Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ambalaj Kağıt ve Kağıt Üretimde Kullanılan Kimyasal Maddeler Nelerdir ?

0 1.463

Ambalaj Kağıt ve Kağıt Üretimde Kullanılan Kimyasal Maddeler Nelerdir ?Doğal bir kompozit maddesi olarak adlandırılan ağacın,hiç bilmediğiniz enteresan bir yapısı vardır.Lignin ve elyaflardan elde edilen ağaç,birbirine yapıştırılır ve elyaf kompozit adını alarak kağıt üretimi için önceden çeşitli kimyasal maddeler ile üretime girer.Selüloz prosesinin kullanımı ise kağıt ayrımında zorluklar yaşanmamasından dolayıdır.Selüloz prosesi sayesinde elyaflar birbirinden ayrılarak kağıt üretimi bu şekilde geliştirilir.Özellikle bu maddeler sayesinde kağıt kolay bir şekilde elde edilir. Bunlar ; hemiselilöz ve lignin termokimyasal porses’dir.

Bu maddelerden eritilerek elde edilen en büyük payı ise lignin ve elyafın kullanımıdır.Lignin yumuşaması için mekanik hamur kullanımı gerçekleştirilir. Bu sırada aktif olan bu bileşenler,sülfat,sodyum,sülfit,kraft proses,hidroaksit soda,slikat ve yağ asitleri kağıt üretimde gerekli olan önemli bileşenler listesinde yerini alır. Ayrıca Kağıdın üretiminde kullanılan dolgu kaplama mineralleri,kağıdın opaklığının tam olarak arttırılması için oldukça önemlidir. İdeal bir dolgu ve yeterli maddeler sağlanması sayesinde kağıt beyaz ve canlı bir hale gelir.

Dolgunun kağıt üzerinde kullanılma amacı,daha yumuşak ve esnekliğini sağlamaktır. Elde edilen kağıtlar,çeşitli mekanik hamurlar ve gerekli hamur mineralleri ve bileşenler sayesinde endüstriyel hammaddelerde kullanılmaktadır.Doğal işlenmiş kalisyum karbonatlarında kağıt yapımında önemli bir madde olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle son 10 yıl içerisinde, alkali kağıt yapımı prosesi,-Sentetik (çökeltilmis) kalsiyum karbonatlar kullanılarak üretim aktifliğini bu sayede geliştirmeye devam etmiştir.

Ambalaj Kağıt ve Kağıt Üretimde Kullanılan Kimyasal Maddeler Nelerdir ?Ambalaj Kağıdın hammaddesi olan selüloz,ağaç ve bitkilerden elde edilir. Karton ambalajlar ve kağıtlar hafifi ve az yer kaplayan özelliğe sahip olduğundan en çok tercih edilen ambalajlar listesinde yerini alır. Kartonun hammaddesi de kağıttan elde edilir. Bu nedenle kağıt yapımı ve diğer karton ambalajlar bu maddelerden eritilerek,değişik hamur ve kimyasal maddelerden ,renkli renksiz şeklini alır. Burada kullanılan malzeme kağıdın ana rengini ve şeklini ortaya çıkartır.

Her değişik ambalaj için kağıtta değişik birkaç madde kullanılmakta yumuşak,kaygan,sentetik,beyaz,renksiz,renkli,sert,karton şeklinde değişik üretimlerden geçmektedir. Kağıt eğitim hayatımızda çok fonksiyonlu ve her daim ihtiyaç olan bir maddedir. Bu nedenle kullanımı dikkatli olmalı ve geri dönüşümü için fabrikalardan yeniden faaliyete geçmesi için atık deposuna geri dönüşüm olarak bağışlanmalıdır. Çünkü bu atıklardan her sene milyarlarca yeni kağıt,defter ve kitap üretimi sağlanıyor.

Kaynakça:
eğitim.org

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku