Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Android Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

0 1.672

4384_1

Google 2005 yılında Android Inc’yi alıp, şuan ki akıllı cep telefonları için linux tabanlı işletim sistemini hazırlamaya başlamıştı. 2008’de bu işletim sistemine ilk adımını atan ve daha sonra Android 1.0 HTC Dream ile akıllı cep telefonları dünyasına giriş yapan google, şuan en iyi mobil işletim sistemine sahip firmalardan birisi olarak karşımızda duruyor.

Eğer cebinizdeki kaliteli ve akıllı telefon apple ürünü değilse, bu cihaz % 90 android işletim sistemine sahip. Günümüzde bu telefonlara “akıllı” adını veren birçok özelliği olmasına rağmen birçoğumuz elimizdeki cihazların özelliğini kullanamamaktayız. Fakat “bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp” diyerek bugün android işletim sistemine sahip telefonlarımızın bir özelliğini keşfedeceğiz.

Android Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?4384_4
İnternette geziniyorsunuz veya anlık olarak bilgi kaydı yapmanız gerekiyor. Elinizin altında kalem ve kağıtta yok. O an yapmanız gereken tek şey telefonunuzun ekran görüntüsünü almak. Peki android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarımızda ekran görüntüsü nasıl alabiliriz. Aslında ortak işletim sisteminin getirdiği avantaj sayesinde Samsung, htc, lg ve sony gibi markalarda ekran görüntüsü almak hep aynı tuşların fonksiyonu ile gerçekleşiyor. Fakat sizler için bunu detaylandırıp marka marka görsel destekli olarak anlatayım.

Samsung Android Cep Telefonları
Cep telefonu dünyasında en popüler markalardan birisi olan Samsung, çeşitli ürünler sunarken android cep telefonları içinde aynı zenginliği müşterisine sunuyor. Bu yüzden standart olan ekran görüntüsü alma özelliği farklı fonksiyonlar ile gerçekleşebiliyor. Samsung cihazlarda home tuşu ve güç (telefonu açma-kapama) tuşuna aynı anda basıldığında ekran görüntüsü alınabiliyor. Fakat Samsung Galaxy S3 ve daha sonra çıkan modellerinde bunu yapmak için ekran üzerine dokunduktan sonra soldan sağa elinizi hareket ettirdiğinizde cihaz, ekranın o an ki görüntüsünü kayıt altına alıyor. Fakat dahili “home” tuşu olmayan Samsung android cep telefonlarında güç tuşu ile birlikte yan tarafta yer alan ses azaltma tuşana basarak bu işlemi de gerçekleştirebiliriz. Samsung s pen akıllı telefonlarda ise cihaz kaleminizi ekrana sabit bir şekilde bastırarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Sony Xperia Android Cep Telefonları4384_3
Samsung kadar etkin olmasa da japon devi Sony de Xperia serisi ile şık tasarım ve sağlamlık adına kaliteli android cep telefonları sunuyor. Eğer sony marka android cep telefonunuz varsa ekran görüntüsünü ses düşürme tuşu ile güç tuşuna birlikte basarak alabilirsiniz. Diğer seçenek ise güç tuşuna basılı tutup gelen menüden ekran görüntüsü almayı seçerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

LG Android Cep Telefonları

Kullandığınız android cep telefonu lg marka ise, ekran görüntüsünü alırken yine ses düşürme tuşu ile güç tuşuna birlikte basarak gerçekleştiriyoruz.

HTC Android Cep Telefonları

Eğer htc android cep telefonu kullanıcıysanız, yine aynı yöntemi kullanacaksınız. Diğer cihazlarda alternatif olmasına rağmen htc için güç tuşu ile home tuşuna aynı anda basılı tutarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. HTC marka android cep telefonlarında başka bir yöntemle ekran görüntüsü alınamıyor.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Android_(i%C5%9Fletim_sistemi)

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku