Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

CIA Nedir?

0 343

CIA Nedir?CIA ya da tam adıyla ”Central Intelligence Agency”, Kuzey Amerika’da yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nin sınırları dahilinde merkezi bulunan dünyaca ünlü bir istihbarat alma kurumudur. Amerika Birleşik Devletleri, adından da anlaşılacağı üzere birçok federe devletin bir araya gelmesi sonucu oluşmuştur. Bu federe devletler bir araya gelerek federal bir çatıda birleşme yoluna gitmiştir. Bu federal çatıya Amerika Birleşik Devletleri denilmektedir. Bu ülke, federalizmin dünya üzerindeki en büyük temsilcilerindendir. Birçok irili ufaklı devlet tarafından bir araya getirilerek ki, bunun başlangıcı ”13 koloni”dir, oluşturulan Amerikan devleti, beraberinde kendisini koruyacak bir takım kurumları da oluşturmuştur. Bu kurumlar arasında yer alan en önemlileri şüphesiz ki, FBI ve de CIA’dir. Bu iki kurum birbirleri ile ayrı olup, FBI Amerika Birleşik Devletleri sınırları dahilinde kalan alanlarda faaliyet gösterirken, CIA ise Amerika Birleşik Devletleri’ni aşan ve de doğal dış topraklar üzerinde faaliyet alanı bulur. FBI’da olduğu gibi CIA’de de çok büyük bir reklam yapılmıştır. Bu reklamları bizzat yapan ülkenin doğusunda yer alan ve de içinde dünyaca ünlü Üniversal Stüdyoları’nı barındıran Hollywood’dur. Her iki kurumu da dünya pazarına çıkaran bu organizasyonun bizzat kendisidir.

Aslında başka bir ifade ile söz konusu bu teşkilatlanma ya da başka bir ifade ile Hollywood imajı FBI ve de CIA’ın bir parçasıdır. Kimilerine göre 1991’de resmi olarak parçalanan ve de yıkılan Sovyetler Birliği’ni dahi Hollywood yok etmiştir. ”Rambo”, ”Rocky” gibi yapımlar başta olmak üzere birçok alanda çekilen filmler adeta kapitalizmi pompalamıştır.

CIA Nedir?CIA de bu pompalama sonucu ciddi faaliyet yürüten ve de nelerin gerçekleştiğini ve de ileride vücut bulacağını önceden tespit eden kurum olarak dikkati çekmiştir. CIA neredeyse dünyanın her tarafından aktif olarak faaliyet gösteren bir kurumdur. Kurum bu gücünü doğal olarak dünyayı yöneten Amerika Birleşik Devletleri’nden alır. Resmi olarak II. Dünya Savaşı sonrasında kurulan CIA, en yoğun çalışmalarını dediğimiz gibi II. Dünya Savaşı sonrasında iki süper güçten biri olarak dünya üzerinde söz sahibi olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ni hedef alarak gerçekleştirmiştir. Merkezi, Birleşik Devletler’in Virginia eyaletinde bulunan CIA, ”The Work of a Nation. The Center of Intelligence” mottosu ile hareket eder. Amerikan kurumları arasında en büyük bütçelerden birine sahip olan CIA, 15 milyar dolarlık bir bütçe ile yönetilir. Bu anlamda kurumda 21 bini aşkın çalışan bulunur ki, bu oldukça etkileyicidir.

Görüldüğü gibi FBI domestik bazda çalışırken, CIA küresel bazda ülke için istihbarat toplar ve de Amerika Birleşik Devletleri’ni olası dış tehlikelere karşı hazırlıklı bir hale getirir. Söz konusu bu kurum dünyanın en popüler dış istihbarat kurumu olarak dikkat çeker.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.