Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sony Nasıl Bir Markadır?

0 512

Sony, Uzakdoğu ülkelerinden Japonya‘nın ticari markaları arasında yer alır. Marka, dünya üzerinde var olan en önemli teknoloji ürünlerinin üreticilerinden biridir. Japonya teknolojisi açısından bir referans olarak kabul edilen Sony, Japonya’nın çok uluslu dünyaca ünlü bir teknoloji markasıdır. Şirket merkezi, tıpkı diğer birçok küresel şöhrete sahip Japon markaları gibi Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Sony, özellikle eğlence sektöründe izlediği sıra dışı tutumla markalaşmıştır. Dünyanın en çok satılan oyun konsolları arasında ilk sıralarda yer alan ‘Playstation’, bir Sony ürünüdür. Bu ürünle beraber çok ciddi bir pazar payı elde eden Sony, tüm dünyaya yayılan bir küresel marka haline bürünmüştür. 200’den fazla ülkeye satılan bu ürün şirketin cirosuna son derece olumlu yansımaları da beraberinde getirmiştir. Özellikle elektronik, eğlence, oyun ve finans sektöründe faaliyet gösteren Sony, Japonya ekonomisi açısından ele alındığında son derece büyük bir katkı sunan ticari markalardan biri konumundadır. Dünyanın en büyük ekonomik hacmine sahip 120 şirketi arasında gösterilen Sony, II. Dünya Savaşı sonrasında kurulan şirketlerdendir.Sony Nasıl Bir Markadır?

Japonların dünya pazarına kazandırdığı en önemli markalar arasında yer alan Sony, resmi olarak 7 Mayıs 1946 günü Japonya’nın başkenti Tokyo’da kurulmuştur. Kurulduğu tarihten sonra 11 yıl boyunca başka bir isimle anılan şirket, 1957 yılında isim değişikliğine gitmiş ve Sony adını almıştır. Resmi kayıtlarda geçen adıyla Sony Kabushiki Kaisha olan bu marka, ilk kurulduğunda ise Tokyo Tsushin Kogyo KK olarak anılmakta idi. Ancak şirket sonrasında bu ismi değiştirdi. 70 yılı aşkın bir şirket geçmişine sahip olan Sony, Masaru Ibuka ve Akio Morita tarafından kurulmuştur. Japonya’nın II. Dünya Savaşı sonrasında yaşadığı maddi ve manevi çöküşten kurtulmasında son derece önemli bir rol üstlenmiş olan Sony, gerek iç gerekse dış pazar verileri nazara alındığı vakit, alanının en iyilerindendir. Son derece büyük bir teknoloji markası olan Sony, bilgisayardan yazıcıya, video konsolundan televizyona kadar birçok alanda faaliyet gösterir. Japonya iç pazarında başlayan Sony serüveni, küreselleşme ile beraber, bütün dünyaya hızlı bir şekilde yayılmıştır.

Küresel bir marka olan Sony, şirket bünyesinde yaklaşık olarak 126 bin kişiyi istihdam eder. Bu da şirketin son derece büyük bir istihdam sağladığını açıkça gösterir. Şirket çok uluslu bir markaya dönüştüğünden üretilen ürünlerin belirli parçaları belirli ülkelerde üretilmektedir. Genel olarak toplama işlemi ise Çin Halk Cumhuriyeti sınırlarında gerçekleştirilmektedir. Teknolojinin birçok alanında faaliyet gösteren Sony, Avrupa başta olmak üzere Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika ve Asya kıtalarında bulunan hemen hemen her ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunur. Türkiye Sony’nin en büyük ihracatçıları arasında yer alır. Özellikle de eğlence sektörü ve elektronik esas alındığında…

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.