Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Diş Sağlığı: Diş Ağrısına Evde Bulunabilecek Hızlı Çözümler Nelerdir?

0 196

Diş Sağlığı: Diş Ağrısına Evde Bulunabilecek Hızlı Çözümler Nelerdir?Diş ağrısı, çoğu zaman dişte sinir tahriş olduğunda ortaya çıkar, fakat bir kişinin diş ağrısı yaşaması için birçok başka sebep vardır. Diş ağrısı için risk faktörleri arasında diş enfeksiyonları, diş eti hastalıkları, plaklar, diş çürümeleri, yaralanmalar, çatlak dişler, yetersiz yerleştirilmiş dolgular, kronlar, dolgular veya kronların kırılması, sızması, diş kaybı (diş çekimleri dahil), eklem (TME) bozuklukları ve obstrüktif uyku apnesi vardır. Diş çürüğü problemlerinin çoğunu diş macunlarıyla ve ağız temizliğiyle önleyebilirsiniz. Ksilitol ve florür içeren durulama ve diş macunu gibi birçok farklı ürün vardır ve dişleri düzenli olarak düzenli bir şekilde temizler. Diş hekimi, özellikle çocuklar için önemli olan ancak yetişkinler ve yaşlılar için de değerli olabilecek dolgu macunları, vernikler ve florürleri uygulayabilir.

*Diş ağrısının yaygın nedenleri şunlardır:

Diş Sağlığı: Diş Ağrısına Evde Bulunabilecek Hızlı Çözümler Nelerdir?Diş boşlukları / diş çürüğü

Sıcaklık duyarlılığı – sıcak veya soğuk sıvılar veya gıdalar

Sıcak veya soğuk hava

Dişleri taşlama

Ortodontik hareket – diş teli

Aşılanmış diş

Diş ağrısı ve çene ağrısı sık görülen şikayetlerdir. Basınçtan ve dişe sıcak veya soğuk maruz kalmaktan kaynaklanan hafif ağrı hissetmek alışılmadık bir durum değildir  Bununla birlikte, eğer ağrı şiddetli ise veya basınç ya da sıcaklığa maruz kaldıktan sonra 15 saniyeden daha uzun bir süre devam ederse, bu daha ciddi bir problemin göstergesi olabilir. Dişin şiddetli iltihabı varsa, ağrı yanağa, kulağa veya çeneye yayabilir. Bakmaya ihtiyaç duyabilecek belirtiler ve semptomlar aşağıdakileri içerir;

Çiğneme ile ağrı

Diş Sağlığı: Diş Ağrısına Evde Bulunabilecek Hızlı Çözümler Nelerdir?Sıcak veya soğuk hava ve sıvılara karşı hassaslık

Diş veya diş etinden kanama veya akıntı

Bir dişin etrafında şişlik, çene veya yanak şişmesi

Bölgede yaralanma veya travma

Öncelikle, diş ağrısını önlemek için en iyi doğal ilaçları ele alalım.

1. Karanfil Yağı
Kullanmanız gereken ilk şey esansiyel yağlardır. Tıp literatürüne göre diş ağrıları için en gerekli esansiyel yağ, yararlı zengin karanfil yağıdır. İnflamatuar durumları tedavi etmek için yüzyıllar boyunca şüphelenilmiş olmasına rağmen, karanfil yağındaki öjenolunun gerçekten güçlü bir anti-enflamatuar olduğu kanıtlanmıştır. Aslında, karanfil bugün tüm dünyada en yüksek antioksidan bitkidir. Karanfil, çeşitli diş hastalıklarıyla ilişkili ağrı ve rahatsızlıkların giderilmesinde yaygın olarak kabul edilmektedir. Küçük bir şişe karanfil yağı aldığınızda, sadece tek bir damla alın ve hemen dişin üzerine sürün. Sonra, karanfil yağını eşit miktarda hindistan cevizi yağıyla karıştırın ve daha sonra bu karışımı o bölgeyi ovalamak için kullanın. Evde karanfil uçucu yağınız yoksa, aktara gidebilir ve aslında sadece karanfil tozu alabilir, hindistan cevizi yağıyla karıştırıp bölgeye ovabilirsiniz.

2. Deniz Tuzu
Diş ağrısı tedavisi için kullanmak istediğiniz sonraki şey deniz tuzudur. Aslında, deniz tuzunun faydaları arasında doğal antibakteriyel aktiviteler vardır, bu yüzden su ile bölgedeki deniz tuzu kullanımı analjezik bir etkiye sahip olabilir. Bununla birlikte, sofra tuzu kullanmak yerine, 60’tan fazla eser mineral içeren ve iyileşmeye yardımcı olabilecek Himalaya tuzunu kullanmak şiddetle tavsiye edilir.

3. Nane Yağı

Son fakat en önemlisi, bölgeyi gerçekten yatıştırmak veya uyuşturmak istiyorsanız, nane yağı kullanın. Nane yağı, o bölgenin uyuşmasına yardımcı olabilecek mentol içerir. Nane yağını hindistan cevizi yağıyla 1:1 oranında karıştırın ve ağrı bölgesine sürün. Şimdiye kadar, nane esansiyel yağları ve mentol ile ilgili 300’den fazla bilimsel çalışma vardır, bu yüzden kanıtlar, nane şekeri yağının ne kadar etkili olabileceğine dair bol miktarda bilgi içerir.

4. Sarımsak,

Diş Sağlığı: Diş Ağrısına Evde Bulunabilecek Hızlı Çözümler Nelerdir?Sarımsak, doğal bir antibiyotik olarak hareket eden ve diş enfeksiyonuna karşı savaşabilen allisin adı verilen bir kimyasal içerir. Eklemeyle veya günlük gıdalardaki bir bileşen olarak sadece daha fazla sarımsak tüketerek, enfeksiyona karşı savunmasızlıklarını azaltabilir. Ağrıyı hafifletmek için sarımsak ezilebilir ve biraz tuz ile bir macun içine karıştırılarak enfekte olan alana uygulanır. Bu, enfeksiyonu tedavi etmez ancak diş ağrısına yardımcı olabilir ve enfeksiyonun büyümesini veya yayılmasını önleyebilir.

Tüm bu basit adımları atıyorsanız, diş ağrısının çok çabuk aşılmasına yardımcı olacağınızı göreceksiniz. Ancak, eğer acı gerçekten şiddetleniyorsa mutlaka bir diş doktoruna gitmelisiniz.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.