Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

IELTS İle TOEFL’ın Farkı Nedir?

0 235

IELTS İle TOEFL'ın Farkı Nedir?Son 25 ila 30 yılda İngilizce öğrenmek artık bir zaruret haline gelmiştir. Özellikle de bizim ülkemiz gibi nüfusun son derece kalabalık olduğu ülkelerde İngilizce dilini yetkin bir şekilde kullanabilmek size birçok kurum ve kuruluşun kapısını açmaya yetebilmektedir. Bu yüzden binlerce öğrenci her yıl uluslararası geçerliliği olan dil sınavlarına girme konusunda iyimser bir tutum içindedir. Aslında bunu ister istemez yapmak zorundadırlar. Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği uluslararası okullar arasında İngiliz ve Amerikan okulları başı çeker. Okullar son derece profesyonel birer kurum olmaları sebebiyle sadece Türk öğrencilerce değil aynı zamanda Avrupalı, Çinli, Koreli ve Avustralyalı öğrencilerce de tercih edilmektedir. Aslında bu ülkeler dışında da çok sayıda ülkeye mensup öğrenci başta Amerikan ve İngiliz okullarında eğitim alabilmek için uluslararası öğrenci başvurusu yapmaktadır. Bu başvuru kategorisinde tıpkı ülkemizde olduğu gibi çeşitli kriterlere sahip olmak gerekir. Bu kriterler arasında en çok bilineni şüphesiz ki, İngilizce dilini etkin bir şekilde kullanabilmektir. Burada etkin şekilde kullanımdan anlaşılması gereken, dilin akıcılığı ve her anlamda yetkinliktir. Başka bir ifade ile dili yazarken, okurken ve konuşurken kusursuz bir şekilde olmasa da çok iyi seviyede konuşabilmektir. Bu da çoğu zaman C1 ya da C2 ile ifade edilir. C2 anadil seviyesine son derece yakın anlamına gelir. C1 ise her ne kadar anadil olmasa da kısa süre içinde anadil seviyesine ulaşabilir anlamına gelir.

Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık sınırları dahilinde yer alan okulların dışında ayrıca okullarıyla en az bunlar kadar şöhretli olan Almanya da çoğu zaman Almanca dilinin haricinde ya da onun yerine İngilizce dilinin yetkin bir şekilde konuşulabilmesini başvuru için ana kriterler arasında sayar. Bu yüzden görüldüğü gibi İngilizce dilini yetkin bir şekilde akıcı konuşabilmek size uluslararası anlamda eğitim alabilme fırsatı sunmaktadır. Bu yetkinliğin tespitini yapacak uluslararası kurumlar vardır. Bu kurumlarca düzenlenen yetkinlik belgeleri çoğu zaman aksi öngörülmedikçe kural olarak 2 yıl süreyle geçerliliğe sahiptir. Geçerlilik kati olmadığı için dil belgesini kabul edecek olan kurumca esnetilebilir. Örneğin Türkiye’de bu tür bir belgenin geçerliliği 5 yıl iken Amerika’da 2 hatta bazı kurumlarda 1 yıl olabilmektedir. Bu yüzden başvuru yapacağınız kurumun şartlarını iyice araştırmanız sizin lehinize olacaktır.

IELTS İle TOEFL'ın Farkı Nedir?Uluslararası anlamda İngilizce diline yetkinlik veren yaklaşık 10 kurum olsa da bunların arasında en popüler olan iki tanesi vardır ki, bu ikisiyle neredeyse tüm İngilizce şartlarını rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Bunlar TOELF ve IELTS’tır; her ne kadar farklı şekilde kabul edilse de her iki sınav da birbirine çok benzer. TOELF, Amerika Birleşik Devletleri’nce yapılan bir sınav olup, neredeyse uluslararası öğrencilerin tamamından istenilen bir belgedir. IELTS ise, British Counsel olarak da bilinen bir Birleşik Krallık markasıdır ve sınav bu anlamda Birleşik Krallık merkezlidir. Aralarında zorluk açısından pek fark bulunmayan bu iki sınav aslında benzer konuları ele alır. Bunlar Speaking, Reading, Writing, Listen olmak üzere kategorize edilir. Her bölüm birbirinden bağımsız olup, IELTS puanınızın ne şekilde ortaya çıkacağına doğrudan etki ederler. Bazı kurumlar sizden TOEFL ve IELTS için puan isterken ayrıca özel olarak geçilen sınavdaki konular içinde puan şartı arayabilir. Başka bir ifadeyle örneğin IELTS için sizden 7 isteyen bir kurum ayrıca bu 7 puanın haricinde Speaking puanı için 8 isteyebilir. Bu durumda ortalaması 7 ve Speaking puanı 8 olan bir sonuç elde etmeniz gerekmektedir. Her iki sınava da Türkiye sınırları içinde girmeniz mümkündür. Bu yüzden ne Amerika’ya ne de İngiltere’ye gitmeniz gerekmez. Türkiye’de girmeniz mümkündür.

Kaynakça:
http://mobile.academix.com.tr/makaleler/toefl-ve-ielts-arasindaki-farklar-nelerdir.aspx

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.