Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Android’de Kişisel Veriler Nasıl Korunur?

0 1.850

Android işletim sistemli cihaz kullanıcılarının önem verdiği konuların başında Android’de kişisel verileri korumaktır. Bu koruma ile ilgili yollar ise şu şekilde sağlanabilir:

7858_11Şifreleme: Telefonda şifreleme ayarları için Menü-Ayarlar-Güvenlik-Telefonu şifreleme yolu takip edilir. Telefon şarja takılarak ekranın altındaki Telefonu şifrele yazan kısma tıklanır ve şifreleme işlemi gerçekleştirilir.

Fabrika Ayarlarına Dönme: Format işlemi genelde bütün verileri temizlememekte ve kişisel verileri olabildiğince korumaktadır. Androidde kişisel veriler nasıl korunur diye düşünenlere tavsiye edilen yöntemlerden biri olarak gösterilebilir.

Güvenlik Derecesini Artırma: Güvenlik derecesi yükseltilerek ya da arttırılarak veriler iki aşamalı olarak korunabilir. Dilenirse, hesabı korumak için cihaz tekrar fabrika ayarlarına döndürülebilir. Veya korumayı sağlamlaştırmak amacıyla birden fazla sefer fabrika verilerine sıfırlama işlemi yapılabilir.

Telefonlardaki verilerin temizlenerek korunması işlemi kullanıcılara biraz karmaşık gibi gelse de aslında oldukça basit işlemler yaparak sağlanabilmektedir. Fakat burada önemli olan verilerin silinmesi veya saklanmasından daha fazla hangi verilerin telefonda saklandığı konusudur. Kullanıcılara tavsiye edilen şey, çok önemli görülen verilerin telefonda saklanmamasıdır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku