Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yüksek Hızlı Trenler ve Özellikleri

0 535

Yüksek Hızlı Trenler ve ÖzellikleriZaman paradır, zaman değerlidir ve zaman özellikle seyahat ederken çok ama çok değerli bir hazinedir. Seyahat ederken ulaşımınızın hızlı olması büyük bir nimettir. Bu durum sadece fazladan zaman kazanmanıza sebep olmaz, bunun yanında, tatilinizde daha fazla keşifte bulunmak ve daha fazla deneyim kazanmanıza imkan sağlar.

Bu nedenle, yüksek hızdaki trenler sundukları hızlı ulaşım ile son zamanlarda turistlerin gözdesi haline gelmiştir. Özellikle Avrupa ve Asya’da ana ve en sık kullanılan güzergahlarda önde gelen havayolları firmaları ile yarışıyor olması, hızlı trenlerin seyahatin geleceği olarak kabul edilmesinin nedenlerinden birisidir.

Yüksek Hızlı Tren Teknolojisi

Advanced Transportation dergisinde yer alan bir akademik araştırmada, yolcuların 1000 kilometre üzerindeki seyahatlerinde uçakları veya hızlı trenleri tercih ettikleri belirtilmiştir. Bu tarz akademik çalışmalarda ulaşım zamanının, ulaşım araçlarını seçmede en önemli etkenlerden birisi olduğu görülmektedir.

Basit bir deyişle, insanlar uzun yolculuklar söz konusu olduğunda zamandan tasarruf etmeye çalışırlar ve bu nedenle çoğu kez uçuşları tercih eder. Bununla birlikte, yüksek hızlı trenler ile sunulan yeni teknoloji, gelecekte uzun mesafeli seyahatlerin yüzünü değiştirebilecek çığır açan bir devrim olarak görülmektedir.

Yüksek Hızlı Trenler ve ÖzellikleriYüksek Hızlı Trenlerin Başlangıcı

Hızlı tren kavramının Şanghay’da 430 km / saat’lik bir hızla seyahat eden ilk Maglev treniyle Çin tarafından hayata geçirilmesi şaşırtıcı olmasa gerek. Çin’deki mühendisler yaklaşık 600 km’lik bir Maglev treniyle ilgili beyin fırtınası yapmaya devam ederken, yaklaşık 910 milyon Çinli nüfusun trenle gidip geldiğini ve bunun 2015 yılında uçakla seyahat eden yaklaşık 415 milyonun iki katından fazla olduğunu belirtmekteler. Bu durum, yüksek hızlı trenlere çok fazla destek sunulmasını sağlamıştır.

Yüksek Hızlı Trenler Ekonomik Açıdan Uygun Mudur?

Sadece Avrupa’da ve Asya’da değil, aynı zamanda Çin, Güney Kore ve Japonya gibi diğer ülkelerdeki hızlı trenlerin kullanımının artması, demiryollarının ve havayollarının nasıl rekabet edebileceği konusundaki tartışmaların bir kısmını da beraberinde getirdi.
Güney Florida Üniversitesi’nde Yu Zhang adında tanınmış bir akademisyen, artık yüksek hızlı trenlerin ve havayollarının Çin’de çok fazla geliştiğini ve hizmet kalitesinin seyahat masrafı ile oranlandığında karşılaştırılabilir hale geldiğini belirtmektedir.

Açıkçası, daha önce bu durum böyle değildi. Yüksek hızlı trenler daha maliyetliydi. Havayollarının hizmetine eşitlemek için Çin’deki yüksek hızlı tren işletmecileri, ücretlerin çok yüksek olduğu önde gelen havayolları ile rekabet etmeyi sabırsızlıkla beklediler. Tren biletleri fiyatları düştükçe, zamanla bu senaryo da değişti.

Yolcuların alacağı ulaşım mesafesi ve boş koltuğun olup olmaması hala bir ulaşım şeklinin seçilmesinde çok önemli bir rol oynamasına rağmen, Profesör Yu Zhang, yüksek hızlı trenlerin, sefer sıklığı ve ücretler açısından havayolları üzerinde bir etki yarattığını da belirtti. Bununla birlikte, havayolu ile seyahat eden yolcuların sayısında bir düşüş olmadığı da belirtilmiştir.

Yüksek Hızlı Trenler ve ÖzellikleriYüksek Hızlı Trenlerin Faydaları Nelerdir?

Hızlı trenler gibi yeni bir ulaşım şeklinin kuruluşundan bu yana ulaşıma hakim olan mevcut havayolu pazarını her zaman etkilemesi beklenmemelidir. Yüksek hızlı tren hizmetleri, artan talebin yanı sıra önemli pazarlarda da bir hareket oluştursa da, Avrupa, Amerika ve Asya’daki seyahat edenler düşük maliyetli havayolları fiyatlarını da revize ettiği için tercih edilmektedir.
Kısacası, sadece havayolları ve tren firmaları için değil aynı zamanda yolcular için büyük yarar sağlamaktadır. Hızlı trenlerin çıkışının ardından uçak biletleri fiyatları da düşmüştür. Hızlı trenlerle birlikte birçok şehirlerarası ulaşım zamanı oldukça kısalmıştır. Hızlı tren kullanımının artması daha az jet yakıtının tüketilmesine neden olacağından çevreye de olumlu anlamda katkıda bulunmaktadır. Ayrıca yolcular için farklı alternatifler oluşturmaktadır. Tüm bunların yanında, havada ulaşıma oranla yerde ulaşım çoğu insana daha güvenli gelmektedir.

Dünyadaki En Hızlı Trenler

Amerika, trenlerden daha fazla otomobil endüstrisine sahip olduğu için en trenler listesinde bulunmamaktadır. En hızlı Amerikan treni Acela’nın üst limiti 241 km/saat’tir ki bu gerçekte de 161 km/saat’i geçmemektedir. Ancak, Şanghay’dan Pekin’e, Paris’ten Japonya’ya, Asya ve Avrupa’daki yüksek hızlı trenlerin bir kısmı gelecekteki seyahatin yüzünü değiştireceğe benziyor:

Şanghay/Çin’de Maglev Treni – 430 km / saat
Pekin/Çin’de Fuxing Treni – 351 km / saat
Japonya’daki Shinkansen Treni – 320 km / saat
Paris’teki TGV Tren – 320 km / saat
Avrupa’daki Eurostar Treni – 300 km / saat

Kısacası, havayolları, Asya ve Avrupa’nın kilit pazarlarındaki yüksek hızlı trenlerin yaygınlaşmasından etkilense de, önde gelen güzergahlarda yolcu sayısı zamanla arttığından, hızlı trenlerin negatif bir etkisinin olmadığı ve sadece ek bir alternatif durumunda olduğu görülmektedir. Ve sonuç olarak, düşük maliyetli havayolları, rekabet edebilmek adına daha çok şehre seferlere başlamıştır. Bu durum, yolcular için daha mantıklı seyahat edebilme alternatiflerini artırmıştır.

Yüksek Hızlı Trenler ve ÖzellikleriYüksek hızlı tren teknolojisinin gün geçtikçe ilerlemesi, kullanımının yaygınlaşması, ilerde Asya ve Avrupa’da seyahatin geleceği olabileceği ihtimalini yükseltmektedir. Ülkemizde de gün geçtikçe kullanımı yaygınlaşmaktadır. Birçok seçeneğe göre oldukça mantıklı olduğu güzergahlar bulunmaktadır. Hem ödenen ücret açısından hem de kısa zamanda ulaşım sağlaması açısından birçok yerli ve yabancı turist tarafından tercih edilebilmektedir. Bu nedenle, ülkemizde yüksek hızlı tren hatlarının daha da artırılması ve yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Gezi planlarınızda yüksek hızlı tren güzergahlarını da dikkate almanızı tavsiye ederiz. Hem ekonomik hem zaman açısından tasarruf sağlayabilirsiniz. Keyifli yolculuklar.

Kaynakça:
http://traveltriangle.com/blog/high-speed-trains/

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.