Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tokat İlinin En Meşhur 5 Yöresel Yemeği

0 260

Tokat  İlinin En Meşhur 5 Yöresel  YemeğiHer il bulunduğu konum ve yetiştirdiği ürünler sebebiyle çeşitlilik gösterir.Bu çeşitlilik en çokta illerin mutfağına ve bölge insanının damak tatlarına yansımaktadır.Bu nedenle sık sık farklı illerin yöresel lezzetleriyle ünlendiğini, şehirlerin kendine özgü yemekleriyle özdeşleştiğini duyarız.Bu yemekleriyle anılan illerden biri de karadeniz bölgesinde bulunan Tokat ilidir.İşte size, yolunuz düşerse tadına bakmadan geçmek istemeyeceğiniz, Tokat’ın en bilinen ve sevilen yöresel yemeklerinden birkaçı ;
1.)Tokat Kebabı
Kuzu eti, patlıcan ve domatesle yapılan Tokat kebabının bölgede ki geçmişi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır.Şişe geçirilerek pişirilmiş kebap , bunun için özel yapılmış pidelerinin üzerine konulur ve diğer sebzelerde yanına eklenir.
Lezzeti ve bölgede ki uzun tarihi sebebiyle sık sık komşu illeriyle nereye ait olduğu tartışması yapılan bu kebap en sonunda Tokat Kebabı olarak, resmi olarak da tescillenmiştir.

Tokat  İlinin En Meşhur 5 Yöresel  Yemeği2.)Zile Pekmezi
Türk geleneksel beslenme kültürünün ilk tatlı besinlerinden olan pekmez, meyve şırasının yoğunlaştırılıp kaynatılmasıyla elde edilen bir çeşit tatlıdır ve ülkemiz de bağ bulunan bir çok bölgede yapılmaktadır.Genellikle yapıldığı bölgenin adı ve özellikleriyle anılırlar ancak Zile pekmezi diğerlerinden farklı olarak daha aromatik bir tada sahiptir ve kıvam olarak daha yoğundur.Bir diğer özelliği ise beyaz pekmez olarak da anılmasıdır.Üzüm şırası, yumurta akı ve pekmez toprağından yapılmaktadır. Özellikle anne sütünü artırdığı ve kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir.Üretilen pekmek direkt olarak tüketildiği gibi cevizli sucuk ve pestil yapımında da kullanılabilir.
Tokat  İlinin En Meşhur 5 Yöresel  Yemeği3.)Tokat Çemeni
Çimenin Tokat’ta varlığı 11. Ve 12. Yüzyıllara dayanmaktadır.Baharatların bölgeye gelmesinden itibaren yapılmaya başlanan çemen günümüzde biber salçasına çeşitli baharatlar ve ceviz katarak yapılmaktadır.Tokat çemenini diğer çemenlerden ayıran özelliğin ise içine katılan baharatların oranı ve ağızda topaklanmaması olduğu söylenmektedir.Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen çemen, sos veya meze olarak da sofralarda yerini alır.
4.)Tokat Batı
Tokat’ın yöresel bir yemeği olan bat, adını sulu bir yemek olması nedeniyle ekmek batırılmasından aldığı söylenir.Bölge de çok bilinen bu yemeğin ana maddesi mercimek ve bulgurdan oluşur, yanında haşlanmış asma yaprağıyla veya bu yaprağın içinde sunulmaktadır.Ana yemek olmaktan ziyade gün içinde ki öğünlerde, misafirlikte veya düğünlerde kullanılan bir ikram şeklindedir.
Tokat  İlinin En Meşhur 5 Yöresel  Yemeği5.)Tokat Keşkeği
Buğday veya nohutla yapılan bir yemek olan keşkeğin Tokat’ta iki farklı türü bulunmaktadır.Nohutla birlikte pişirilen yarma etin daha sonra önceden ısıtılmış fırına ya da taş fırınlara atılmasıyla pişirilen bir türü dışında, piştikten sonra fırınlamadan, sadece karıştırıp ezerek yoğurt kıvamında tüketilen şekli de bulunmaktadır.Keşkek Tokat’ın düğünlerin de ikram olarak en çok görülen yemeklerden biridir.Her ne şekliyle olursa olsun, bilinen en önemli yemeklerinden biri olarak sayılmaktadır.

Yazar: Merve Karaca

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.