Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Göttingen Neresidir?

0 888

Göttingen Neresidir?Göttingen,

Orta Avrupa ülkelerinden ve aynı zamanda da Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Almanya‘nın sınırları dahilinde yer alan bir kenttir. Bu kent genel olarak çok zaman İsveç’te bulunan Göteborg ile karıştırılır. Göttingen şehri, Almanya’nın 16 eyaletinden biri olan Aşağı Saksonya’ya bağlı bir yerleşim yeridir. Şehir, kendisiyle aynı isme sahip olan Göttingen bölgesinin başkentliğini de yürütür. Bu anlamda gerek Aşağı Saksonya gerekse de bağlı bulunduğu ve de başkentliğini yürüttüğü Göttingen bölgesi için son derece ehemmiyete sahip olan kent, Almanya genelinde de oldukça tanınmış ve de popüler bir destinasyondur.

Bu şehrin Türkiye tarafından da çok iyi tanındığını söyleyebiliriz. Bunun başlıca nedeni, şehrin 1960’lı yıllarla beraber gerçekleşen Türk göçünün en önemli merkezlerinden biri haline gelişi meselesidir. Bu da şehrin Türkiye’de yaşayan Türkler tarafından da son derece iyi bir şekilde bilinmesine zemin hazırlamıştır. Almanların en eski yerleşim yerlerinden biri olması nedeni ile son derece önemli bir şehir olan Göttingen, çok köklü bir tarihe sahiptir. Bu tarihin kökeni Alman İmparatorluğu döneminin öncesine dek uzanır. Bu anlamda Alman Prensliği ne de her bakımında kucak açmış olan Göttingen, ülkenin en eski ve de doğal alarak en tarihi şehirleri arasında sayılır.

Göttingen Neresidir?Ülkenin en köklü şehirlerinden olsa da günümüzde son derece sakin bir yerleşim yeri haline geldiği de söylenebilir. Coğrafi olarak Almanya’nın neredeyse tam ortasında yer alan bu kent, bu anlamda stratejik bir konumda kabul edilir. II. Dünya Savaşı esnasında Müttefik askerleri tarafından bombalanan şehir, çok ciddi bir yıkıma uğramıştır. Bu yıkımla beraber kent adeta baştan aşağı yeniden inşa edilmek zorunda kalmıştır. Aşağı Saksonya’nın en gözde şehirleri arasında yer alan Göttingen, ilk olarak 953 yılında resmi şekilde bir yerleşim yeri statüsünü kazanmıştır. Bu tarihle beraber bölgenin en güzide merkezlerinden biri haline gelen bu kent, halen de bu önemini koruyor olması ile dikkat çekmektedir.

Göttingen, Almanya’nın ulaşım bakımından en kolay şehirleri arasında yer almaz. Bunun nedeni bölgede bir uluslararası uçuş için hava meydanının bulunuyor olmamasıdır. Ancak buna karşın neredeyse her Almanya köy ve kasabasında olduğu gibi Göttingen’de de demiryolu hattı mevcuttur.

Göttingen Neresidir?Bu da şehre hızlı tren vasıtasıyla ulaşıma imkan sağlamaktadır. Oldukça önemli bir yer olması nedeniyle kendine ait eğitim kurumları ile de dikkat çeken Göttingen, sahip olduğu Göttingen Üniversitesi ile dünya listesine de girmeyi başarmıştır.

Bölgenin ve de Almanya’nın en büyük ve de en önde gelen eğitim kurumları arasında yer alan bu üniversite, gerek Almanlara gerekse de Almanya’ya gelen yabancı uyruklu öğrencilere çok önemli bir eğitim fırsatı sunmaktadır. Uluslararası öğrenciler arasında Türk öğrenciler de çok sayıda bulunur. Göttingen şehrine ulaşmak istiyorsanız bu durumda civar kentlere tarifeli bir şekilde ulaşarak oradan da tren ya da otobüs ile kente devam edebilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.