Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Amerikan J-1 Vizesi Nedir, Kimler Alabilir?

0 230

Amerikan J-1 Vizesi Nedir, Kimler Alabilir?Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika kıtasında yer alır ve ülkemizde yaklaşık olarak 10 saatlik bir uçak yolculuğu mesafesindedir. Bu ülke tipik bir göçmen ülkesi olması sebebi ile her sene göçmen alımını sürdürür. Üstelik de bunu kendi yasaları uyarınca kurduğu bir elektronik çekiliş sistemiyle gerçekleştirir. Bu sistem rasgele uyruklara bakılmaksızın seçim yapar ve bu anlamda ülkeye her yıl yaklaşık 55 bin göçmen kabul edilir. Yalnız sistem aşağı yukarı alınacak göçmen sayısının iki katı kadarına davetiye gönderilmesine karar verir. Söz konusu bu davetiye ne yazılı ne de elektronik ortamda gönderilir. Başvuru sahibi başvuruyu gerçekleştirdiği esnada başvuruyu elettiğinde kendisine bir konfirmasyon numarası verilir. Bu numara sayesinde her yılın Mayıs ayında başvuruyu gerçekleştirdiği siteye girip, kazanıp kazanmadığına bakabilme fırsatına sahip olunur. Sistem rasgele olarak 110 bin kişiye çekiliş sonucunda Green Card kazandıklarını, ancak bunun kesin olmadığını ve bir an önce en yakın Amerikan dış temsilciliğine başvuru yapılmasını belirtir. Burada 110 bin kadar kişinin kura yoluyla belirlenip sadece 55 kişinin alınacak olması, başvuru sırasında yanlış ya da hatalı bilgi veren adayların elenmesi göz önüne alındığı için gerçekleştirilir. Bilinmesi gereken en önemli husus söz konusu vizenin bir göçmen vizesi olduğudur ve size Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde çalışma yaşama ve ikamet etme hakkı sunmasıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin içinde çalışma izni barındırıp da göçmen olmayan vize türleri de vardır. Bunlar arasında en meşhuru ve tek olanı hiç şüphesiz ki, J-1’dir. Bu vizeye sahip olan bir kişi, Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde belirli bir süreliğine yasal olarak ikamet edebilir ve kendisine öngörülen yasal süreler dahilinde çalışabilir. Ancak bu çalışma hususu son derece önemlidir ve sadece belli başlı meslekleri kapsar. Bu konuda detaylı bilgi Amerika Birleşik Devletleri’nin Göçmenlik Birimi’nden yer alır. Söz konusu çalışma izni ve vize süresi de başvuru sırasında verilen beyanatlara göre şekillenir. Örneğin Work and Travel programı kapsamında Amerika Birleşik Devletleri için J-1 vizesi başvurusu yapacaksanız bu durumda sizin okulunuz da nazara alındığından en fazla 5 aya kadar oturum hakkı verilecektir. Bu da sizin J-1 vizenizin 5 ay süreyle geçerli olması ve ülkede ancak 5 ay kadar kalabileceğiniz anlamı taşır. Eğer başka bir sebeple J-1 vizesi başvurusu yapıyorsanız ki mesela avukat olarak staj yapacaksanız bu durumda size staj süreniz sona erene kadar bir vize düzenlenir. Bu süre zarfında haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz. Bu yasal olarak çalışabileceğiniz süredir.

J-1 vizesi sahipler, bu vizeye kendileri de başvurabilir ya da bir aracı kurum vasıtasıyla da başvuru gerçekleştirilebilir. Bu tamamen sizin inisiyatifinize bırakılmış bir meseledir. Ancak başvuru hem online olarak hem de konsolosluk marifetiyle yapılır bu ayrıntıya dikkat edilmesi gerekir. Formlar online olarak doldurulmalı ve vize ücreti de yine online olarak ödenmelidir. Eğer yanınızda ailenizi de götürecekseniz, bu durumda onların da vizeye başvuru imkanı vardır. Eğer ülkenize döneceğinize dair sağlam veriler sunarsanız bu durumda hem siz hem de aileniz J-1 vizesi kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’ne vize almaya hak kazanır. Ailenizin alacağı vize J-2 vizesidir.

Kaynakça:
http://m.amerikankonsoloslugu.org/amerika-j1-vize

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.