Alyssa Carson kimdir?

Kızıl gezegene yolculuk yıllardır Dünya gündemini meşgul etmekte. Ancak gerekli teknoloji kısa zaman öncesine kadar ne yazıkki üretilememişti. NASA’nın son yıllarda büyük emek harcadığı kızıl gezegene yolculuk projesi büyük ilerleme kaydetmeye devam ediyor. NASA tarafından seçilip Mars’a gönderilmek üzere eğitilen 11 yaşındaki Alyssa Carson’un görevi Mars’a gidip orada bir koloni kurarak nüfusu artırmak. Ancak bu görevin geri dönüşü olmayacağının kendisi de farkında.

Dünya’ya uzaklığı zamana göre değişmesine bağlı olarak ortalama 55.000.000 Km olan kızıl gezegene yolculuk 150 ila 300 gün arasında değişmektedir. 2035 yılında gönderilmesi planlanan astronotlar şimdiden seçilip yetiştirilmeye başlandı. Alyssa Mars’a doğru yola çıktığında yaklaşık 34 yaşında olacak. Dünya’ya dönmeme olasılığına karşın herhangi bir problem yaşama ihtimalini ortadan kaldırmak için yolculuk öncesinde Alyssa’nın bademcikleri ve apandisti alınacak.

Alyssa Carson

Alyssa Carson henüz 3 yaşında iken uzaya ilgisini açıkca göstermiş ve babasına Mars’da yaşayan insanların olup olmadığını sormuştu. Babasından gelen cevaba karşılık burada yürüyen ilk insan olmak istediğini söylemesi bu iş için seçilmesindeki en büyük rolü oynamaktadır. Önünde yaşayacağı 20 yıl NASA tarafından programlanmış ve bu programın dışına çıkması yasak olan genç kız İngiltere Oxford üniversitesinde Astrofizik okuyacak. Bunun yanında 12 yaşında dalgıçlık, 14 yaşında pilot ve 16 yaşında paraşütle atlama eğitimi alacağı biliniyor.

Uzay mekiğini kullanabilmesi için gerekli olan eğitimi ise şimdiden almaya başlamış. Gelecekte birgün Dünya üzerindeki hayatın bitmesi ihtimaline karşın insanoğlunun neslini devam ettirebilmesinde en büyük rolü oynayacak olan genç kız tüm Amerika ve Dünya halkı tarafından merakla takip ediliyor.

Yazar:Enes Eker

1 Yorumlar

  1. Peki sadece alyssa için mi bu bizden biri alınamaz mi hadi diyelim olmadı bizim hangi bölümü okumamaiz gerekiyor ve alyssa nasıl alındı NASA ya ?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar