Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Android Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

5 3.741

7859_102Teknoloji çağının en çok tercih edilen telefonlarından olan Android kökenli telefonlar kullanışlı olmasıyla birçok kullanıcının gönlünde taht kurmuştur. En çok kullanılmasına karşın hala Android nedir? Bilmeyen kullanıcılar bulunmaktadır. Kullandığı cihazın kökenini, ,işletim sistemini bilmemek karşılaşılan sorunların çözümünü uzatmaktadır. Şimdi dilerseniz Android hakkında kısa bilgi verelim. Bilindiği üzere birçok telefon artık Android uyumludur. Bugün hep çok kullanıcı Android sayesinde telefonunu istediği şekilde rahatlıkla kullanabilmektedir.

Bu noktada en iyi android tv box modellerine de göz atmanızı öneririz.

Android, Google tarafından geliştirilmiş olup milyonlarca kişi tarafından kullanılan dev bir işletim sistemidir. Android işletim sistemleri cep telefonları ve tabletlerde bulunmaktadır. Linux işletim sistemi çekirdeği kullanılmıştır. Bu sayede Android in taban yapısını oluşturmaktadır. Apk uzantısını desteklemektedir. Android kökenli telefonlar birçok açıdan kullanışlı cihazlardır. Android ne işe yarar diye soranlar olacaktır. Bu konuyu da açıklık getirmek gerekirse her şeyden önce Android uyumlu telefonlar farklı uygulamaların kullanılabilir olmasına öncelik tanıyor. Özellikle Java destekçisi olması telefon ve tablet kullanıcılarının en dikkat ettiği özelliklerden biri haline gelmektedir. Android kökenli her telefon ve tablet birçok uygulamanın çok rahatlıkla çalıştırıp kullanılmasına olanak tanımaktadır. Bunun yanı sıra Android telefon kullanmanın avantajlarından biri de uygulamaları ücretsiz olarak kullanma hakkı vermesidir. Binlerce uygulamayı hiçbir ücret dahi ödemeden kullanmak mümkündür. Android sürümleri bakımından da kendini gün geçtikçe geliştiren bir işletim sistemidir. Sürümlerle birlikte telefonu kullanma şeklide daha pratik hale gelmiştir. Android sürüm isimlerini genellikte tatlı ve şekerlerden almıştır. Böylede ilginç bir yanı vardır. Android nasıl bir sistemdir? Bilmeyenler için bir kez daha vurgulamakta fayda vardır. Androidin beyni beş parçadan oluşmuştur. En önemli bölümü ise Linux adı verilen çekirdeğidir. Telefonun güvenliği ve hafızası Linux tarafından korunur. Android Runtime, Kütüphane, Uygulama Çatısı ve Uygulama Katmanı ise diğer bölümlerini oluşturmaktadır.

Kaynakça: Zovovo En İyiler Listesi 

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
5 Yorumlar
 1. Çılgın Hayri diyor

  Bence ne andrid nede apple.En iyisi Venüs
  Alacaan keyfine bakacan.

  1. Hayko hay diyor

   Sonra 6 ay kullan at

 2. android diyor

  Android de virüs kaynadığını idda eden arkadaş; sanki İOS da virüsleri gözle görüp yok edebiliyor. Çalışma mantığı biribirine benzeyen hatta unix devşirmesi sistemler ikiside. İOS un kapalı sistem olması %100 yüz sağlam olduğu anlamına gelmez.

 3. ismini vermek istemeyen insan diyor

  apple daha iyi çünkü android telefonların fazlası donuyor, insan uğraşmak istemez yani. Tabi android sevenlerde seviyorlardır yani…!

 4. android diyor

  apple bence androidden daha iyi androidedeki virüsleri haddi hesabı yok

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku