamet eden yurttaşlar da Washington Dulles Uluslararası Havalimanı sıkça tercih eder. Bunun en önemli nedeni, bu hava meydanını merkez olarak kullanan birçok ulusal ve de uluslararası tarifeli sefer yapan, havayolu şirketlerinin var olmasıdır. Son derece stratejik bir noktada yer alan Washington Dulles Uluslararası Havalimanı, diğer birçok Amerikan hava meydanı gibi bir kamu iştirakı olup, devlet denetimindedir.

Washington Dulles Uluslararası Havalimanı‘nın ana kullanıcısı ülkenin en büyük havayolu şirketleri arasında yer alan United Airlines’tır. United Airlines, buradan birçok ülkeye ki bu ülkeler arasında Türkiye de bulunur, tarifeli seferler düzenler. Bu da doğal olarak havalimanı için çok büyük bir yolcu trafiğini de beraberinde getirir. Türkiye’ye de bağlantılı olan bu yer, Türk Hava Yolları tarafından da tarife kapsamına alınmıştır. Bu anlamda Türk Hava Yolları, Washington Dulles Uluslararası Havalimanı’na İstanbul üzerinden tarifeli olarak sefer düzenler. Hava meydanına adını veren ”Dulles” ilçesi, Fairfax şehrinde yer alır. Bu da gerek Virginia merkezine gerekse de Fairfax’a ulaşımı son derece kolay bir hale getirir. Amerika’nın en büyük hava meydanlarından biri olan Washington Dulles Uluslararası Havalimanı, şu an için 5 adet beton piste sahiptir. Bu pistler sırası ile, 1L/19R, 1C/19C, 1R/19L, 12/30 olarak kodlanmıştır. Ayrıca 6’ncı pistte şu an yapım aşamasında olup 12R/30L şeklinde kodlanacaktır. Her geçen gün yolcu trafiğini artırmayı başaran Washington Dulles Uluslararası Havalimanı, geçtiğimiz yıl 22 milyona yakın yolcunun kullandığı bir meydan olarak dikkati çekmiştir.

Ayrıca 265 bine yakın uçağın teker koyduğu Washington Dulles Uluslararası Havalimanı, bölgede yer alan 3 büyük hava meydanı arasında yer aldığından yolcu trafiğini de doğal olarak bölüşür. Bu 3 hava meydanının toplam yolcu trafiği yaklaşık olarak 90 ila 100 milyon arasında değişir. Washington Dulles Uluslararası Havalimanı dünya üzerinde 125 destinasyona tarifeli sefer düzenleyen havayollu şirketlerince kullanılır. Bu da doğal olarak bölgeye olan ilgiyi ve de trafiği artırır. 11 Eylül 2001 tarihinde 77 numaralı Amerikan Airlines uçağı, Washington Dulles Uluslararası Havalimanı’ndan kalktıktan kısa bir süre sonra kaçırılmış ve de Pentegon’a çarparak 189 kişinin yaşıma mal olmuştur.

Yazar:Emir Karasu

 

Editör : Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar