Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Amerika’daki Türk Toplumu

0 292

Amerika'daki Türk ToplumuAmerika Birleşik Devletleri, Türklere göre son derece yeni bir ülke olarak kabul edilebilir. Bunun nedeni, dünya üzerinde birçok ülkede yaşayan Türkün halihazırda zaten bulunuyor olmasıdır. Bunun da başlıca nedeni, II. Dünya Savaşı olarak gösterilebilir. Özellikle Almanya savaş sonrasında çok sayıda Türk işçiyi geçici olarak ülkesine kabul etmiş ancak Türkler işleri bitmelerine karşın ülkeden ayrılmaya yanaşmayarak Almanya’ya yerleşmişlerdir. Türklerin resmi olarak yurtdışına göçü bu anlamda Almanya ile başlamıştır. Almanya’ya göçler ise 1960 yılına kadar uzanır. Almanya’ya göçen Türklerin birçoğu köylerinden göçtüklerinden birçok alanda cahil idiler. Çok büyük bir kısmı İstanbul şehrini dahi görmemişti. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’ne göçen Türklerin birçoğu eğitimli insanlardan oluşmakta idi. Ancak bu Almanya ile kıyaslandığı vakit son derece az kalır. Almanya ve de Avrupa’da yaşayan eğitimli Türk sayısı Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayanlardan çok daha fazladır. Ancak Avrupa kıtasında yaşayan Türk sayısı da ona göre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayanlara göre çok daha fazladır. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya’nın aksine göçmen alımına halen ama halen çok sıcak bakmaktadır. Aslında bunun nedeni de çok açıktır. Avrupa Birliği’nin üye sayısı genişledikçe zaten doğal olarak bir yasal göç, Doğu Avrupa ülkelerinden gelmekte, hatta öyle ki bu kişilere göçmen denmesi dahi Avrupa Birliği yasaları uyarınca yanlıştır. Çünkü bu kimseler Avrupa Birliği vatandaşıdır.

Avrupa Birliği‘nde her ne kadar federal yapı rüzgarları esmeye başlasa da bu yeni bir durum değildir. Uzun yıllardır tıkanan bir haldir aslında. Çünkü Birlik maksimum limitlerine ulaşmış izlenimi vermektedir. Başka bir ifadeyle Avrupa Birliği’nin yetkisinin, üye devletlerin münhasır yetkisinden daha fazla olması kabul edilemez bir sonuç yaratmıştır. Bu da beraberinde parasal ve de siyasal birliğin sağlanamaması sonucunu doğurur. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise durum tam tersidir. Ülke 50 eyaletten oluşan bir federal yapıdadır ve de parasal birlik sağlanmıştır. Buna rağmen halen ülkede ciddi anlamda istihdam açığı vardır. Yani başka bir ifadeyle Amerika halen fırsatlar ülkesidir. Bu yüzden Amerika her yıl 50 bine yakın göçmeni çekiliş usulü ile ülkesine davet etmektedir. Bu çekilişe katılması yasak olan bazı ülkeler de vardır.

Amerika'daki Türk ToplumuBunun nedeni, bu ülkelerin vatandaşlarının soydaşlarının zaten Amerika Birleşik Devletleri içinde son derece fazla olmasıdır. Bu ülkelerden bazıları şunlardır; Polonya, Çin, İngiltere, Kolombiya. Türkiye ise Amerikalılar için kabul edilen ülkelerdendir. Bu anlamda Türkler her yıl yeşil kart çekilişine online olarak katılırlar. Kazananların sayısı her yıl 3 bin civarındadır. Ancak Türklerin Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmesi yeni olan bir olay değildir. İlk Türklerin 1960’larla 70’ler arasında ülkeye vardığı tahmin edilmektedir.

Çoğu Türk gemicilik sektöründe çalışırken kaçak yollarla Amerika Birleşik Devletleri’ne sızmış ve de burada yaşamaya başlamıştır. Eğitimli Türklerin sayısı genele oranla daha azdır ve de bunlar resmi prosedürleri izleyerek Birleşik Devletlerde bir yaşam kurmuşlardır. Ancak kaçak olarak ya da vizesinin sona ermesine karşın ülkeyi terk etmeyerek yaşayan Türkler de yasal imkanlardan faydalanarak kendilerini resmi hale getirmeyi başarmışlardır. Günümüz Amerika Birleşik Devletleri‘nde 190 bine yakın Türk vatandaşının yaşadığı tahmin edilmekte bunlar arasında Amerikan pasaportu taşıyanlar da hesaba katılınca bu sayı 500 binlere kadar uzanmaktadır. Türklerin en yoğun yaşadığı Amerika eyaletleri ve de şehirleri şunlardır:

1. %35 New York (Doğu); NYC

2. %19 California (Batı); Los Angeles

3. %18 New Jersey (Doğu); Jersey City

4. %9 Florida (Doğu); Miami

5. %7 Texas (Orta); Austin

6. %5 Illinois (Ortadoğu); Chicago

7. %7 Diğer

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.