Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Samsung S4 Mini ve Özellikleri

0 384

4333_galaxy-s4-mini2

Teknoloji dünyası her geçen gün korkunç hızla büyümeye devam ediyor. Birbirinden yeni akıllı cep telefonlarının da piyasaya peş peşe çıkması da bu durumun en açık göstergesi. Akıllı telefon piyasasında en önce markalardan birisi olan ve apple ile sürekli çekişme halinde olan samsung, yakın zamanda modellerini yeniledi ve S4 ile S4 mini’yi piyasaya sürdü. Samsung S4 abisi gibi büyük boyutu ile gelse de bizim konumuz samsung S4 mini.Samsung s4 mini, bir önceki modeli S3 miniye göre daha büyümüş şekilde karşımıza çıktı. Samsung S3 mini ile S4 miniyi boyut olarak kıyasladığımızda 124.6 x 61.3 x 8.94 mm gibi boyut özellikleri ile, S4 mini; 3.05 cm daha uzun, 1.7 cm daha dar ve 0.96 mm daha ince olduğunu görüyoruz. Yani S4 mini biraz daha büyük görünse de daha dar ve daha ince tasarıma sahip.

Samsung S4 Mini ile S3 Mini Arasında Öne Çıkan Farklar Nelerdir?
*S4 mini android 4.2 jelly bean işletim sistemi ile geliyor. Zira s3 mini de android 4.1 yer alıyordu.
*Samsung S3 mini de süper amoled ekran varken, s4 mini de hd süper amoled ekran yer alıyor.
*Samsung S3 mini de çift çekirdekli 1 ghz işlemci kullanılıyorken bu işlemci s4 mini de çift çekirdekli 1.7 ghz işlemciye çıkarıldı.
*Samsung S4 mini de 8 gb dahili hafıza ve 1.5 gb ram yer yer alıyorken, S3 mini de bu hafıza 8 gb görünmesine rağmen, sistem dosyalarından dolayı kullanılabilir alan 4,64 gb alana düşüyordu. Bu durum S3 mini sahiplerinin canını bir hayli sıkmıştı. Her iki cihazın hafızaları artırılabiliyor.
*Bu iki akıllı telefon arasındaki en önemli fark ise; ön ve arka kameralarının çözünürlüklerinde yer alıyor. S3 mini ön kamerası VGA, arka kamerası 5 mp iken, samsung s4 mini de ön kamera 1.9 megapiksel çözünürlüğe, arka kamera ise 8 megapiksel çözünürlüğe çıkarılmış. İki telefon arasındaki en bariz fark burada ortaya çıkmış.
*İki cihaz arasındaki bir diğer fark ise kamera ve sensörlerin konumları olmuş. S3 mini de solda yer alan sensör ve ön kamera, s4 mini de sağ alana kaymış.

Samsung S4 Mini de yer alan diğer yenilikler nelerdir?4333_galaxy-s4-mini1
S Travel: Samsung s4 mini’ye eklenen ve coğrafi bilgilerin yer aldığı bu program, yerel eğlence programları, popüler restoranlar ve ilgi alanları da dahil seyahat önerileri ve tur rehberliği gibi aktiviteleri sizlere sunuyor.
Group Play: Wi-Fi veya ağ bağlantınız olmasa bile, arkadaşlarınıza kolayca erişebilirsiniz ve tüm neşenizi paylaşabilirisiniz. Gruba Çalma Samsung GALAXY Serisi arasında grup oluşturmanızı sağlar ve hoparlör sisteminin bir parçası olmak, fotoğraflardan kolaj oluşturmak ve diğerlerine karşı oyun oynamak da dahil çok çeşitli paylaşım seçeneği sunar.
HomeSync ve Samsung Link: HomeSync ile her bir içeriğiniz, geniş depolama alanında saklanabilir ve depolama alanı, güvenlik ve veri kaybı sorunları ile ilgili endişe duymadan uzak bir yerden bile çektiğiniz fotoğrafı veya videoyu paylaşabilirsiniz. Samsung Link özelliği, Samsung aygıtları arasında doğrudan bağlantı kurar. Tüm içeriklerinizi, farklı Samsung aygıtları üzerinden arkadaşlarınızla ve ailelerinizle sorunsuz şekilde paylaşabilirsiniz.

Samsung S4 Mini Artı Yönleri Nelerdir?4333_galaxy-s4-mini3

Yeniden şekillendirilen s4 mini daha hızlı işlemcisi, daha geniş hafızası ve daha yüksek çözünürlüğe sahip kamerası s3 miniyi açıkçası unutturuyor. Dokunmatiği daha da iyileştirilen telefonun daha renkli ekranı telefonu sevdiren özellikleri arasında yer alıyor.

Samsung S4 Mini Eksi Yönleri Nelerdir?
Samsung s4 mini, bir önceki modeline göre biraz daha büyümesi pek sevimli durmamış. Sonuçta samsung mini serisi ele daha oturaklı şirin telefonları üretiyordu. Modelin birazda olsa büyümesi iyi olmamış. Öte yandan s3 modellerinde sunulan ve s3 minilerin sadece 8190N serilerinde sunulan NFC özelliği maalesef samsung s4 mini de sunulmamış. Bu bir eksiklik olarak görmeyenler olabilir ama s3 mini 8190 serilerinde bulunmayan bu özelliğin samsung s4 mini 9190 serilerinde bulunmaması bence can sıkacak eksikliklerden birisi olarak gözüme çarptı.

Sonuç
Samsung s3 miniden sıkıldıysanız veya sahip olduğunuz cep telefonunu değiştirip model yükseltmek istiyorsanız, samsung s4 miniyi tavsiye ederim. Fakat fiyatların biraz daha düşmesini beklemenizi tavsiye ederim. Zira samsung telefon fiyatları ilk çıktığında oldukça yüksek oluyor ve hızlı bir şekilde de düşüyor.

Kaynakça:
Teknik bilgileri ve birkaç özellikleri samsung.com sitesinden alınmıştır.

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.