Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Almanya’ya Ulaşım: Hamburg Havalimanı

0 330

Almanya'ya Ulaşım: Hamburg HavalimanıHamburg Havalimanı

ya da Almanların da resmi olarak dediği gibi ”Flughafen Hamburg”, Orta Avrupa ülkelerinden Almanya’nın en önde gelen şehirlerinden Hamburg’da yer alır. Bu hava meydanı, ülkenin başkenti Berlin’den sonra gelen en büyük şehri Hamburg’un en büyük ve de en önemli havalimanı konumundadır. Hamburg, Almanya’nın kuzey hattında yer alan ve de kendisiyle aynı adlı eyalete bağlı bir eyalet şehirdir. Bu anlamda Hamburg birçok Alman şehrinden de ayrılır. Hamburg, Almanya’nın en büyük ekonomiye sahip şehirlerindendir. Bu aslında Hamburg’un sahip olduğu stratejik coğrafyası ile doğrudan alakalı bir durumdur.

Kent sınırları dahilinde yer alan Hamburg Limanı ile Avrupa’nın en büyük ikinci limanına sahip ilk iki şehrine Hamburg’u da dahil etmektedir. Bu anlamda şehir, oldukça tarihi ve de stratejik bir öneme sahip kent olarak kabul edilir. Bu da şehrin oldukça gelişmiş bir ekonomiye de merkez olarak ev sahipliği yapması sonucunu doğurur. Çünkü Almanların ihraç ettiği birçok ürünü bu merkez üzerinden gönderilir. Bu da şehirde büyük bir ekonomik gücü beraberinde getirir. Şehir her anlamda popüler bir şehir olduğundan çok sayıda ziyaretçiye de ev sahipliği yapar.

Almanya'ya Ulaşım: Hamburg HavalimanıHamburg, havayolu ulaşımı ile seyahat edilen önemli Alman şehirlerindendir. Bu anlamda birçok uluslararası tarifeli sefer düzenleyen havayolu şirketi, bölgeye uçuşlar düzenler. Bunlar arasında çoğunluğu ulusal bayrak taşıyıcıları oluştursa da ”low cost carrier” olarak bilinen düşük maliyetli havayolları da Hamburg Havalimanı’na tarifeli sefer düzenleyen firmaları arasında yer alır. Almanya’nın en önemli kuzey şehri olan Hamburg, tam bir göçmen şehridir. Bu anlamda şehirde çoğunluğu yabancı olarak Türkler oluştursa da bunun yanı sıra Polonya, İran ve birçok diğer ülkelerden de göçmenler yerleşik olarak ikamet eder. Almanya’nın en işlek 5’inci hava meydanı olan Hamburg Havalimanı, her yıl yaklaşık olarak 17 milyon yolcuya ev sahipliği yapar. Ayrıca şehir, 161 bin adet yolcu uçağının teker koyduğu bir tesis olarak karşımıza çıkar.

Hamburg Havalimanı, bölgeye ulaşım bağlamında oldukça önemli bir rol üstlenir. Çünkü Hamburg’da yaşasın yaşamasın Hamburg’un komşusu Schleswig Holstein eyaleti sınırları dahilinde yerleşik olarak ikamet edenlerin çoğunlu da bu hava meydanını kullanır. Hava meydanı merkezli dünya üzerinde 130 noktaya tarifeli seferler düzenlenir. Bu rotalar arasında Dubai, Newark, Tebriz ve Tahran da yer alır.

Almanya'ya Ulaşım: Hamburg HavalimanıHamburg Havalimanı, Eurowings, Germanwings, Ryanaiar ve easyJet gibi havayolu şirketleri açısından filo merkezi olarak kullanılır ve de bu şirketler bu merkez üzerinden tarifeli seferler düzenler. Hamburg Havalimanı, Almanya’nın en eski hava meydanlarından biri konumunda olup, 1911 yılından beri faaliyettedir. II. Dünya Savaşı’nda da kullanılmış olan stratejik liman olarak bilen Hamburg Havalimanı, bu anlamda Britanya topraklarına gönderilen füzelerin ateşlendiği bir merkez olmuştur. Hamburg Havalimanı’na Türk Hava Yolları da dahil birçok havayolu şirketimiz tarifeli sefer düzenler. Bu anlamda şehre ulaşmak son derece basittir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku