Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tansiyon Düşmesinde Neler Yaşanır?

0 462

Tansiyon Düşmesinde Neler Yaşanır?Tansiyon kan basıncıdır. Büyük ve küçük tansiyon olmak üzere 2 çeşit tansiyon vardır. Kan seviyesinin en yüksek seviyede olması büyük tansiyon, en alçak seviyede olmasına küçük tansiyon denir.
Tansiyon düşüp çıkabilir. Bunun farklı sebepleri vardır. Tansiyonun normal değeri 12/8 ‘dir. Bu değerin altına düşerse tansiyon düşüklüğü yaşanmış olur. Ama düşüklük çok olursa mutlaka önlem alınmalıdır. Tansiyon düşüklüğü fark edilebilir ama en doğru sonuç tansiyon aletleri ile tansiyonun ölçülmesi ile olur. Yaş ilerledikçe tansiyon değerlerinde sıkıntılar oluşur.
Tansiyonun düşme sebepleri vardır. Bunlar;
1- Psikolojik sebepler
2- Ateşli hastalıklar
3- Gebelik
4- Yeterli su içmeme
5- Uzun süreli açlık
6- İshal
7- Hava değişimi
8- Uzun süre yatmak
9- Kalp rahatsızlıkları
10- Kansızlık
11- Tiroit problemleri
12- Psikolojik amaçlı kullanılan ilaçlar
13- Kanama
14- Vitamin eksikliği
15- İlaçların yan etkileri
Her yaşta tansiyon düşüklüğü yaşanabilir. Hamileliğin ilk aylarında tansiyon düşüklüğü sık görülür.
Tansiyon çok düşerse organlara yeterince kan ve oksijen gitmez. Bu da felç ya da bilinç kaybına sebep olabilir. Tansiyon ciddi bir problemdir. Tedavisini doktor belirler. Yoksa çok ciddi sağlık problemleri ortaya çıkar.

Tansiyon Düşmesinde Neler Yaşanır?Tansiyonun düştüğünün belirtileri;
1- Baş dönmesi
2- Halsizlik
3- Göz kararması
4- Çarpıntı
5- Uyku hali
6- Baygınlık
7- Hızlı nefes alıp verme
8- Dikkati toplayamama
9- Mide bulantısı

Tansiyon düşüklüğüne geçici çözümler bulunur. Tuzlu ayran da geçici bir çözüm olarak içilir. Su içmek de iyi gelir.
Düşük Tansiyonun Tedavisi;
Düşük tansiyonun tedavisi düşük tansiyonun sebebine göre yapılır. Uzman doktor tarafından yapılan tetkikler sonucunda tansiyon düşüklüğünün sebebi ortaya çıkarılır. Tansiyon yükselten ilaçlar verilir.
Sağlıklı ve düzenli beslenmek gerekir. Tansiyon düşüklüğü yaşayan kişi kendine dikkat etmelidir. Stresten, sıkıntıdan uzak durmalı yeterli miktarda su içmeli, kansızlık, kalp ya da troit problemleri tedavi edilmelidir.
Tansiyon düşüklüğünü sık yaşayanlar neden bu durumu yaşadıklarını belli bir süre sonra anlar ve ona göre hayatlarını düzene sokarlar. Evde mutlaka tansiyon cihazı bulundurulup tansiyon kontrol altında olmalıdır.
Tansiyon düşüklüğünün belirtileri başka rahatsızlıkların belirtileri ile karıştırılmamalıdır. Bunun için yapılması gereken mutlaka bir doktora başvurmaktır.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku